WIELOCH MARIA, ornitolog, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska w Gdańsku
< Poprzednie | Następne > |
MARIA STANISŁAWA WIELOCH (ur. 3 IV 1943 Wilno), ornitolog, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska w Gdańsku. Córka Zofii z domu Barańskiej i Stanisława Wielocha (2 II 1903 – 18 II 1943), działacza społecznego, oficera wywiadu Armii Krajowej (AK) (ps. „Ryszard”), w latach 1940–1941 więzionego przez władze rosyjskie, w 1941–1942 kierującego odcinkiem E VII w planie „Wachlarz”, w 1942 aresztowanego przez Gestapo, więzionego na Łukiszkach (Wilno), zamordowanego przez litewskich tzw. „strzelców ponarskich” w Ponarach koło Wilna. Siostra Krystyny po mężu Partuś (ur. 16 II 1941 Wilno) i przyrodniego brata Kazimierza Wielocha.
W 1962 ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. W 1968 absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od tego roku w Gdańsku. Asystentka i starsza asystentka w Katedrze Ekologii Kręgowców Wydziału Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1972 zatrudniona w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Gdańsku- Górkach Wschodnich. Od 1984, na podstawie rozprawy Sytuacja łabędzia niemego w Polsce na tle sytuacji w Europie w XX wieku (promotor: prof. Maciej Gromadzki) doktor nauk przyrodniczych i adiunkt.
Autorka i współautorka prac naukowych poświęconych ornitologii i ochronie przyrody. Organizatorka i prelegentka na spotkaniach z młodzieżą i dorosłymi w szkołach, salach spotkań i w stacji ornitologicznej. Uczestniczka międzynarodowych badań i konferencji naukowych w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, Węgrzech, Turcji, Szwecji, Rosji, Kazachstanie i USA. W 1995 założycielka Polskiej Grupy Badania Łabędzi, nieformalnej organizacji badaczy i miłośników łabędzi jako przedstawicielstwa International Swan Specialist Grup (Międzynarodowej Grupy Badania Łabędzi) działającej przy Wetlands International. Od 2001 na emeryturze.
Od 2010 prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska w Gdańsku. W 1994 jedna z założycielek i wieloletnia członkini zarządów Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, w kadencji 2022-2025 wiceprezes. Członkini Ogólnopolskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków, Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku- Sobieszewie, gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA), Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej (PTPT), NSZZ „Solidarność” przy PAN Gdańsk, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (koło Śródmieście w okręgu pomorskim), Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Gdańsku, Harcerskiego Kręgu Seniorów „Korzenie” Związku Harcerstwa Polskiego.
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2007), Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP (2019), Medalem Prezydenta Miasta Gdańska (2007, za wieloletnią pracę w Gdańskim Telefonie Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” i w 2014 za pracę w Stowarzyszeniu Rodzina Ponarska), Medalem Stulecia Niepodległości (2018) przez Prezydenta Miasta Gdańska, medalem Stowarzyszenia Rodzina Ponarska (2019, w 25-lecie działalności Stowarzyszenia), medalem „KATYŃ 1940 – Polska Pamięta” (2019, przyznanym przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Gdańsku), brązową odznaką PTTK (2016), statuetką „Bliźniemu swemu” (2014, TPBA – z okazji 25-lecia towarzystwa), Medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" (2023) oraz Medalem "Pro Patria" (2023).