GDAŃSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej, Sopot 1948
I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej, Sopot 1948
„Informator” Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1967
Zdjęcie uczennic Liceum Plastycznego z Gdyni-Orłowa w „Biuletynie” X, nr 1
Członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od lewej: Stanisław Składanowski, Bogusław Nieznalski, Roman Plewa, Piotr Gackowski, Jan Krups, prezes Maciej Kostun, 1983

GDAŃSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE (GTF), założone w 1947 przez grupę fotografów przybyłych do Gdańska po II wojnie światowej. Według przekazów ustnych inicjatorem był pochodzący z Wilna Jan Bułhak, który w drugiej połowie lat 40. XX wieku często odwiedzał Gdańsk. Z Wilna do Trójmiasta przybyli również Edmund i Bolesława Zdanowscy, Kazimierz Lelewicz oraz Gustaw Martusewicz. Dołączył do nich też Tadeusz Wański z Poznania. Spotykali się i poznawali w sklepiku Józefa Wadowskiego w Gdańsku-Wrzeszczu, mieszczącym się w drewnianej budce na rogu ulicy Dworcowej (obecnie ulica Dmowskiego) i alei Grunwaldzkiej. Właściciel handlował tam różnym asortymentem, w tym chemią i akcesoriami fotograficznymi. Kazimierz Lelewicz, Józef Wadowski i Edmund Zdanowski z pomocą prawnika Grzegorza Kanafockiego w marcu 1947 rozpoczęli starania o rejestrację stowarzyszenia. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Kazimierz Lelewicz.

Towarzystwo zrzeszało zarówno fotografów zawodowych, jak i amatorów. Aby zostać członkiem GTF, należało wypełnić deklarację, wykazać się pracami fotograficznymi i zyskać poparcie dwóch członków Towarzystwa. GTF postawiło sobie za cele krzewienie wiedzy o fotografii, uprawianie fotografii morskiej oraz fotografii krajobrazowej. Według pierwszego sprawozdania z działalności za 1948 rok stowarzyszenie liczyło 25 członków. Członkiem honorowym był Jan Bułhak. W skład zarządu wchodzili: Grzegorz Kanafocki – prezes, Edmund Zdanowski – wiceprezes, Henryk Nowy – sekretarz, Józef Wadowski – skarbnik, Tadeusz Staszczyński – bibliotekarz oraz Maksymilian Jankowski – gospodarz.

W lutym 1948 z inicjatywy Henryka Nowaka wydano w nakładzie 20 egzemplarzy pierwszy numer „Biuletynu Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Biuletyny GTF-u były ręcznie robionymi albumami z wklejonymi oryginalnymi zdjęciami wykonanymi przez członków, najczęściej ze wstępem pisanym na maszynie. Wydawano je w nakładzie około 15 do 60 egzemplarzy, zależnie od możliwości i zapotrzebowania. W 1948 stowarzyszenie przygotowało w pawilonach Międzynarodowych Targów Gdańskich w Sopocie swoją pierwszą wystawę. „I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej” w dniach 26 czerwca – 17 sierpnia odbyła się w ramach Festiwalu Sztuk Plastycznych i była pierwszym po II wojnie światowej tak dużym wydarzeniem fotograficznym w Polsce. Pokazano na niej 1240 prac, w prasie opublikowano pochlebne recenzje w uznaniu dla wysokiego poziomu artystycznego, doceniono też aranżację wnętrz wystawienniczych.

W ramach ogólnopolskiej centralizacji organizacji kultury 24 III 1949 GTF stało się oddziałem terenowym (gdańskim) Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Do ważniejszych wystaw z tego okresu należały: Ogólnopolska Wystawa Fotografii Krajoznawczej w ramach II Festiwalu Plastyki w Sopocie (4 VI do VIII 1949); w ramach III Festiwalu Plastyki w Sopocie w 1950: „Pokój zwycięża” (18 czerwca do 23 lipca 1950), „Wystawa Fotografiki Meksykańskiej” (od 25 lipca do 8 sierpnia 1950), „10 Lat Fotografii Artystycznej i Użytkowej” (od 12 sierpnia do 20 września 1950); II Wystawa Fotografiki w Zbrojowni (od 15 lipca do 15 września 1952); Wystawa Fotografiki w świetlicy Dworca Głównego PKP w Gdańsku (od 2 do 25 IV 1955); wystawa z okazji jubileuszu dziesięciolecia GTF w Dworze Artusa (1957).

W 1961, po rozwiązaniu PTF, oddział gdański ponownie został Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym. Od 1962 ukazywało się kolejnego jego pismo, „Informator”, wydawany w nakładzie około 200 egzemplarzy. „Informator” drukowany był na powielaczu w Stoczni Gdańskiej, w której pracował jeden z członków Towarzystwa Tercjan Multaniak.

Przez następne dekady członkowie towarzystwa brali udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Największym osiągnięciem była główna nagroda na Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w São Paulo w 1973 za całość nadesłanych prac, a GTF zostało wówczas uznane za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie.

W latach 80. XX wieku GTF uznawane było na jedno z czołowych polskich stowarzyszeń fotograficznych, z takimi fotografikami, jak Zdzisław Błażejczyk, Krzysztof Kamiński, Maciej Kostun, Krzysztof Jakubowski, Witold Węgrzyn, Leszek Jerzy Pękalski, Stanisław Składanowski. Okres schyłku PRL był trudnym czasem dla fotografów. Właściciele aparatów fotograficznych byli przez władze pilnie obserwowani, często bowiem rejestrowali na kliszy obraz nieprawdziwy albo co najmniej „źle uchwycony” i przez to mogli wywołać błędne wrażenie, że w Polsce Ludowej dzieje się źle.

Członek GTF, Stanisław Składanowski za tematy Solidarnościowe w 1981 uzyskał złoty medal na dorocznym wewnętrznym konkursie GTF. Pokonkursową wystawę prezentowano w salonie (nieistniejącego już) Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki przy Długim Targu. Solidarnościowe tematy fotografowali też inni członkowie GTF, byli wśród nich Bogusław Nieznalski i Sławomir Fiebig. Po ogłoszeniu stanu wojennego (13 XII 1981) Stanisław Składanowski na kilka miesięcy trafił do obozu dla internowanych w Strzebielinku.

Druga połowa lat 80. XX wieku to okres, kiedy trudno było o podstawowe artykuły również w sklepach fotograficznych. Liczba członków GTF zaczęła się zmniejszać. Potencjalnym fotoamatorom brakowało nie tylko aparatów i chemikaliów, ale też zapału. U samego schyłku PRL bywało, że na spotkania przychodziły zaledwie dwie, trzy osoby. Lata 90. Z kolei to okres kryzysu w szeregach GTF. W latach 2004–2014, za prezesury Adama Fleksa (GTF, ZPAF) nastąpiła ponowna aktywizacja działań. Nawiązano współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, z Wydziałem Rzeźby i jej dziekanem Mariuszem Białeckim, co zaowocowało corocznymi wyjazdami plenerowymi do wsi Rodowo, ze Stowarzyszeniem Lastadia z Elbląga oraz klubami i organizacjami zarówno polskimi jak i zagranicznymi. Swoje fotografie członkowie towarzystwa eksponowali miedzy innymi na Uniwersytecie Ludowym w Aakirkeby (Bornholm), Promocyjnym Klubie Muzycznym, (Gdańsk), Klubie Żeglarskim „Neptun" (Sopot), „Kawiarence pod Żaglami” (Sopot), w Jastrzębskim Towarzystwie Fotograficznym i wielu miastach polskich.

Z okazji 60-lecia GTF, we współpracy z Muzeum Historii Miasta Gdańska oraz jego oddziałem w Domu Uphagena od 27 kwietnia do 20 maja 2007 zorganizowano wystawę zdjęć z archiwum GTF. Obejmowała ona zdjęcia wykonane w latach 1936–2000. Kolejny projekt, „Gdańsk odchodzący”, rozpoczęty w 2006 z inicjatywy Adama Fleksa, miał na celu dokumentację znikających elementów architektury Gdańska. Podsumowaniem pierwszej części projektu była duża wystawa zbiorowa w Domu Uphagena, gdzie pokazano „Gdańsk Odchodzący” od 28 lutego do 31 marca 2008, prezentując ponad 120 zdjęć 32 autorów. Kolejne wystawy w Domu Uphagena, dokumentujące zmiany w Gdańsku, to: „Stocznia Gdańska. Przemijanie” (20 stycznia – 22 marca 2009), wystawa jubileuszowa z okazji 70-lecia istnienia GTF (27 kwietnia – 4 czerwca 2017) oraz „Lux Aeterna” (27 XI 2021 – 27 III 2022), przedstawiająca fotografię artystyczną aktualnie czynnych członków GTF, od maja 2022 prezentowana także w Galerii GTF przy ul. Wojska Polskiego 8-10.

Na dorobek GTF-u składają się również indywidualne sukcesy jego członków: wystawy Adama Fleksa, P. Woldricha, A. Matuszewskiego, J. Stańczaka, P. Zabłockiego, I. Delegiewicz, W. Piechowicza; uczestnictwo oraz wyróżnieniach członków w konkursach fotograficznych („Gdańsk Press Photo”, „Złota Muszla” w Koszalinie, „Zestaw” w Świdnicy, „Postać ludzka w pejzażu„ w Radomsku, „Moja Europa- zapis codzienności” w Wągrowcu, „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu, „Remis 2007” w Ostrowiu Wielkopolskim, „Dziecko” w Poznaniu). Największym sukcesem indywidualnym było wykorzystanie przeźroczy Stanisława Fiebiga z jego diaporamy „Stracone szanse” do ilustrowania koncertu Jeana Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej 26 VIII 2005. Dzięki wydaniu płyty w masowym nakładzie, zdjęcia dotarły do szerokiego grona odbiorców.

Poziom fotografii wykonywanej aktualnie przez członków GTF jest na tyle wysoki, że umożliwia on starania o członkostwo w Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). W 2021 do ZPAF weszły Maria Laskowska oraz Maria Różańska. Duże sukcesy członków GTF to wyróżnienia oraz ekspozycje prac na Przeglądzie Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych „Fotoperyferie. Festiwal” (25 marca – 29 kwietnia 2022), organizowanym przez Fundację im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach (Małgorzata Bilicka, Adam Fleks, Piotr Langman, Aleksander Orzechowski), XLI Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim (Adam Fleks, Anna Jakubowska, Maria Różańska, Eugeniusz Trojanowski).

Jednym z ważniejszych zadań, jakie od początku postawiło przed sobą GTF, było szerzenie wiedzy o fotografii. Edmund Zdanowski, nauczyciel w Państwowym Liceum Fotografiki w Gdyni, angażował swoich uczniów w działalność Towarzystwa, np. przy organizacji pierwszej wystawy w 1948. Uczniom tej szkoły poświęcono również X numer „Biuletynu”. Tadeusz Szpak oraz Henryk Nowak w 1959 założyli kółko fotograficzne dla dzieci, któremu po śmierci Tadeusza Szpaka nadano nazwę „Szpaczki”. GTF prowadził również szkolenia i warsztaty w zakresie fotografii w zakładach pracy oraz szkolenia wewnętrzne. Szkoleniowa działalność stowarzyszenia jest kontynuowana – GTF nadal przygotowuje i prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, zwłaszcza w zakresie podstaw fotografii cyfrowej oraz fotografii analogowej, np. cyjanotypii oraz fotografii litowej.

GTF przez większość swojej działalności nie posiadało stałego miejsca spotkań. Członkowie spotykali się początkowo w domach prywatnych bądź w lokalach udostępnionych przez różne instytucje. W latach 1947–1948 miejscem zebrań było mieszkanie Józefa Wadowskiego przy ulicy Jaśkowa Dolina 6c, w latach 1949–1953 – mieszkanie sekretarza stowarzyszenia, Henryka Nowaka, przy ulicy Zbyszka z Bogdańca 12 we Wrzeszczu. W latach 1954–1965 członkowie GTF-u spotykali się w piwnicy Gdańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego przy ulicy Wały Jagiellońskie 16. Spotykano się również w Bibliotece Miejskiej w Sopocie lub sopockim Yacht Clubie. Od jesieni 1965 do początku lat 90. XX wieku GTF korzystał z pomieszczeń Wojewódzkiego Domu Kultury w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35, w latach 80. spotykano się też niekiedy w Osiedlowym Klubie „Galeon” na Żabiance. W 1994 GTF przeniósł się do Klubu Garnizonowego we Wrzeszczu przy ulicy Słowackiego 3. Następnie chwilowo gościło w Promocyjnym Klubie Muzycznym „Burdl” na Suchaninie. Po jego zamknięciu w związku z rozbiórką starego budynku (2008), GTF przygarnięte zostało przez Miejski Dom Kultury „Dworek Artura” na Oruni przy ul. Kolejowej 9. W obecnej siedzibie na ul. Wojska Polskiego 8/10 działa od 2014. W nowym miejscu działa Galeria GTF, pomieszczenie archiwalne, studio fotograficzne oraz ciemnia do uprawnia fotografii analogowej z uwzględnieniem technik specjalnych, jak cyjanotypia czy lith printing. ADF MPF

Prezesi Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego
Okres Imię i nazwisko
1947 Kazimierz Lelewicz
1948 Grzegorz Kanafocki
1949 Edmund Zdanowski
1950 Mieczysław Wątorski
1953 Stanisław Szadziak
1954 Tadeusz Sobol
1961 Gustaw Martusewicz
1965 Krzysztof Kamiński
1970–1975 Zdzisław Błażejczyk
1977 Adam Nowicki
1979 Lech Nowicz
1980 Krzysztof Prajer
1982 Maciej Kostun
1984 Waldemar Nowy
1986 Adam Nowicki
1987 Wojciech Milewski
1988 Bogusław Nieznalski
1992 Eugeniusz Nurzyński
2000 Jan Gackowski
2004 Adam Fleks
2012 Adam Dereszkiewicz
2021 Adam Fleks
MPF
Członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF)
Imię i nazwisko Data wstąpienia do GTF Rok urodzin Rok śmierci
Wątorski Mieczysław 5 X 1949 ? 1910
Zdanowska Bolesława 5 X 1949 1908
Wadowski Józef 2 V 1905 1900
Gałęzowski Bolesław 5 X 1949 1905
Staszewski Florian 5 X 1949 1913
Borowczyk Mieczysław 5 X 1949 1908
Dobrzykowski Marian 3 X 1949 1919
Jankowski Maksymilian 5 X 1949 1904
Lackmanowicz Andrea 5 X 1949 1916
Link Tadeusz 5 X 1949 1916
Katzer Stanisław 5 X 1949 1917
Szoper Edward 5 X 1949 1911
Nowak Henryk 5 X 1949 1913
Nowy Henryk 5 X 1949 1902
Sobol Tadeusz 5 X 1949 1908
Szpak Tadeusz 5 X 1949 1908
Skoczylas Józef Witold 5 X 1949 1908
Suchorzewska Irena 5 X 1949 1915
Skrzydłowski Eugeniusz 5 X 1949 1917
Martusewicz Gustaw 5 X 1949 1907
Kanafocki Grzegorz 5 X 1949 1899
Krasnowski Wiktor 17 X 1949 1900
Wiktor Józef 5 X 1949 1896
Kunicki Wrzechwład 3 XI 1949 1911
Potapow Krystyna 3 XI 1949 1923
Komorowski Kazimierz 7 XII 1949 1903
Rózycki Mikołaj 7 XII 1949 1903
Strzyżewski Antoni 7 XII 1949 1884
Bartkowiak Wacław 7 I 1950
Sulak Adam 20 IX 1950 1927
Biliński Zbigniew 18 I 1950 1923
Kaczorowski Stefan 20 II 1950 1918
Wojtasik Wacław 20 II 1950 1908
Sipayłło Janusz 8 III 1950 1907
Kozłowski Ludwik 8 III 1950 1910
Kosycarz Zbigniew 8 III 1950 1925
Uklejewski Janusz 8 III 1950 1925
Kozakiewicz Mieczysław 8 III 1950 1929
Miszewski Tadeusz 8 III 1950 1898
Senderacki Stefan 8 III 1950 1920
Barcikowski Zbigniew 19 III 1950 1906
Izdebski Stanisław 20 III 1950 1906
Szwarc-Bronikowski Stanisław 22 III 1950 1917
Perszon Leon 22 III 1950 1897
Jacyna-Onyszkiewicz Iwo 10 V 1950 1917
Barnat Antoni 10 V 1950 1927
Łubiński Jan 3 IX 1950 1909
Wojtalik Marian 20 IX 1950 1923
Grąbski Stanisław 20 IX 1950 1927
Machniewicz Witold 20 IX 1950 1919
Szadziul Stanisław 13 X 1950 1920
Adam Jerzy Włodzimierz 14 X 1950 1921
Resztotazki Wacław 18 X 1950 1936
Kilarski Maciej 19 X 1950 1922
Karpiński Henryk 30 X 1950 1915
Smolen Anna 15 XII 1950 1896
Marciniak Witold 23 I 1951 1923
Dzwonkowski Witold 14 II 1951 1929
Irzykowski Jerzy Władysław 14 II 1951 1924
Eysmontt Eugeniusz 14 II 1951 1927
Szlachetka Wiesława 12 II 1951 1924
Wielogórski Romuald 2 III 1951 1920
Tomaszewski Sylwester 22 II 1951 1916
Ziemski Jan 7 III 1951
Jurkowski Henryk 29 III 1951 1927
Dudziak Józef 18 IV 1951 1898
Grelecki Hipolit 14 IV 1951 1911
Mickiewicz Witold 1951 1934
Borys Andrzej 1933 1933
Filcek Jadwiga 1 V 1951 1927
Herbst Leon 7 V 1951 1914
Wysoczański Jerzy 20 V 1951 1926
Kurpiel Stanisław 20 V 1952 1909
Czoska Alojzy 25 IX 1952 1928
Kozłowski Ludwik 7 IX 1952 1933
Wołosowicz Artur 24 VIII 1952 1936
Szafran Wojciech 9 V 1952 1934
Stawicki Ignacy 7 IX 1952 1907
Krzyżanowski Zdzisław 5 VII 1952 1919
Krautwald Halina 21 X 1952 1919
Masiulaniec Zygfryd 24 X 1952 1927
Nielepiec Zbigniew 27 X 1952 1917
Opalski Julian 1 XI 1952 1909
Szaduro Antoni 15 XI 1952 1928
Furelal Andrzej 25 II 1953 1931
Olszewski Ignacy 15 II 1953 1913
Kwiatkowski Ryszard 25 II 1953 1924
Sobczak Leszek 2 III 1953 1931
Mołczanówna Barbara 11 III 1953 1930
Flisek Jan 11 III 1953 1921
Waliński Józef 14 III 1953
Kondracki Jan 15 III 1953 1905
Kondratowicz Jan 25 III 1953 1910
Irzykowska Wanda 1 IV 1953
Kuropatwa Stanisław 9 IV 1953 1905
Rewrowski Bohdan 3 IV 1953 1902
Złotowicz Alfons 13 IV 1953 1914
Drzewicki Antoni 3 IV 1953 1920
Sarnowska Zofia 17 IV 1953 1904
Białobrzeski Mieczysław 20 IV 1953 1921
Bogusławski Maciej 23 III 1953 1922
Mozgiel Edward 23 III 1953 1924
Murzyński Wiktor 27 III 1953 1918
Borejszo Wincenty 8 V 1953 1900
Bajena Stanisław 20 IV 1953 1930
Chabrowski Fabian 22 II 1953 0
Kibil Roman 9 V 1953 1927
Paul Jerzy 14 V 1953 1925
Sarnacki Edmund 20 V 1953 1921
Kołodziński Kazimierz 21 V 1953 1913
Zaremba Zdzisław 19 V 1953 1928
Kopeć Józef 21 V 1953 1925
Wyrobek Roman 27 IV 1953 1903 1997
Czajka Aleksander 20 IV 1953 1921
Zaczyński Edmund 22 V 1953 1923
Niedźwiecki Andrzej 24 VI 1953 1917
Multaniak Tercjan 4 IX 1953 1921
Kosiński Andrzej 12 X 1953 1926
Syrowatko Mieczysław 4 X 1953 1909
Czarnecki Stanisław 11 XII 1953 1923
Lewicki Jerzy 11 XII 1953 1927
Młotkowski Czesław 23 IX 1953 1926
Bembenek Władysław 23 IX 1953 1923
Herbutowski Marian 15 IX 1954 1916
Jakubowski Jerzy 14 IX 1954 1921
Zawadzki Tadeusz 15 II 1954 1926
Młynarska Maria 20 VIII 1954 1922
Zamorski Tadeusz 1 IX 1954 1903
Kwiek Maciej 1 X 1954 1922
Domaradzki Andrzej 6 X 1954 1924
Nawrocki Andrzej 6 X 1954 1928
Kammer Ferdynand 20 X 1954 1921
Jakubowski Adam 20 X 1954 1910
Grzybowski Kazimierz 8 X 1954 1934
Wierzbicki Czesław 1 IX 1954 1922
Kedzionek Juliusz 2 IX 1954 1928
Reinhardt Zygmunt 17 XI 1954 1926
Ringer Jerzy 16 XI 1954 1926
Dubyna Stefan 17 XI 1954 1906
Romski Anatol 17 XI 1954 1904
Przytuła Marian 1 XII 1954 1911
Harapkiewicz Stanisław 1 XII 1954 1920
Nawrocki Janusz 28 X 1954 1923
Nowicka Helena 7 XII 1954 1928
Lange Stefan 1 II 1954 1921
Jankowski Czesław 15 V 1954 1916
Drzewiecki Robert 2 V 1954 1925
Domański Marian 25 VI 1954 1909
Dziuba Stefan 21 VII 1954 1920
Zadarnowski Stanisław 7 VII 1954 1926
Godlewski Czesław 7 VII 1954 1921
Bulikowski Stefan 18 VIII 1954 1913
Zuchowicz Mieczysław 18 VIII 1954 1920
Tyrakowski Mieczysław 18 VIII 1954 1922
Wróbel Bogusław 15 IX 1954 1920
Killar Stanisław 15 IX 1954 1910
Kowalski Zdzisław 18 III 1954 1924
Karasiewicz Mieczysław 23 III 1955 1925
Szczyszyk Mieczysław 18 V 1955 1935
Kropidłowski Zygmunt 18 V 1955 1921
Jenielita Stanisław 16 V 1955 1910
Kossowski Feliks 16 V 1955 1898
Szymoniak Zygmunt 26 V 1955 1921
Urbański Jerzy 26 V 1955 1929
Kida Paweł 15 VI 1955 1902
Taraszkiewicz Leopold 15 VI 1955 1925
Romankiewicz Halina 15 VI 1955 1924
Majchrakowski Ryszard 15 VI 1955 1936
Rzechuła Jerzy 15 VI 1955 1933
Jurgielewicz Kazimierz 15 VI 1955 1923
Gliszewska Elżbieta 14 VII 1955 1922
Klikowicz Władysław 28 XII 1955 1921
Augustynek Andrzej 26 IX 1955 1929
Symonowicz Henryk 26 X 1955 1910
Dzan Hua Szan 20 X 1955 1909
Tarkowski Bolesław 7 IX 1955 1921
Koślicka Czesława 7 IX 1955 1912
Pruszyński Krzysztof 26 X 1955 1928
Smólski Stanisław 20 X 1955 1926
Finkelstein Henryk 26 X 1955 1910
Gwóźdź Józef 5 X 1955 1931
Rocławski Bogdan 5 X 1955 1920
Drozdowska Zdzisława 5 IX 1955 1929
Prajer Zbigniew 2 XI 1955 1919
Arasimowicz Wacław 2 XI 1955 1905
Rocławski Remigiusz 16 XI 1955 1916
Damps Andrzej 28 XII 1955 1932
Kostoczko Mikołaj 28 XII 1955 1890
Murczyński Adam 20 XII 1955 1937
Chechłowski Arkadiusz Walenty 28 XII 1955 1928
Chechłowska Władysława 28 XII 1955 1930
Stankiewicz Zbigniew 11 I 1956 1928
Pikiel Bohdan 8 II 1956 1931
Kruszewski Jan 11 I 1956 1929
Bolszo Edmund 4 I 1956 1926
Skwierawski Stanisław 18 I 1956 1926
Kawiński Kazimierz 1 II 1956 1929
Bojanowski Kazimierz 1 II 1956 1921
Mroczkowski Bronisław 29 II 1956 1922
Zienkiewicz Józef 29 II 1956 1901
Wierzbowski Roman 14 III 1956 1925
Kubicki Kazimierz 20 III 1956 1923
Kantowski Wolfgang 18 IV 1956 1925
Sajko Jarosław 9 V 1956 1908
Rudzki Czesław 1922
Zakrzewski Franciszek 1919
Zadroga Zygmunt 16 V 1956 1898
Przybyła Henryk 1934
Michalik Jerzy 16 V 1956 1913
Tabszewicz Piotr 20 VI 1956 1930
Sawka Mieczysław 4 VII 1956 1931
Opaczewski Lucjan 3 X 1956 1924
Czarkowski Stanisław 3 X 1956 1933
Piechaczyk Edmund 3 X 1956 1940
Gawinek Marian 17 X 1956 1919
Tur Jerzy 30 III 1957 1928
Kobus Jerzy 30 III 1957 1929
Makowiecki Tadeusz 7 XI 1957 1924
Styczyński Władysław 30 III 1957 1909
Nather Henryk 5 VI 1957 1925
Staniszewski Jerzy 5 VI 1957 1929
Smilgin Regina 19 VII 1957 1930
Korkosz Adam 4 IX 1957 1920
Chojnicki Bernard 6 XI 1957 1919
Rajchowski Ireneusz 6 XI 1957 1928
Ścisłowski Zdzisław 20 XI 1958 1920
Misiakiewicz Stanisław 15 X 1958 1900
Miewajewski Tadeusz 5 III 1958 1923
Russjan Zbigniew 5 III 1958 1938
Pierpisz Bogdan 5 III 1958 1930
Abramczuk Wiesław 5 III 1958 1930
Rychtarski Andrzej 9 III 1958 1936
Nagórski Janusz 9 IV 1958 1930
Ciura Marian 5 XI 1958 1934
Żmudziński Ludwik 8 II 1959 1928
Sieńkowski Jan 4 II 1959 1926
Bednarski Czesław 22 IV 1959 1931
Wróblewski Eugeniusz 14 I 1959 1918
Sulżycki Antoni 22 IV 1959 1928
Kilarski Maciej 28 IV 1959 1922
Towen-Kilarska 1919
Gojke Janusz 13 I 1960 1939
Gronkowski Jerzy 19 I 1960
Kabat Jan 13 I 1960 1915
Kott Ryszard 13 I 1960 1923
Wapiński Jerzy 18 I 1960 1931
Paradowski Wacław 13 I 1960
Piatrowski Jerzy 13 I 1960 1912
Piastowski Stanisław 13 I 1960 1919
Rauch..sch 13 I 1960 1941
Redlarski Kazimierz 19 I 1960 1934
Rosenau Zenon 13 I 1960
Sarmacki Czesław 13 I 1960 1932
Witt Florian 18 I 1960 1923
Wojdyło Eugeniusz 13 I 1960 1933
Krawczyńska Felicja 27 I 1960 1932
Kruk Albin 27 I 1960 1942
Micach Bogdan 27 I 1960 1933
Dapczyński Longinus 27 I 1960 1931
Rudziński Zygmunt 27 I 1960 1920
Zakrzewska Pola 19 I 1960 1935
Szczodrowski Benon 8 V 1960 1932
Timofiew Bolesław 3 II 1960 1922
Kojta Wacław 10 II 1960 1921
Robakowski Józef 10 II 1960 1939
Białkowska Krystyna 3 II 1960 1928
Wardak Jerzy 10 II 1960 1938
Szwec Marian 24 II 1960 1933
Milian Marian 29 X 1960 1933
Rychtowski Jan 2 III 1960 1903
Makowiecka Irena 2 IV 1960 1923
Czmiel Tadeusz 16 III 1960 1929
Kowalski Zenon 4 IV 1960
Czaplewski Edmund 11 V 1960 1934
Zarendzianka Henryka 1 VI 1960 1932
Szpitter Norbert 10 VIII 1960 1934
Kamiński Krzysztof 18 X 1960 1939
Dziasek Władysław 7 IX 1960 1926
Jeramczykowski Bernard 10 XI 1960 1893
Śniechowski Romuald 11 XI 1960 1942
Brzozowski Leon 12 XI 1960 1910
Strehlau Paweł 14 XI 1960 1936
Mowiński Franciszek 10 XI 1960 1934
Trzebiatowski Gerard 12 XI 1960
Jasnoch Waldemar 14 XI 1960 1924
Foltyn Leon 12 XI 1960 1910
Czarniecki Józef 14 XI 1960 1927
Narożny Jerzy 8 XI 1960 1943
Szczucka Danuta 20 XII 1960 1923
Daszkiewicz Czesław 15 II 1961 1926
Krawczyński Jan 18 VIII 1961 1934
Kubacki Mirosław 3 XI 1961 1932
Błaszczyński Jerzy 1 X 1961
Foltyn Tadeusz 4 XI 1961
Romanowski Władysław 4 IV 1962 1939
Waleszkowski Gerard 16 I 1962 1931
Kokot Bogdan 20 III 1962 1932
Giecewicz Tadeusz 16 V 1962 1928
Murman Marian 30 V 1962 1922
Różański Andrzej 5 VI 1962 1933
Oszywa Edmund 5 VI 1962 1889
Popiński Jerzy 6 VI 1962 1938
Ćwiek Krzysztof 6 VI 1962 1936
Smajkiewicz Dżemila 6 VI 1962 1932
Romanowski Krzysztof 6 VI 1962 1932
Rudke Jerzy 27 XI 1962 1932
Rokicki Jerzy 3 X 1962 1942
Gojtowski Władysław 5 XII 1962 1923
Rymkiewicz Witold 7 XI 1962 1895
Bufnal Maria 5 XII 1962 1942
Schulz Mieczysław 5 II 1963 1943
Niklas Alfons 22 I 1964 1930
Barbara Kozak 12 III 1964 1942
Daun Alfed 1 IX 1964 1895
Brydak Wojcisław 2 I 1965 1942
Dąbrowa Kazimierz 20 I 1965 1945
Mirota Zenon 1 II 1965 1935
Węgrzyn Witold 7 II 1965 1945
Wojtkiewicz Andrzej 2 III 1965 1938
Andrzej Balcerski 20 III 1965 1938
Dzitko Stanisław 21 III 1965 1909
Gdaniec Marian 21 III 1965 1930
Hajduk Jerzy 24 III 1965 1939
Gryzak Jerzy 21 IV 1965 1930
Schwartz Berthold 4 V 1965 1933
Martewicz Mieczysław 18 V 1965 1921
Rosiński Kazimierz 7 XII 1965 1908
Meksiak Ryszard 3 IX 1965 1945
Ordańska Maria 6 XII 1965 1915
Czucha Jerzy 21 XII 1965 1938
Wolny Ireneusz 18 II 1966 1941
Parsyk Augustyn 18 III 1966 1943
Kędzierski Julian 1 IV 1966 1908
Dudała Józef Kazimierz 5 IV 1966 1933
Urbanowicz Janusz 22 IV 1966 1934
Rafiński Ryszard 6 IV 1966 1941
Sperski Krzysztof 18 V 1966 1942
Wójcik Władysław 12 VI 1966 1929
Nastalla Jan 17 VI 1966 1930
Rindejko Stanisław 4 IV 1966 1930
Tarasiewicz Zbigniew 4 IV 1966 1929
Mazur Jan 20 VI 1966 1936
Nowicki Adam 1 VIII 1966 1936
Pudlik Stanisław 16 IX 1966 1935
Gosz Kazimierz 18 XI 1966 1929
Parol Aleksy 2 XII 1966 1927
Rymszewicz Tadeusz Edmund 2 XII 1966 1950
Alfut Eugeniusz 3 XII 1966 1947
Pokora Ryszard 3 XII 1966 1947
Serwacki Cezary 15 XII 1966 1946
Toczyński Krzysztof 6 I 1967 1944
Gawron Kazimierz 5 V 1967 1927
Lewicki Roman 21 IV 1967 1937
Kobylecki Zbigniew 24 IV 1967 1924
Mroczek Jerzy 24 IV 1967 1939
Kamiński Paweł 29 VII 1967 1936
Trzuskawski Alojzy Kazimierz 15 XII 1967 1916
Pior Marian 30 I 1965 1946
Toczyski Krzysztof 6 I 1967 1944
Solich Rudolf 4 VIII 1967 1941
Błażejczyk Zdzisław 20 X 1967 1942
Czerepko Tadeusz 1942
Wójtowicz Marian 2 II 1968 1932
Hebda Janusz 15 IX 1968 1948
Błażejczyk Krzysztof 1 V 1968 1946
Kleonschmidt Henryk 20 II 1968 1932
Urbański Leszek 1 V 1968 1950
Zabiełło Mirosław 1 I 1968 1945
Tessa Andrzej 1 V 1968 1950
Kwiatkowski Janusz 1968 1936
Kurzyński Roman 19 I 1968 1935
Kamiński Michał Marian 1 II 1968 1945
Sulewski Józef 1 I 1968 1936
Kleinschmidt Henryk 20 II 1968 1932
Jurkiewicz Roman 1 III 1968 1947
Fidyka Jan 28 VIII 1968 1947
Gracz Marek 6 IX 1968 1949
Beszterda Piotr 19 XI 1968 1942
Sowa Jerzy 6 XII 1968 1950
Baczyński Juliusz 11 XI 1968 1920
Kups Jan 6 XII 1968 1949
MPF

Bibliografia:
Źródła:
Archiwum Państwowe Gdańsk, Zarząd Miejski w Gdańsku, Wydział Administracyjny, Nadzór nad Stowarzyszeniami 1947-1961, zespół 1166, nr 1595.
Urząd Miejski Gdańsk, Wydział Rozwoju Społecznego, Referat Usług Społecznych: dokumentacja Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Zbiory Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, deklaracje członkowskie.
Literatura:
Fleks Adam, Krótka historia Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, w: Gdańsk Odchodzący. Album powystawowy, red. Adam Fleks, Gdańsk 2008, s. 239-252.
Głuszko Tadeusz, Fotografowie z Towarzystwa, „30 Dni”, 2007, nr 2, s. 32-39.
Rogalski Piotr M., Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne w czasach PRL. Przyczynek do historii trójmiejskiej instytucji kultury, Gdańsk 2013, http://archeo.gtf.org.pl/publikacje-czlonkow-gtf.html.
Rogalski Piotr M., Zarys historii GTF w latach 1947-1989, w: 70-lecie GTF. Katalog wystawy jubileuszowej, Gdańsk 2017, s. 71-84.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania