GDAŃSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej, Sopot 1948
I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej, Sopot 1948
„Informator” Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1967
Zdjęcie uczennic Liceum Plastycznego z Gdyni-Orłowa w „Biuletynie” X, nr 1
Członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, od lewej: Stanisław Składanowski, Bogusław Nieznalski, Roman Plewa, Piotr Gackowski, Jan Krups, prezes Maciej Kostun, 1983

GDAŃSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE (GTF), założone w 1947 przez grupę fotografów przybyłych do Gdańska po II wojnie światowej. Według przekazów ustnych inicjatorem był pochodzący z Wilna Jan Bułhak, który w drugiej połowie lat 40. XX wieku często odwiedzał Gdańsk. Z Wilna do Trójmiasta przybyli również Edmund i Bolesława Zdanowscy, Kazimierz Lelewicz oraz Gustaw Martusewicz. Dołączył do nich też Tadeusz Wański z Poznania. Spotykali się i poznawali w sklepiku Józefa Wadowskiego w Gdańsku-Wrzeszczu, mieszczącym się w drewnianej budce na rogu ulicy Dworcowej (obecnie ulica Dmowskiego) i alei Grunwaldzkiej. Właściciel handlował tam różnym asortymentem, w tym chemią i akcesoriami fotograficznymi. Kazimierz Lelewicz, Józef Wadowski i Edmund Zdanowski z pomocą prawnika Grzegorza Kanafockiego w marcu 1947 rozpoczęli starania o rejestrację stowarzyszenia. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Kazimierz Lelewicz.

Towarzystwo zrzeszało zarówno fotografów zawodowych, jak i amatorów. Aby zostać członkiem GTF, należało wypełnić deklarację, wykazać się pracami fotograficznymi i zyskać poparcie dwóch członków Towarzystwa. GTF postawiło sobie za cele krzewienie wiedzy o fotografii, uprawianie fotografii morskiej oraz fotografii krajobrazowej. Według pierwszego sprawozdania z działalności za 1948 rok stowarzyszenie liczyło 25 członków. Członkiem honorowym był Jan Bułhak. W skład zarządu wchodzili: Grzegorz Kanafocki – prezes, Edmund Zdanowski – wiceprezes, Henryk Nowy – sekretarz, Józef Wadowski – skarbnik, Tadeusz Staszczyński – bibliotekarz oraz Maksymilian Jankowski – gospodarz.

W lutym 1948 z inicjatywy Henryka Nowaka wydano w nakładzie 20 egzemplarzy pierwszy numer „Biuletynu Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Biuletyny GTF-u były ręcznie robionymi albumami z wklejonymi oryginalnymi zdjęciami wykonanymi przez członków, najczęściej ze wstępem pisanym na maszynie. Wydawano je w nakładzie około 15 do 60 egzemplarzy, zależnie od możliwości i zapotrzebowania. W 1948 stowarzyszenie przygotowało w pawilonach Międzynarodowych Targów Gdańskich w Sopocie swoją pierwszą wystawę. „I Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej i Amatorskiej” w dniach 26 czerwca – 17 sierpnia odbyła się w ramach Festiwalu Sztuk Plastycznych i była pierwszym po II wojnie światowej tak dużym wydarzeniem fotograficznym w Polsce. Pokazano na niej 1240 prac, w prasie opublikowano pochlebne recenzje w uznaniu dla wysokiego poziomu artystycznego, doceniono też aranżację wnętrz wystawienniczych.

W ramach ogólnopolskiej centralizacji organizacji kultury 24 III 1949 GTF stało się oddziałem terenowym (gdańskim) Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Do ważniejszych wystaw z tego okresu należały: Ogólnopolska Wystawa Fotografii Krajoznawczej w ramach II Festiwalu Plastyki w Sopocie (4 VI do VIII 1949); w ramach III Festiwalu Plastyki w Sopocie w 1950: „Pokój zwycięża” (18 czerwca do 23 lipca 1950), „Wystawa Fotografiki Meksykańskiej” (od 25 lipca do 8 sierpnia 1950), „10 Lat Fotografii Artystycznej i Użytkowej” (od 12 sierpnia do 20 września 1950); II Wystawa Fotografiki w Zbrojowni (od 15 lipca do 15 września 1952); Wystawa Fotografiki w świetlicy Dworca Głównego PKP w Gdańsku (od 2 do 25 IV 1955); wystawa z okazji jubileuszu dziesięciolecia GTF w Dworze Artusa (1957).

W 1961, po rozwiązaniu PTF, oddział gdański ponownie został Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym. Od 1962 ukazywało się kolejnego jego pismo, „Informator”, wydawany w nakładzie około 200 egzemplarzy. „Informator” drukowany był na powielaczu w Stoczni Gdańskiej, w której pracował jeden z członków Towarzystwa Tercjan Multaniak.

Przez następne dekady członkowie towarzystwa brali udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Największym osiągnięciem była główna nagroda na Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w São Paulo w 1973 za całość nadesłanych prac, a GTF zostało wówczas uznane za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie.

W latach 80. XX wieku GTF uznawane było na jedno z czołowych polskich stowarzyszeń fotograficznych, z takimi fotografikami, jak Zdzisław Błażejczyk, Krzysztof Kamiński, Maciej Kostun, Krzysztof Jakubowski, Witold Węgrzyn, Leszek Jerzy Pękalski, Stanisław Składanowski. Okres schyłku PRL był trudnym czasem dla fotografów. Właściciele aparatów fotograficznych byli przez władze pilnie obserwowani, często bowiem rejestrowali na kliszy obraz nieprawdziwy albo co najmniej „źle uchwycony” i przez to mogli wywołać błędne wrażenie, że w Polsce Ludowej dzieje się źle.

Członek GTF, Stanisław Składanowski za tematy Solidarnościowe w 1981 uzyskał złoty medal na dorocznym wewnętrznym konkursie GTF. Pokonkursową wystawę prezentowano w salonie (nieistniejącego już) Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki przy Długim Targu. Solidarnościowe tematy fotografowali też inni członkowie GTF, byli wśród nich Bogusław Nieznalski i Sławomir Fiebig. Po ogłoszeniu stanu wojennego (13 XII 1981) Stanisław Składanowski na kilka miesięcy trafił do obozu dla internowanych w Strzebielinku.

Druga połowa lat 80. XX wieku to okres, kiedy trudno było o podstawowe artykuły również w sklepach fotograficznych. Liczba członków GTF zaczęła się zmniejszać. Potencjalnym fotoamatorom brakowało nie tylko aparatów i chemikaliów, ale też zapału. U samego schyłku PRL bywało, że na spotkania przychodziły zaledwie dwie, trzy osoby. Lata 90. XX wieku to okres kryzysu w szeregach GTF. W latach 2004–2014, za prezesury Adama Fleksa (GTF, ZPAF) nastąpiła ponowna aktywizacja działań. Nawiązano współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, z Wydziałem Rzeźby i jej dziekanem Mariuszem Białeckim, co zaowocowało corocznymi wyjazdami plenerowymi do wsi Rodowo, ze Stowarzyszeniem Lastadia z Elbląga oraz klubami i organizacjami zarówno polskimi jak i zagranicznymi. Swoje fotografie członkowie towarzystwa eksponowali m.in. na Uniwersytecie Ludowym w Aakirkeby (Bornholm), Promocyjnym Klubie Muzycznym (Gdańsk), Klubie Żeglarskim „Neptun" (Sopot), „Kawiarence pod Żaglami” (Sopot), w Jastrzębskim Towarzystwie Fotograficznym i wielu miastach polskich.

Z okazji 60-lecia GTF, we współpracy z Muzeum Historii Miasta Gdańska oraz jego oddziałem w Domu Uphagena od 27 kwietnia do 20 maja 2007 zorganizowano wystawę zdjęć z archiwum GTF. Obejmowała ona prace wykonane w latach 1936–2000. Kolejny projekt, „Gdańsk odchodzący”, rozpoczęty w 2006 z inicjatywy Adama Fleksa, miał na celu dokumentowanie znikających elementów architektury Gdańska. Podsumowaniem pierwszej części projektu była duża wystawa zbiorowa w Domu Uphagena, gdzie pokazano „Gdańsk Odchodzący” od 28 lutego do 31 marca 2008, prezentując ponad 120 zdjęć 32 autorów. Kolejne wystawy w Domu Uphagena, dokumentujące zmiany w Gdańsku, to: „Stocznia Gdańska. Przemijanie” (20 stycznia – 22 marca 2009), wystawa jubileuszowa z okazji 70-lecia istnienia GTF (27 kwietnia – 4 czerwca 2017) oraz „Lux Aeterna” (27 XI 2021 – 27 III 2022), przedstawiająca fotografie aktualnie czynnych członków GTF, od maja 2022 prezentowana także w Galerii GTF przy ul. Wojska Polskiego 8-10.

Na dorobek GTF-u składają się również indywidualne sukcesy jego członków: wystawy Adama Fleksa, P. Woldricha, A. Matuszewskiego, J. Stańczaka, P. Zabłockiego, I. Delegiewicz, W. Piechowicza; uczestnictwo oraz wyróżnienia członków w konkursach fotograficznych („Gdańsk Press Photo”, „Złota Muszla” w Koszalinie, „Zestaw” w Świdnicy, „Postać ludzka w pejzażu” w Radomsku, „Moja Europa- zapis codzienności” w Wągrowcu, „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu, „Remis 2007” w Ostrowie Wielkopolskim, „Dziecko” w Poznaniu). Największym sukcesem indywidualnym było wykorzystanie przeźroczy Stanisława Fiebiga z jego diaporamy „Stracone szanse” do ilustrowania koncertu Jeana Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej 26 VIII 2005. Dzięki wydaniu płyty w masowym nakładzie, zdjęcia dotarły do szerokiego grona odbiorców.

Poziom fotografii wykonywanej aktualnie przez członków GTF jest na tyle wysoki, że umożliwia on starania o członkostwo w Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). W 2021 do ZPAF weszły Maria Laskowska oraz Maria Różańska. Duże sukcesy członków GTF to wyróżnienia oraz ekspozycje prac na Przeglądzie Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych „Fotoperyferie. Festiwal” (25 marca – 29 kwietnia 2022), organizowanym przez Fundację im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach (Małgorzata Bilicka, Adam Fleks, Piotr Langman, Aleksander Orzechowski), XLI Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim (Adam Fleks, Anna Jakubowska, Maria Różańska, Eugeniusz Trojanowski).

Jednym z ważniejszych zadań, jakie od początku postawiło przed sobą GTF, było szerzenie wiedzy o fotografii. Edmund Zdanowski, nauczyciel w Państwowym Liceum Fotografiki w Gdyni, angażował swoich uczniów w działalność Towarzystwa, np. przy organizacji pierwszej wystawy w 1948. Uczniom tej szkoły poświęcono również X numer „Biuletynu”. Tadeusz Szpak oraz Henryk Nowak w 1959 założyli kółko fotograficzne dla dzieci, któremu po śmierci Tadeusza Szpaka nadano nazwę „Szpaczki”. GTF prowadził również szkolenia i warsztaty w zakresie fotografii w zakładach pracy oraz szkolenia wewnętrzne. Szkoleniowa działalność stowarzyszenia jest kontynuowana – GTF nadal przygotowuje i prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, zwłaszcza w zakresie podstaw fotografii cyfrowej oraz fotografii analogowej, np. cyjanotypii oraz fotografii litowej.

GTF przez większość swojej działalności nie posiadało stałego miejsca spotkań. Członkowie spotykali się początkowo w domach prywatnych bądź w lokalach udostępnionych przez różne instytucje. W latach 1947–1948 miejscem zebrań było mieszkanie Józefa Wadowskiego przy ulicy Jaśkowa Dolina 6c, w latach 1949–1953 – mieszkanie sekretarza stowarzyszenia, Henryka Nowaka, przy ulicy Zbyszka z Bogdańca 12 we Wrzeszczu. W latach 1954–1965 członkowie GTF-u spotykali się w piwnicy Gdańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego przy ulicy Wały Jagiellońskie 16. Spotykano się również w Bibliotece Miejskiej w Sopocie lub sopockim Yacht Clubie. Od jesieni 1965 do początku lat 90. XX wieku GTF korzystał z pomieszczeń Wojewódzkiego Domu Kultury w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35, w latach 80. spotykano się też niekiedy w Osiedlowym Klubie „Galeon” na Żabiance. W 1994 GTF przeniósł się do Klubu Garnizonowego we Wrzeszczu przy ulicy Słowackiego 3. Następnie chwilowo gościło w Promocyjnym Klubie Muzycznym „Burdl” na Suchaninie. Po jego zamknięciu w związku z rozbiórką starego budynku (2008), GTF przygarnięte zostało przez Miejski Dom Kultury „Dworek Artura” na Oruni przy ul. Kolejowej 9. W obecnej siedzibie na ul. Wojska Polskiego 8/10 działa od 2014. W nowym miejscu działa Galeria GTF, pomieszczenie archiwalne, studio fotograficzne oraz ciemnia do uprawnia fotografii analogowej z uwzględnieniem technik specjalnych, jak cyjanotypia czy lith printing (fotografia litowa). ADF MPF

Prezesi Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego
Okres Imię i nazwisko
1947 Kazimierz Lelewicz
1948 Grzegorz Kanafocki
1949 Edmund Zdanowski
1950 Mieczysław Wątorski
1953 Stanisław Szadziak
1954 Tadeusz Sobol
1961 Gustaw Martusewicz
1965 Krzysztof Kamiński
1970–1975 Zdzisław Błażejczyk
1977 Adam Nowicki
1979 Lech Nowicz
1980 Krzysztof Prajer
1982 Maciej Kostun
1984 Waldemar Nowy
1986 Adam Nowicki
1987 Wojciech Milewski
1988 Bogusław Nieznalski
1992 Eugeniusz Nurzyński
2000 Jan Gackowski
2004 Adam Fleks
2012 Adam Dereszkiewicz
2021 Adam Fleks
MPF
Członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF) (lista niepełna)
Imię i nazwisko Od kiedy w GTF Rok urodzin Rok śmierci
Abramczuk Wiesław 5 III 1958 20 I 1930 23 II 2000
Adam Jerzy Włodzimierz 14 X 1950 1921
Alfut Eugeniusz 3 XII 1966 1947
Arasimowicz Wacław 2 XI 1955 1905 1970
Augustynek Andrzej 26 IX 1955 1929
Baczyński Juliusz 11 XI 1968 1920 2011
Bajena Stanisław 20 IV 1953 1930
Balcerski Andrzej 20 III 1965 1938 2010
Barcikowski Zbigniew 19 III 1950 1906
Barnat Antoni 10 V 1950 1927
Bartkowiak Wacław 7 I 1950
Bednarski Czesław 22 IV 1959 1931
Bembenek Władysław 23 IX 1953 1923
Beszterda Piotr 19 XI 1968 1942
Białkowska Krystyna 3 II 1960 20 IV 1928 2 XI 2002
Białobrzeski Mieczysław 20 IV 1953 1921
Biliński Zbigniew 18 I 1950 1923
Błaszczyński Jerzy 1 X 1961
Błażejczyk Krzysztof 1 V 1968 1946
Błażejczyk Zdzisław 20 X 1967 1942
Bogusławski Maciej 23 III 1953 1922
Bojanowski Kazimierz 1 II 1956 15 XII 1921 28 VI 2003
Bolszo Edmund 4 I 1956 1926
Borejszo Wincenty 8 V 1953 1900 1976
Borowczyk Mieczysław 5 X 1949 1908
Borys Andrzej 1933 1933
Brydak Wojsław 2 I 1965 1942
Brzozowski Leon 12 XI 1960 1910
Bufnal Maria 5 XII 1962 1942
Bulikowski Stefan 18 VIII 1954 1913
Chabrowski Fabian 22 II 1953 1923 2004
Chechłowska Władysława 28 XII 1955 1930
Chechłowski Arkadiusz Walenty 28 XII 1955 17 IV 1928 19 II 1973
Chojnicki Bernard 6 XI 1957 24 I 1919 5 VII 1982
Cierpisz Bogdan 5 III 1958 26 VIII 1930 23 I 1994
Ciura Marian 5 XI 1958 1934
Ćwiek Krzysztof 6 VI 1962 1936
Czajka Aleksander 20 IV 1953 1921 1999
Czaplewski Edmund 11 V 1960 21 V 1934 1 VI 1998
Czarkowski Stanisław 3 X 1956 21 III 1933 26 IV 2009
Czarnecki Stanisław 11 XII 1953 1923 2013
Czarniecki Józef 14 XI 1960 1927
Czerepko Tadeusz 1942
Czmiel Tadeusz 16 III 1960 1929
Czoska Alojzy 25 IX 1952 1928
Czucha Jerzy 21 XII 1965 1938 2016
Dąbrowa Kazimierz 20 I 1965 1945
Damps Andrzej 28 XII 1955 1932 2016
Dapczyński Longinus 27 I 1960 1931
Daszkiewicz Czesław 15 II 1961 1926
Daun Alfed 1 IX 1964 1895
Dobrzykowski Marian 3 X 1949 1920 2005
Domański Marian 25 VI 1954 1909
Domaradzki Andrzej 6 X 1954 1924
Drozdowska Zdzisława 5 IX 1955 1929
Drzewicki Antoni 3 IV 1953 1920 2013
Drzewiecki Robert 2 V 1954 1922 (1925) 2010
Dubyna Stefan 17 XI 1954 1906
Dudała Józef Kazimierz 5 IV 1966 1933
Dudziak Józef 18 IV 1951 1898
Dzan Hua Szan 20 X 1955 1909
Dziasek Władysław 7 IX 1960 6 XI 1926 9 X 2001
Dzitko Stanisław 21 III 1965 1909
Dziuba Stefan 21 VII 1954 1920 2010
Dzwonkowski Witold 14 II 1951 1929
Eysmontt Eugeniusz 14 II 1951 1927
Fidyka Jan 28 VIII 1968 1947 2005
Filcek Jadwiga 1 V 1951 1927
Finkelstein Henryk 26 X 1955 1910
Flisek Jan 11 III 1953 1921
Foltyn Leon 12 XI 1960 1910
Foltyn Tadeusz 4 XI 1961
Furelal Andrzej 25 II 1953 1931
Gałęzowski Bolesław 5 X 1949 1905
Gawinek Marian 17 X 1956 1919
Gawron Kazimierz 5 V 1967 1927
Gdaniec Marian 21 III 1965 1930
Giecewicz Tadeusz 16 V 1962 1928
Gliszewska Elżbieta 14 VII 1955 1922
Godlewski Czesław 7 VII 1954 1921
Gojke Janusz 13 I 1960 1939
Gojtowski Władysław 5 XII 1962 1923
Gosz Kazimierz 18 XI 1966 1929
Grąbski Stanisław 20 IX 1950 1927
Gracz Marek 6 IX 1968 1949
Grelecki Hipolit 14 IV 1951 1911
Gronkowski Jerzy 19 I 1960
Gryzak Jerzy 21 IV 1965 1930
Grzybowski Kazimierz 8 X 1954 1934 1989
Gwóźdź Józef 5 X 1955 1931 2003
Hajduk Jerzy 24 III 1965 1939
Harapkiewicz Stanisław 1 XII 1954 1920 1987
Hebda Janusz 15 IX 1968 1948
Herbst Leon 7 V 1951 1914
Herbutowski Marian 15 IX 1954 1916
Irzykowska Wanda 1 IV 1953 1930 1989
Irzykowski Jerzy Władysław 14 II 1951 1924
Izdebski Stanisław 20 III 1950 1906
Jacyna-Onyszkiewicz Iwo 10 V 1950 1917
Jakubowski Adam 20 X 1954 1910
Jakubowski Jerzy 14 IX 1954 1921
Jankowski Czesław 15 V 1954 1916 1973
Jankowski Maksymilian 5 X 1949 1904
Jasnoch Waldemar 14 XI 1960 1924
Jenielita Stanisław 16 V 1955 1910
Jeramczykowski Bernard 10 XI 1960 1893
Jurgielewicz Kazimierz 15 VI 1955 1923 1997
Jurkiewicz Roman 1 III 1968 1947
Jurkowski Henryk 29 III 1951 1927
Kabat Jan 13 I 1960 5 VI 1915 10 VII 1993
Kaczorowski Stefan 20 II 1950 1918
Kamiński Krzysztof 18 X 1960 1939
Kamiński Michał Marian 1 II 1968 1945
Kamiński Paweł 29 VII 1967 1936
Kammer Ferdynand 20 X 1954 1921
Kanafocki Grzegorz 5 X 1949 1899
Kantowski Wolfgang 18 IV 1956 1925
Karasiewicz Mieczysław 23 III 1955 1925
Karpiński Henryk 30 X 1950 1915
Katzer Stanisław 5 X 1949 1917
Kawiński Kazimierz 1 II 1956 1929
Kędzierski Julian 1 IV 1966 1908
Kędziorek Juliusz 2 IX 1954 1928 1992
Kibil Roman 9 V 1953 1927
Kida Paweł 15 VI 1955 1902
Kilarski Maciej 19 X 1950 1922 2003
Killar Stanisław 15 IX 1954 1910
Kleinschmidt Henryk 20 II 1968 1932
Kleonschmidt Henryk 20 II 1968 1932
Klikowicz Władysław 28 XII 1955 27 V 1921 18 II 2005
Kobus Jerzy 30 III 1957 1929
Kobylecki Zbigniew 24 IV 1967 1924
Kojta Wacław 10 II 1960 1921
Kokot Bogdan 20 III 1962 1932
Kołodziński Kazimierz 21 V 1953 1913 1986
Komorowski Kazimierz 7 XII 1949 1903
Kondracki Jan 15 III 1953 1905 1977
Kondratowicz Jan 25 III 1953 1910
Kopeć Józef 21 V 1953 1923 1990
Korkosz Adam 4 IX 1957 1920
Kosiński Andrzej 12 X 1953 1926 2010
Koślicka Czesława 7 IX 1955 1912
Kossowski Feliks 16 V 1955 1898 1967
Kostoczko Mikołaj 28 XII 1955 1890
Kosycarz Zbigniew 8 III 1950 1925 1995
Kott Ryszard 13 I 1960 1 I 1923 18 XII 1979
Kowalski Zdzisław 18 III 1954 1924
Kowalski Zenon 4 IV 1960
Kozak Barbara 12 III 1964 1942
Kozakiewicz Mieczysław 8 III 1950 1929
Kozłowski Ludwik 7 IX 1952 1933
Kozłowski Ludwik 8 III 1950 1910
Krasnowski Wiktor 17 X 1949 1900
Krautwald Halina 21 X 1952 1919
Krawczyńska Felicja 27 I 1960 24 III 1932 6 VII 1961
Krawczyński Jan 18 VIII 1961 4 I 1934 11 I 1987
Kropidłowski Zygmunt 18 V 1955 1921
Kruk Albin 27 I 1960 1942
Kruszewski Jan 11 I 1956 1929
Krzyżanowski Zdzisław 5 VII 1952 1919
Kubacki Mirosław 3 XI 1961 1932
Kubicki Kazimierz 20 III 1956 1923
Kunicki Wrzechwład 3 XI 1949 1911
Kups Jan 6 XII 1968 1949
Kuropatwa Stanisław 9 IV 1953 1905 1986
Kurpiel Stanisław 20 V 1952 1909
Kurzyński Roman 19 I 1968 1935
Kwiatkowski Janusz 1968 1936
Kwiatkowski Ryszard 25 II 1953 1924
Kwiek Maciej 1 X 1954 1922 1997
Lackmanowicz Andrea 5 X 1949 1916
Lange Stefan 1 II 1954 1921
Lewicki Jerzy 11 XII 1953 1927
Lewicki Roman 21 IV 1967 1937
Link Tadeusz 5 X 1949 1916
Łubiński Jan 3 IX 1950 1909 2000
Machniewicz Witold 20 IX 1950 1919
Majchrakowski Ryszard 15 VI 1955 1936
Makowiecka Irena 2 IV 1960 28 IX 1923 2 VIII 2010
Makowiecki Tadeusz 7 XI 1957 1924
Marciniak Witold 23 I 1951 1923
Martewicz Mieczysław 18 V 1965 1921
Martusewicz Gustaw 5 X 1949 1907
Masiulaniec Zygfryd 24 X 1952 1927
Mazur Jan 20 VI 1966 1936
Meksiak Ryszard 3 IX 1965 1945
Micach Bogdan 27 I 1960 13 VII 1933 15 XI 2016
Michalik Jerzy 16 V 1956 1913
Mickiewicz Witold 1951 1934
Miewajewski Tadeusz 5 III 1958 1923
Milian Marian 29 X 1960 1933
Mirota Zenon 1 II 1965 1935
Misiakiewicz Stanisław 15 X 1958 25 IV 1900 29 X 1979
Miszewski Tadeusz 8 III 1950 1898
Młotkowski Czesław 23 IX 1953 1926 2022
Młynarska Maria 20 VIII 1954 1922
Mołczanówna Barbara 11 III 1953 1930
Mowiński Franciszek 10 XI 1960 1934
Mozgiel Edward 23 III 1953 1924 1994
Mroczek Jerzy 24 IV 1967 1939
Mroczkowski Bronisław 29 II 1956 1922
Multaniak Tercjan 4 IX 1953 1921 1981
Murczyński Adam 20 XII 1955 1937 2008
Murman Marian 30 V 1962 1922
Murzyński Wiktor 27 III 1953 1918
Nagórski Janusz 9 IV 1958 1930
Narożny Jerzy 8 XI 1960 1943
Nastalla Jan 17 VI 1966 1930
Nather Henryk 5 VI 1957 9 XII 1925 17 IV 1991
Nawrocki Andrzej 6 X 1954 1928
Nawrocki Janusz 28 X 1954 1923
Niedźwiecki Andrzej 24 VI 1953 1917
Nielepiec Zbigniew 27 X 1952 1917
Niklas Alfons 22 I 1964 25 IX 1930 21 III 2017
Nowak Henryk 5 X 1949 1913 1986
Nowicka Helena 7 XII 1954 1928
Nowicki Adam 1 VIII 1966 1936
Nowy Henryk 5 X 1949 1902
Olszewski Ignacy 15 II 1953 1913
Opaczewski Lucjan 3 X 1956 3 I 1924 7 II 1970
Opalski Julian 1 XI 1952 1909
Ordańska Maria 6 XII 1965 1915
Oszywa Edmund 5 VI 1962 1889
Paradowski Wacław 13 I 1960
Parol Aleksy 2 XII 1966 1927
Parsyk Augustyn 18 III 1966 1943
Paul Jerzy 14 V 1953 1925 1989
Perszon Leon 22 III 1950 1897
Piastowski Stanisław 13 I 1960 1919
Piotrowski Jerzy 13 I 1960 4 X 1912 11 II 1989
Piechaczyk Edmund 3 X 1956 1940
Pikiel Bohdan 8 II 1956 1931
Pior Marian 30 I 1965 1946
Pokora Ryszard 3 XII 1966 1947
Popiński Jerzy 6 VI 1962 12 IX 1938 21 VI 2016
Potapow Krystyna 3 XI 1949 1923
Prajer Zbigniew 2 XI 1955 1919
Pruszyński Krzysztof 26 X 1955 1928
Przybyła Henryk 1934
Przytuła Marian 1 XII 1954 1911
Pudlik Stanisław 16 IX 1966 1935
Rafiński Ryszard 6 IV 1966 1941
Rajchowski Ireneusz 6 XI 1957 1928
Rauchfleisch Stanisław 13 I 1960 1941
Redlarski Kazimierz 19 I 1960 1934
Reinhardt Zygmunt 17 XI 1954 1926
Resztotarski Wacław 18 X 1950 1936
Rewrowski Bohdan 3 IV 1953 1902 1963
Rindejko Stanisław 4 IV 1966 1930
Ringer Jerzy 16 XI 1954 1926
Robakowski Józef 10 II 1960 1939 1988
Rocławski Bogdan 5 X 1955 1920
Rocławski Remigiusz 16 XI 1955 1916 1967
Rokicki Jerzy 3 X 1962 1942
Romankiewicz Halina 15 VI 1955 1924
Romanowski Krzysztof 6 VI 1962 1932
Romanowski Władysław 4 IV 1962 1939
Romski Anatol 17 XI 1954 1904
Rosenau Zenon 13 I 1960
Rosiński Kazimierz 7 XII 1965 19 XI 1908 30 VII 1997
Różański Andrzej 5 VI 1962 12 IX 1933 2 IV 2022
Różycki Mikołaj 7 XII 1949 1903
Rudke Jerzy 27 XI 1962 12 VIII 1932 24 XII 2012
Rudziński Zygmunt 27 I 1960 24 V 1920 13 I 2007
Rudzki Czesław 18 VII 1922 18 XII 1985
Russjan Zbigniew 5 III 1958 1938
Rychtarski Andrzej 9 III 1958 1936 1999
Rychtowski Jan 2 III 1960 1903
Rymkiewicz Witold 7 XI 1962 1895
Rymszewicz Tadeusz Edmund 2 XII 1966 1950
Rzechuła Jerzy 15 VI 1955 1933 2010
Sajko Jarosław 9 V 1956 1908
Sarmacki Czesław 13 I 1960 1932
Sarnacki Edmund 20 V 1953 1921
Sarnowska Zofia 17 IV 1953 1904 1983
Sawka Mieczysław 4 VII 1956 1931
Schulz Mieczysław 5 II 1963 1943
Schwartz Berthold 4 V 1965 1933
Ścisłowski Zdzisław 20 XI 1958 1920
Senderacki Stefan 8 III 1950 1920
Serwacki Cezary 15 XII 1966 1946
Sieńkowski Jan 4 II 1959 1926
Sipayłło Janusz 8 III 1950 1907
Skoczylas Józef Witold 5 X 1949 1908
Skrzydłowski Eugeniusz 5 X 1949 1917
Skwierawski Stanisław 18 I 1956 1926
Smajkiewicz Dżemila 6 VI 1962 1932
Smilgin Regina 19 VII 1957 1930
Smolen Anna 15 XII 1950 1896
Smólski Stanisław 20 X 1955 1926
Śniechowski Romuald 11 XI 1960 1942
Sobczak Leszek 2 III 1953 1931
Sobol Tadeusz 5 X 1949 1908
Solich Rudolf 4 VIII 1967 1941
Sowa Jerzy 6 XII 1968 1950 2006
Sperski Krzysztof 18 V 1966 1942
Staniszewski Jerzy 5 VI 1957 1929
Stankiewicz Zbigniew 11 I 1956 27 VII 1928 17 X 1982
Staszewski Florian 5 X 1949 1913
Stawicki Ignacy 7 IX 1952 1907
Strehlau Paweł 14 XI 1960 1936
Strzyżewski Antoni 7 XII 1949 1884
Styczyński Władysław 30 III 1957 14 VI 1909 15 IV 1984
Suchorzewska Irena 5 X 1949 1915
Sulak Adam 20 IX 1950 1927
Sulewski Józef 1 I 1968 1936
Sulżycki Antoni 22 IV 1959 12 VI 1928 10 VIII 2003
Symonowicz Henryk 26 X 1955 1910 1989
Syrowatko Mieczysław 4 X 1953 1909
Szaduro Antoni 15 XI 1952 1928
Szadziul Stanisław 13 X 1950 1920
Szafran Wojciech 9 V 1952 1934
Szczodrowski Benon 8 V 1960 26 VII 1932 6 XII 2008
Szczucka Danuta 20 XII 1960 1923
Szczyszyk Mieczysław 18 V 1955 1935 1984
Szlachetka Wiesława 12 II 1951 1924
Szoper Edward 5 X 1949 1911
Szpak Tadeusz (zob. Nowak Henryk) 5 X 1949 1908
Szpitter Norbert 10 VIII 1960 1934
Szwarc-Bronikowski Stanisław 22 III 1950 1917
Szwec Marian 24 II 1960 1933
Szymoniak Zygmunt 26 V 1955 1921
Tabszewicz Piotr 20 VI 1956 1930
Tarasiewicz Zbigniew 4 IV 1966 1929
Taraszkiewicz Leopold 15 VI 1955 1925 2014
Tarkowski Bolesław 7 IX 1955 1921 1992
Tessa Andrzej 1 V 1968 1950
Timofiew Bolesław 3 II 1960 19 X 1922 6 XII 1984
Toczyński Krzysztof 6 I 1967 1944
Toczyski Krzysztof 6 I 1967 1944
Tomaszewski Sylwester 22 II 1951 1916
Towen-Kilarska 1919
Trzebiatowski Gerard 12 XI 1960
Trzuskawski Alojzy Kazimierz 15 XII 1967 1916
Tur Jerzy 30 III 1957 1928
Tyrakowski Mieczysław 18 VIII 1954 1922
Uklejewski Janusz 8 III 1950 1925
Urbanowicz Janusz 22 IV 1966 1934 2011
Urbański Jerzy 26 V 1955 24 IV 1929 1 III 2015
Urbański Leszek 1 V 1968 1950
Wadowski Józef 2 V 1905 1900
Waleszkowski Gerard 16 I 1962 1931
Waliński Józef 14 III 1953
Wapiński Jerzy 18 I 1960 1931
Wardak Jerzy 10 II 1960 1938
Wątorski Mieczysław 5 X 1949 ? 1910
Węgrzyn Witold 7 II 1965 1945
Wielogórski Romuald 2 III 1951 1920
Wierzbicki Czesław 1 IX 1954 1922
Wierzbowski Roman 14 III 1956 12 III 1925 14 III 2019
Wiktor Józef 5 X 1949 1896
Witt Florian 18 I 1960 1923
Wójcik Władysław 12 VI 1966 1929
Wojdyło Eugeniusz 13 I 1960 1933
Wojtalik Marian 20 IX 1950 1923
Wojtasik Wacław 20 II 1950 1908
Wojtkiewicz Andrzej 2 III 1965 1938
Wójtowicz Marian 2 II 1968 1932
Wolny Ireneusz 18 II 1966 1941
Wołosowicz Artur 24 VIII 1952 1936
Wróbel Bogusław 15 IX 1954 1920
Wróblewski Eugeniusz 14 I 1959 1918
Wyrobek Roman 27 IV 1953 1903 1997
Wysoczański Jerzy 20 V 1951 1926
Zabiełło Mirosław 1 I 1968 1945
Zaczyński Edmund 22 V 1953 1923
Zadarnowski Stanisław 7 VII 1954 1926
Zadroga Zygmunt 16 V 1956 1898
Zakrzewska Pola 19 I 1960 1935
Zakrzewski Franciszek 1919
Zamojski Tadeusz 1 IX 1954 1903 1964
Zaremba Zdzisław 19 V 1953 1928 2015
Zarendzianka Henryka 1 VI 1960 1932
Zawadzki Tadeusz 15 II 1954 1926
Zdanowska Bolesława 5 X 1949 1908
Ziemski Jan 7 III 1951
Zienkiewicz Józef 29 II 1956 1901
Złotowicz Alfons 13 IV 1953 1914
Zuchowicz Mieczysław 18 VIII 1954 1920
Żmudziński Ludwik 8 II 1959 1928 MPF

Bibliografia:
Źródła:
Archiwum Państwowe Gdańsk, Zarząd Miejski w Gdańsku, Wydział Administracyjny, Nadzór nad Stowarzyszeniami 1947-1961, zespół 1166, nr 1595.
Urząd Miejski Gdańsk, Wydział Rozwoju Społecznego, Referat Usług Społecznych: dokumentacja Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Zbiory Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, deklaracje członkowskie.
Literatura:
Fleks Adam, Krótka historia Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, w: Gdańsk Odchodzący. Album powystawowy, red. Adam Fleks, Gdańsk 2008, s. 239-252.
Głuszko Tadeusz, Fotografowie z Towarzystwa, „30 Dni”, 2007, nr 2, s. 32-39.
Rogalski Piotr M., Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne w czasach PRL. Przyczynek do historii trójmiejskiej instytucji kultury, Gdańsk 2013, http://archeo.gtf.org.pl/publikacje-czlonkow-gtf.html.
Rogalski Piotr M., Zarys historii GTF w latach 1947-1989, w: 70-lecie GTF. Katalog wystawy jubileuszowej, Gdańsk 2017, s. 71-84.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania