JOACHIMIAK ZBIGNIEW, poeta, tłumacz, wydawca

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ZBIGNIEW JOACHIMIAK (ur. 14 V 1950 Elbląg), poeta, tłumacz, wydawca, antykwariusz. Syn księgowych Zdzisława i Janiny z domu Kudło, od 1951 mieszkających w Szczecinie. W 1969 ukończył w tym mieście IV Liceum Ogólnokształcącym. W Gdańsku studiował w Wyższej Szkole Nauczycielskiej i w latach 1974–1979 polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim (UG). W latach 70. współtworzył zjawisko zwane „literackim boomem gdańskim”. Był jednym z założycieli grupy poetyckiej Wspólność, do której należeli między innymi Waldemar Chyliński, Anna Czekanowicz, Andrzej Grzyb, Jerzy Kamrowski, Grzegorz Musiał, Bronisław Tusk, Władysław Zawistowski, Waldemar Ziemnicki. Jeden z liderów formacji poetyckiej „Nowa Prywatność”.

W latach 1975–1978 redagował zeszyty literackie „Litteraria”, pismo formalnie wydawane przez UG, ale faktycznie będące w tym czasie w pełni niezależnym forum młodych intelektualistów i pisarzy, powiązanych z uczelnią oraz szeroko pojmowanym środowiskiem młodych twórców Wybrzeża, a poprzez udział różnych autorów – całej Polski. W piśmie działali także: Miłosława Bukowska, Stefan Chwin, Anna Czekanowicz, Anadrzej Grzyb, Zbigniew Majchrowski, Aldona Mrozowska, Władysław Zawistowski, Waldemar Ziemnicki. W 1978 na podstawie doświadczeń „Litterariów” powstał „Punkt. Almanach gdańskich środowisk twórczych”. W piśmie tym prowadził dział poezji. W latach 70. i 80. XX wieku współredagował wydawane w Warszawie pismo „Integracje” oraz „Młodą Sztukę”, dodatek do „Nowego Medyka”.

W sierpniu 1980 znalazł się w Stoczni Gdańskiej. Wraz z Markiem Bieńkowskim zainicjował powstanie listu popierającego strajk i jego postulaty polityczne i społeczne. Był to pierwszy manifest intelektualistów, w tym wypadku młodych gdańskich pisarzy stowarzyszonych w Kole Młodych Związku Literatów Polskich, wspierający powstały właśnie ruch społeczny Solidarność.

W latach 1981–1984 przebywał na emigracji w USA. Po powrocie do Polski pracował jako tłumacz. W okresie 1988–1990 był członkiem redakcji miesięcznika „Autograf”, wydawanego przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki (GTPS). Założył firmę translatorską tłumaczącą filmy na potrzeby nowo powstających telewizji. Publikował przekłady poetów brytyjskich i amerykańskich. W latach 1996–2008 był prezesem wydawnictwa Tower Press. Właściciel wydawnictwa Literatura Net Pl oraz szef Fundacji Światło Literatury. Prowadzi antykwariat LNP Antyki. Od 2002 wydaje pismo literackie „Migotania”, którego jest redaktorem naczelnym.

W 1977 otrzymał nagrodę główną w konkursie „Czerwonej Róży”. Trzykrotnie wyróżniony za twórczość poetycką Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1992, 2002, 2004). W 2013 został odznaczony przez Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Żonaty z Elisabeth z domu Storie, ojciec Sybilii. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania