ROCK W GDAŃSKU

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Koncert zespołu Tymon and The Transistors

ROCK W GDAŃSKU. Początki muzyki rockowej (zwanej najpierw rock and rollem, później bigbitem – mocnym uderzeniem) w Gdańsku sięgają roku 1959, kiedy to z inicjatywy Franciszka Walickiego powstała grupa Rhythm and Blues, z wokalistą Bogusławem Wyrobkiem. Jej pierwszy koncert odbył się 24 III 1959 w klubie Rudy Kot i dzień ten uznawany jest za datę pierwszego koncertu rockowego w Polsce. Zespół, do którego szybko dołączył Michaj Burano, wykonywał utwory między innymi Elvisa Presleya, Billa Halleya czy Paula Anki.

Po rozwiązaniu grupy (1959) Franciszek Walicki powołał do życia kolejną formację: zespół Czerwono-Czarni zadebiutował 23 VI 1960 w klubie studentów Żak. 2 VII 1961 zainaugurował działalność sopockiego klubu Non Stop. Wiosną 1962 Franciszek Walicki powołał kolejną grupę: Niebiesko-Czarni, która zadebiutowała w Żaku 24 III 1962. Był to pierwszy polski zespół występujący w typowym rockowym składzie: trzy gitary i perkusja, oraz pierwszy prezentowany na falach Radia Luxembourg. Z zespołem, podobnie jak w wypadku Czerwono-Czarnych, występowało w różnych okresach wielu muzyków, między innymi Czesław Niemen oraz Krzysztof Klenczon i Jerzy Kossela, późniejsi założyciele Czerwonych Gitar, najsłynniejszego polskiego zespołu lat 60. XX wieku.

Rockowy boom, porównywalny z tym z początku lat 60., nastąpił w Gdańsku (oraz w całej Polsce) dwie dekady później, w latach 80. XX wieku. Na fali zainteresowania brytyjską muzyką punkową w Gdańsku działała grupa Deadlock, której liderem był Luter, perkusista i autor teksów. W następnych latach w Gdańsku i Trójmieście powstało tak wiele rockowych (punkowych) zespołów, że zaczęto mówić o Gdańskiej (Trójmiejskiej) Scenie Alternatywnej (GSA), określając ją najciekawszym zjawiskiem muzycznym owego czasu. Do najbardziej znanych grup pochodzących z Gdańska należały: DDT, Bielizna, Szelest Spadających Papierków, Konwent A, ale zaliczano do niej także grupy z Sopotu (Dzieci Kapitana Klossa) i Gdyni (Apteka, Pancerne Rowery, Bóm Wakacje w Rzymie). Koncerty zespołów GSA odbywały się przede wszystkim w Burdlu, czyli Dzielnicowym Domu Kultury na Suchaninie. W latach 90. XX wieku Gdańsk stał się jednym z ośrodków muzyki yassowej ( yass), której reprezentanci często nagrywali również płyty rockowe, na przykład gitarzysta Piotr Pawlak czy, przede wszystkim, Tymon Tymański (w rozmaitych składach: NRD, Tymon i Trupy, Kury, Tymon and The Transistors). Tymański był też współzałożycielem wytwórni płytowej Biodro Records, która oprócz jego projektów wydawała płyty innych ciekawych trójmiejskich zespołów, między innymi Ścianki i Kobiety. Kolejną prężną gdańską wytwórnią jest Nasiono Records, które wydaje płyty grup Mordy, Kiev Office, Folder, The Shipyard i innych. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania