POTOK GRANICZNY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stawowie, 1823

POTOK GRANICZNY, potok na granicy Gdańska i Sopotu (stąd nazwa), długość 2,5 km. Występuje jako bezimienny na mapach z początku XVIII wieku; w XIX wieku określany (także w polskich publikacjach) jako Godding, według niektórych ( Franciszek Mamuszka) nazwa miała nawiązywać do Gdyni (co mało prawdopodobne).

Wypływa ze zbocza wzniesienia o wysokości 89 m n.p.m. na terenie dawnego dworu Stawowie (Hochwasser; Wysoka Woda, obecnie Sopot), tworząc kilka istniejących obecnie stawów. Uchodził bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej; na początku XX wieku odcinek plażowy skanalizowano. W latach 2007–2008, w toku budowy Hali Widowiskowo-Sportowej Ergo Arena środkowy odcinek Potoku Granicznego przesunięto w kierunku Gdańska i umieszczono w podziemnym kolektorze, a po wybudowaniu w okresie 2008–2009 zbiornika retencyjnego Orłowska II (o powierzchni 1,32 ha) skierowano dużym kolektorem podziemnym do ul. Jelitkowskiej, skąd zbudowanym w 2005 kolektorem kanalizacji deszczowej uchodzi do Potoku Oliwskiego.

Odkryty odcinek Potoku Granicznego, od torów kolejowych do ul. Gospody, wciąż stanowiący granicę miasta, w 2011 umieszczono w kanale podziemnym pod budowaną tzw. Drogą Zieloną. Łąka na lewym brzegu Potoku Granicznego od lat 70. XIX wieku wykorzystywana była przez kadrę pułku huzarów z Wrzeszcza do konnych biegów myśliwskich, od 1898 przekształconych w regularne gonitwy, co stało się początkiem obecnego hipodromu w Sopocie. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania