HECHT ARNOLD, burmistrz Głównego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Odrys płyty nagrobnej Conrada Letzkau (herb z lwej) i Arnolda Hechta (herb z prawej) w kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (obecnie w większości zatartej)

ARNOLD (Arnt, Arnd) HECHT (Heked, Heket, Hechtes, Hecke; około 1360 Gdańsk? – 6 IV 1411 Gdańsk), kupiec, burmistrz Głównego Miasta. Syn Johanna (Hincze) Hechta. Od 1392 był ławnikiem Głównego Miasta Gdańska, od 1393 rajcą, w 1400 sędzią. Od 1407 burmistrz. Urząd pierwszego burmistrza pełnił w 1408 i najprawdopodobniej w 1409, drugiego w 1407, trzeciego w 1411, czwartego w 1410.

Latem 1398 współdowodził flotą gdańską i innych miast pruskich w wojnie gotlandzkiej, wyprawie morskiej miast pruskich na Gotlandię przeciwko braciom witalijskim. W uznaniu zasług został mianowany przez wielkiego mistrza Konrada von Jungingena admirałem i otrzymał dowództwo jednego z dwóch tzw. „statków pokoju”, które miały dbać o bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Bałtyckim w okresie pokoju. Z ramienia Rady Głównego Miasta brał udział w zjazdach Hanzy i misjach poselskich (Lubeka, Kopenhaga, Haga). Odegrał ważną rolę w 1407 w rokowaniach prusko-angielskich w Hadze, zakończonych w 1409 podpisaniem traktatu handlowego.

Od 1407 jeden z burmistrzów Głównego Miasta. W latach 1404–1411 brał udział w 24 zjazdach stanów pruskich. Razem z burmistrzami Conradem Letzkauem i rajcą Johannem Kruckemannem 4 (bądź 5) VIII 1410, w trakcie Wielkiej Wojny i pod wrażeniem sukcesów strony polskiej w bitwie pod Grunwaldem, złożył pod Malborkiem w imieniu Gdańska hołd królowi polskiemu Władysławowi Jagielle. Po pokoju toruńskim (1 II 1411) i w wyniku dalszych konfliktów z Zakonem, w celu wyjaśnienia nieporozumień, 6 IV 1411 zaproszony został wraz z Conradem Letzkauem i rajcą Bartłomiejem Grossem na rozmowy do zamku gdańskiego, gdzie zostali zamordowani z rozkazu komtura gdańskiego Henryka von Plauena (zob. Tiedemann Huxer). Fakt ich śmierci komtur ukrywał przez kilka dni, dopiero 13 IV 1411 na polecenie wielkiego mistrza wydał mieszczanom zwłoki zamordowanych.

Pochowany w kościele Najświętszej Marii Panny w kaplicy św. Jadwigi (w Księdze grobów kościoła NMP zapisano, że grób ten nie może być nigdy sprzedany, płyta nagrobna w 2019 poddana została rekonstrukcji). Jego majątek został skonfiskowany przez władze krzyżackie, nie powiodły się późniejsze próby jego odzyskania, podejmowane przez rodzinę.

Najprawdopodobniej około 1390 zawarł związek małżeński, ale zarówno o żonie jak i potomstwie brak bliższych informacji. Być może jednak do późniejszych jego potomków można zaliczyć Johanna Hecht (1510-1561), ławnika Starego Miasta Gdańska i pozostałe osoby noszące to nazwisko w Gdańsku. Rodzina Hecht posiadała dom po stronie północnej Langer Markt (Długi Targ), naprzeciw Dworu Artusa. JZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania