TOWARZYSTWO UPIĘKSZANIA I POPIERANIA WRZESZCZA
< Poprzednie | Następne > |
TOWARZYSTWO UPIĘKSZANIA I POPIERANIA WRZESZCZA (Verein zur Verschönerung und Förderung Langfuhrs). Rozpoczęło działalność w 1894 roku, jego zadaniem było inicjowanie i wspieranie prac związanych z upiększaniem dzielnicy, urządzanie terenów zieleni, organizowanie konkursów związanych z estetyzacją przestrzeni miejskiej, działalność popularyzacyjna i współpraca z administracją miejską w celu wspierania interesów mieszkańców Wrzeszcza. W latach 1894–1902 funkcję przewodniczącego organizacji pełnił radny miejski i przedsiębiorca Wilhelm Poll, w latach 1902–1906 tajny radca sądowy doktor Karl Deutschmann, a w okresie 1906–1919 – kupiec Otto Julius Gerike.
Listę dokonań Towarzystwa otwiera urządzony w latach 1894–1903 niewielki skwerek na rynku i mały ogród przy szkole powszechnej przy Bahnhofstraße (późniejszej Schlageterstraße, obecnie ul. Dmowskiego). W 1897 w Parku Jaśkowej Doliny zbudowano dwa korty tenisowe. W 1918 urządzono korty tenisowe w Parku Uphagena. Wspomagano funduszami między innymi zakup ławek, remont dróg i budowę punktu widokowego na Królewskim Wzgórzu w Parku Jaśkowej Doliny, w latach 1901–1903 przekazano 200 marek na budowę dróg rowerowych. Wydano kolekcję ośmiu kart pocztowych z widokami Wrzeszcza.
Wielokrotnie odbywały się konkursy na najładniejszy balkon i przedogródek. Komisja konkursowa, złożona z członków Towarzystwa przyznawała nagrody, czyli dyplomy i rośliny, a zwycięzców opisywano w miejscowej prasie i we wrzeszczańskim „Langfuhrer General-Anzeiger”. Towarzystwo nalegało, żeby cotygodniowy targ przenieść z rynku w inne, mniej reprezentacyjne miejsce oraz rozważyć budowę hali targowej. Przeprowadzono także skuteczną kampanię w obronie Parku Uphagena, którego teren około 1905 został przeznaczony pod zabudowę. W wyniku tej interwencji parcelacja została ograniczona do wschodniej części parku, a zachodnią część uratowano i w 1908 oddano do użytku jako park miejski.