ŁUKASZEWSKI JAN, dyrygent

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 13:40, 11 mar 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jan Łukaszewski
Jan Łukaszewski, 2019

JAN ŁUKASZEWSKI (ur. 1 VIII 1949 Gdańsk), dyrygent. Ukończył gdańską Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia ( Zespół Szkół Muzycznych). W 1980 absolwent pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Podstawą jego muzycznej edukacji stały się doświadczenia przejęte od ojca Leona i starszego brata Ireneusza, pogłębione później na ukończonym w 1988 Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jerzego Zabłockiego i prof. Stanisława Krukowskiego. Kształcił się wokalnie pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny.

Śpiewał w Chórze Akademii Medycznej w Gdańsku (zob. Gdański Uniwersytet Medyczny). W 1983, zastępując Ireneusza Łukaszewskiego, pełnił w tym chórze obowiązki dyrygenta. W latach 1980–1992 dyrygent Chóru Politechniki Gdańskiej. Od 1983 dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis; poprzednio przez kilka lat pełnił w nim funkcję asystenta dyrygenta. Wraz z chórem wykonuje dzieła muzyki chóralnej od renesansu do współczesności, skupiając się przede wszystkim na muzyce romantycznej i współczesnej.

Od 1972 prowadzi Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Olivenses”. Współpracował i współpracuje między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Filharmonii Wrocławskiej. Dyrygował m.in. takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Academy of Ancient Music, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Batzdorfer Hofkapelle Drezno, Ensemble Sans Souci Berlin.

Prowadził zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1991–1999). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny organizowanego od 2006 Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, odbywającego się w Gdańsku co roku w sierpniu, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Singing Together” (Chieti, Włochy 2007).

Płyta zespołu Schola Cantorum Gedanensis pod jego dyrekcją z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego w 2003 otrzymała Nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna oraz w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Płyta z muzyką sakralną otrzymała Nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna (2008). W 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna Fryderyka otrzymała płyta New Polish Music for Choir. W 2010 płyta Penderecki: Complete Choral Works otrzymała nagrodę Orphée d’or, przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique w kategorii Najlepsze Nagranie Muzyki Chóralnej. Wraz z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis zdobył sześć głównych nagród, w tym Grand Prix i nagrodę za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej na XIV Międzynarodowym Konkursie w Tours (1985). Nagrał ponad 60 płyt.

Wyróżniony m.in. srebrnym (2008) i złotym (2023) medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2018), nagrodę Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2020), uhonorowany przez Akademię Fonograficzną „Złotym Fryderykiem” za całokształt osiągnięć artystycznych (2021). Laureat Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1991) i Nagrody Honorowej (2017) tego Towarzystwa, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2002 z okazji jubileuszu 30-lecia działalności chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Olivenses, w 2003 za całokształt pracy artystycznej, w 2008 z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania