SCHÖNAU WALTER, burmistrz Młodego Miasta
< Poprzednie | Następne > |
WALTER SCHÖNAU (zm. po 6 XII 1453), ► burmistrz ► Młodego Miasta Gdańska. Pochodził prawdopodobnie z gdańskiej rodziny o tym nazwisku (ojciec Nicolaus?). Jej genealogia nie jest znana wystarczająco, by stwierdzić, czy był spokrewniony z Ambrosiusem Schönauem, ► ławnikiem ► Głównego Miasta, pochodzącym najprawdopodobniej z Królewca.
► Obywatelstwo miejskie Młodego Miasta Gdańska przyjął w 1414. W 1416 był wzmiankowany jako właściciel ogrodu. Nie później niż w 1420 został ► rajcą, ponieważ w roku następnym (1421) był już drugim burmistrzem, pierwszym zaś w 1422. Prawdopodobnie funkcję burmistrza pełnił również w latach 1423–1433, jednak dla tego okresu nie zachowały się przekazy źródłowe. Godność pierwszego burmistrza piastował także w latach 1436, 1444 i 1447, drugiego – 1434, 1438, 1439, 1443 i 1450. Był najdłużej urzędującym burmistrzem Młodego Miasta.
W trakcie jego rządów Młode Miasto przeżyło najazd husytów na Pomorze Gdańskie (1433), podczas którego spłonęły osłaniający miasto od południowego zachodu klasztor ► karmelitów oraz położony tuż przy granicy ze ► Starym Miastem ► szpital św. Jakuba. Jednak władze miasta odniosły także spektakularny sukces, jakim było uzyskanie od wielkiego mistrza Konrada von Erlichshausena przywileju zezwalającego na organizowanie w niedzielę przed św. Bartłomiejem (24 sierpnia) jarmarku będącego konkurencją dla lipcowego ► Jarmarku św. Dominika na Głównym Mieście. Także w okresie jego rządów poszerzone zostało – zgodnie z postanowieniami przywileju lokacyjnego – patrymonium Młodego Miasta w wyniku przeprowadzonego wykupu dóbr ► Rutki. Mimo opuszczenia urzędu burmistrza w 1450 roku w latach 1451–1453 nadal zasiadał w Radzie Miejskiej i odgrywał ważną rolę w kontaktach miasta z nowo obranym wielkim mistrzem Ludwikiem von Erlichshausenem. W kwietniu 1451 wraz z władzami miasta na zamku w Malborku popierał prośby o przeniesienie sprawy sądowej Johana von Meldingena (byłego sekretarza Młodego Miasta) sprzed westfalskiego sądu z powrotem na grunt pruski.
Był być może spokrewniony z Andreasem Schönauem, kupcem z Głównego Miasta, który już po ► wojnie trzynastoletniej, w 1472, za pożyczki wyłożone w czasie jej trwania przejął między innymi należące wcześniej do patrymonium Młodego Miasta wsie ► Suchanino i Rutki.