PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK JASIEŃ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przystanek Gdańsk Jasień Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK JASIEŃ, położony na dwutorowej, niezelektryfikowanej linii kolejowej numer 248 (Gdańsk-Wrzeszcz – Gdańsk-Osowa) na jej 7,4 kilometrze pomiędzy posterunkami odgałęźnymi: Brętowo i Kiełpinek. Znajduje się na styku granic trzech dzielnic administracyjnych Gdańska: Brętowo, Piecki-Migowo i Jasień. Od tej ostatniej wziął swoją nazwę. Usytuowany jest na terenie dawnego garnizonowego poligonu wojskowego oraz w miejscu przebiegu dawnej linii kolejowej Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła. Ruch pociągów na niej został wstrzymany wskutek częściowego zniszczenia infrastruktury przez wojska niemieckie podczas ich wycofywania się z Gdańska. Po II wojnie światowej początkowo planowano ją odbudować, do czego doszło dopiero w 2015 roku.

Przystanek został otwarty 1 IX 2015. Obok niego znajdują się ul. gen. Andersa, która przebiega nad torami w obrębie przystanku. Poza tym w jego okolicy zlokalizowane są: zbiornik retencyjny Jasień oraz Wróbla Staw. W fazie projektów oraz budowy przystanek funkcjonował pod nazwą Gdańsk Wróbla Staw, ale ostatecznie w plebiscycie przyjęto jego obecnie funkcjonującą nazwę.

Posiada dwa perony jednokrawędziowe znajdujące się po zewnętrznych stronach torów linii kolejowej numer 248. Na peronach zamontowane są częściowe zadaszenia. Obok przystanku zlokalizowano pętlę autobusowej komunikacji miejskiej o nazwie Jasień PKM oraz parking samochodowy. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania