PERUCKI ROMAN, prorektor Akademii Muzycznej

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 19:04, 30 gru 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Roman Perucki, 2009

ROMAN PERUCKI (ur. 10 III 1961 Gdańsk), prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1981 absolwent gdańskiego Technikum Łączności, w 1986 Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Leona Batora. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Pracownik gdańskiej Akademii Muzycznej, w latach 1996–1999 prorektor do spraw artystycznych, w 1997 profesor, także pracownik gdańskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Od 1993 dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w latach 1993–1998 dyrektor artystyczny. Z jego inicjatywy w budynkach dawnej elektrowni miejskiej z 1898 powstało Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance (otwarte w 2007). Prezes Stowarzyszenia Miłośników Katedry Oliwskiej oraz Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele św. Mikołaja oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Wschodniego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Meksyku oraz wykłady na uczelniach muzycznych w Polsce (Mława, Kraków, Olsztyn, Warszawa, Wieliczka). Juror w międzynarodowych konkursach organowych (Czechy, Francja, Polska, Rosja, Włochy).

Ma w dorobku ponad 2000 recitali; występował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych, między innymi w Notre-Dame (Paryż), katedrze w Gandawie (Belgia), Teatrze Maryjskim (Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu, Rosja), sali koncertowej The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk), Shenzhen Concert Hall (Chiny). Koncertuje w Polsce i we wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Kanadzie i USA. Cześć koncertów wykonuje wspólnie z żoną, skrzypaczką Marią Perucką. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jego płytę Messe pour les pariosses uznano w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie wydane w Polsce w roku 1991, II płyta oliwska nominowana była do Nagrody Muzycznej Fryderyk. W swoim dorobku ma też platynową płytę (przyznaną w 1998).

Odznaczony m.in. w 2001 papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice, w 2005 złotą odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku odznaczony Medalem św. Wojciecha. W 2006 laureat Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za stworzenie nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w 2010 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za szczególny wkład w rozwój Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W 2018 uhonorowany Medalem Stulecia Niepodległości dla biznesmenów, urzędników oraz ludzi nauki i kultury, w 2022 Medalem 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Ojciec Pawła (ur. 1987), Anny (ur. 1989), Łukasza (ur. 1991) i Jana (ur. 1996). BOR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania