POTOK JASIEŃ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

POTOK JASIEŃ, prawy dopływ potoku Strzyża, długość 3,53 km; nazwa według nomenklatury Urzędu Miejskiego w Gdańsku (na niektórych mapach zwany także Jasieńską Strzyżą). W przeszłości stanowił górny odcinek Potoku Siedleckiego, na początku lat 70. XX wieku skierowany do potoku Strzyży w toku prac nad budową infrastruktury wodociągowej i sanitarnej dla tzw. górnego tarasu Gdańska.

Wypływa z okolic Kiełpina Górnego, przechodzi pod obwodnicą i przepływa przez jezioro Jasień, wychodząc zeń na wschód. Po przejściu na drugą stronę ul. Kartuskiej płynie wśród ogrodów działkowych oraz skrajem dawnego poligonu wojskowego, między dawną wsią Jasień a kompleksem Lasów Oliwskich (Leśnictwo Matemblewo; Wróbla Staw), przechodzi pod nasypem dawnej kolei kokoszkowskiej (od 2015 Pomorskiej Kolei Metropolitalnej), łączy się z Kiełpinecką Strugą i uchodzi do potoku Strzyża w okolicach Nowca.

W całości odkryty, z wyjątkiem podziemnych przepustów pod trasami komunikacyjnymi. W latach 2010–2011 uregulowany wraz z rewitalizacją bezpośredniego otoczenia i budową elementów małej architektury parkowej. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania