WRÓBLA STAW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:15, 6 lip 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wróbla Staw od strony północnej, w tle z prawej budynki dzielnicy Gdańsk-Jasień przy ul. Myśliwskiej
Wróbla Staw od strony południowej, w tle przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk-Jasień

WRÓBLA STAW (od nazwiska jednego z właścicieli gospodarstwa rolnego po 1945; na niektórych obecnych mapach zwany także nieoficjalnie Jeziorem Patrycji), jezioro o powierzchni około 5 ha, położone na wysokości 98 m n.p.m., na północ od zabudowań Jasienia. W przeszłości niewielkie trzęsawisko w zakolu Potoku Siedleckiego, na gruntach wsi Migowo, na mapie dóbr jasieńskich z 1792 noszące nazwę Kiwitz(er) Bruch (Bruch – bagno, trzęsawisko); w 1954 wraz z Migowem włączone w granice administracyjne Gdańska.

Na początku lat 70. XX wieku, po skierowaniu górnego odcinka Potoku Siedleckiego do Strzyży, w toku prac nad budową infrastruktury wodociągowej i sanitarnej dla tzw. górnego tarasu Gdańska ( Potok Jasień) i przejęciu niewielkiego potoku spływającego z okolic dawnego dworu w Jasieniu (w nomenklaturze Urzędu Miasta w Gdańsku określanego jako Rów S-2, w latach 2006–2007 uregulowanego i skrytego w kanale podziemnym), trzęsawisko wypełniło się wodą, powiększyło i stało się zbiornikiem wodnym. Obecnie pełni funkcję naturalnego zbiornika retencyjnego z wykonanym również w 2007 częściowo podziemnym odpływem do Strzyży. Przewidziane jest podwyższenie korony wału otaczającego jezioro.

Od około 1895 rozległe tereny, na których skraju leży Wróbla Staw, wykorzystywane były jako poligon wojskowy (znany jako poligon w Jasieniu, powierzchnia 150 ha; wojskowe place ćwiczeń), najpierw przez tzw. czarnych huzarów z Wrzeszcza ( 17. Korpus Armijny), w okresie II Wolnego Miasta Gdańska przez policję, po II wojnie światowej przez 7. Łużycką Dywizję Desantową („niebieskie berety”). Z tego powodu Wróbla Staw, na którym umieszczono konstrukcje do ćwiczeń sprawnościowych i nawodnych, nazywany był często Jeziorem Poligonowym lub jeziorem Poligon. W 1994 poligon przejęła 1. Brygada Obrony Terytorialnej; po jej przeniesieniu w 2001 do Lęborka poligon utracił funkcję wojskową i stał się nieformalnym miejscem jazd na quadach i motocrossu. W pobliżu stawu znajduje się droga gruntowa łącząca ul. Przytulną z ul. Myśliwską. Od północy graniczy on z kompleksem Lasów Oliwskich (Leśnictwo Matemblewo), którego skrajem (150 m od zbiornika) przebiega trasa dawnej kolei z Wrzeszcza do Kokoszek, od 2015 Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zlokalizowany tu przystanek kolejowy Gdańsk Jasień pierwotnie miał nosić nazwę Wróbla Staw. Od strony wschodniej od 2011 powstało osiedle Alfa Park w Pieckach-Migowie ( Piecki) przy ul. Myśliwskiej. Od południa sąsiaduje z budowanym od 2010 osiedlem Wróbla Staw w Jasieniu przy ul. Bażantowej. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania