BOKELMANN ANTON, burmistrz Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANTON BOKELMANN (około 1450 Bökelshof, Westfalia – 2 VII 1507 Gdańsk), burmistrz Gdańska. Zapewne syn kapra gdańskiego Elerta z okresu wojny trzynastoletniej i lat 70. XV wieku. Początkowo prowadził działalność kupiecką, handlował z Holandią i zachodnią Francją. Prowadził operacje finansowe w Akwizgranie (Aachen, Niemcy) i Middlesbrough (Anglia). W 1471 został wspomniany jako kupiec hanzeatycki ( Hanza), wspólnie z Hansem Woelbrant byli winni (już wówczas nieżyjącemu) Jehan Scherneel z Akwizgranu pewną sumę pieniędzy. W 1479, wspólnie z innymi hanzeatami: Hansem Meyer (z Lubeki), Janem Beye i Hendrickiem Celinc zlecał wysłanie sukna z Antwerpii do Lubeki. W tym samym roku prowadził pośrednictwo handlowe między Lubeką a Bergen op Zoom. W 1481 skarżył się do starszych kantoru hanzeatyckiego w Antwerpii o beczkę sfałszowanego łoju, którą mieli mu dostarczyć nieuczciwi kontrahenci. W 1483 czynił zapisy na rzecz klasztoru św. Trudo koło Brugii. W 1487 wymieniony był jako współwłaściciel dwóch statków przewożących sól i wino, napadniętych przez Bretończyków w okolicy Brouage (zachodnie wybrzeże Francji) i obrabowanych z towarów oraz osprzętu (żagle, kotwice). W sprawie tej interweniował w 1491 u króla Francji Karola VIII.

Od 1488 był ławnikiem Głównego Miasta, od 1492 rajcą, w latach 1494 i 1495 sędzią. W kwietniu 1495 był delegatem Rady Miejskiej Gdańska (z Johannem Ferberem) na majowy zjazd Hanzy do Lubeki, gdzie miał między innymi negocjować kwestie sporne z Anglią. W latach 1506-1507 był burmistrzem. Urząd pierwszego burmistrza pełnił w 1507, drugiego w 1506.

Około 1480 poślubił Margarethę, córkę burmistrza Philipa Bischofa. Ojciec Hansa i Anny, żony późniejszego burmistrza Bartholomäusa (Barthela) Brandta. BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania