TOWARZYSTWO POMOCY IM. ŚW. BRATA ALBERTA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

TOWARZYSTWO POMOCY IM. ŚW. BRATA ALBERTA (TPBA), biuro Nowy Port, ul. Władysława IV 12/2. Katolicka organizacja ogólnopolska zajmująca się pomocą osobom bezdomnym i ubogim, działająca w duchu swojego patrona Adama Chmielowskiego. W Polsce ma około 60 oddziałów.

Koło Gdańskie powstało w maju 1989 i objęło działaniem Trójmiasto i część województwa pomorskiego. W 1991 w przyznanym przez władze Gdańska budynku dawnej szkoły w Przegalinie, gruntownie wyremontowanym, została uruchomiona pierwsza placówka dla bezdomnych mężczyzn na terenie Trójmiasta. Następnie w Gdańsku prowadziło osiem placówek pomocowych: dwa schroniska (ul. Przegalińska 2 i ul. Starowiślna 3), noclegownię (ul. Żaglowa 1) i ogrzewalnię (ul. Podwale Grodzkie 2G) dla bezdomnych, Centrum Reintegracji Zawodowej i Społecznej (ul. Floriańska 3), Centrum Projektowe (ul. Władysława IV 12).

Zapewnia schronienie osobom bezdomnym, działa na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, zaopatruje osoby ubogie w żywność i niezbędną odzież, przeciwstawia się negatywnym stereotypom dotyczącym osób bezdomnych poprzez realizację zajęć dydaktycznych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej na temat bezdomności.

Działalność Towarzystwa jest finansowana ze środków publicznych, odpisów podatkowych, zbiórek publicznych, indywidualnych darowizn. W 1999 otrzymało Nagrodę Bursztynowego Mieczyka, w 2005 Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego ( organizacje pozarządowe). JRB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania