POMORSKA BIBLIOTEKA CYFROWA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

POMORSKA BIBLIOTEKA CYFROWA (PBC), tworzona od 2009 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 75% kosztów. Została uruchomiona 5 I 2010 pod adresem pbc.gda.pl. Jej celem jest gromadzenie i cyfrowe udostępnianie zasobów (dokumentów tekstowych, graficznych i multimedialnych) bibliotek, muzeów i placówek kulturalnych województwa pomorskiego.

Projektodawcą i koordynatorem PBC jest Politechnika Gdańska (PG), która zapewnia bibliotece techniczną obsługę w serwerowni Centrum Informatycznego TASK. Konsorcjum PBC stworzyli ponadto partnerzy projektu: Uniwersytet Gdański, Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych – Biblioteka Pedagogiczna w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Poza projektem dofinansowanym z funduszy unijnych do PBC dołączyli: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni (od 21 XII 2010), Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni (od 21 I 2011), Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni (od 30 I 2013), Stowarzyszenie Geodetów Polskich (od czerwca 2016). Wedle stanu na maj 2018 liczba publikacji dostępnych w PBC wynosiła 69 567 pozycji.

Publikacje pogrupowano w ośmiu kolekcjach tematycznych: materiały dydaktyczne, publikacje współczesne, dziedzictwo kulturowe, regionalia, wystawy, dokumenty życia społecznego, Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza (fotografie), geodezja i kartografia. W kolekcji regionaliów podgrupę tworzą cyfrowe zbiory źródeł wiedzy o Gdańsku: książki, czasopisma, fotografie, pocztówki, ryciny, plakaty, ulotki, mapy i plany, księgi adresowe. Kolekcja związana z Gdańskiem zawiera 24 987 publikacji (stan na maj 2018). Digitalizacja zbiorów będzie trwała aż do przetworzenia wszystkich zasobów bibliotecznych Pomorza, szacowanych na ponad 20 milionów stron dokumentów.

4 IX 2009 roku na PG odbyła się konferencja współorganizowana z partnerem projektu Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku pod tytułem „Pomorska Biblioteka Cyfrowa – internetowa skarbnica wiedzy i informacji”. W 2012 PBC otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną Pozytywista Roku 2011 w kategorii kultura i sztuka, przyznawaną przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „Wokulski”. Logo i projekt graficzny strony internetowej zaprojektowali Paulina Krauza i Jacek Ryń. MSM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania