NAGRODA BURSZTYNOWEGO MIECZYKA IM. MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Statuetka Nagrody Bursztynowego Mieczyka
Gala wręczenia Nagrody Bursztynowego Mieczyka, występ Chóru „Non Serio”, 2018
Gala wręczenia wyróżnienia „Pakiet Szyty na Miarę”, 2021

NAGRODA BURSZTYNOWEGO MIECZYKA IM. MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO, wyróżnienie przyznawane organizacjom pozarządowym z terenu województwa pomorskiego, od 1994. Ideę nagrody i koncepcję przygotowało Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i nadal stanowi unikatowy przykład wyrażenia uznania dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody przyznawanej i ufundowanej na szczeblu regionalnym. Wyjątkowe jest także to, że organizacja może sama siebie zgłaszać do udziału w konkursie, co ma skłaniać ją do uzyskania ważnej umiejętności prezentacji swoich osiągnięć i autorskich dobrych praktyk.

Inicjatywa korzystała ze wsparcia ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Po jego śmierci, na wniosek Regionalnego Centrum, w 2010 wybrano go na patrona nagrody. Nagrodę sukcesywnie wspierali i współfinansowali kolejni wojewodowie pomorscy. Po powstaniu samorządu województwa pomorskiego w 1999 do współpracy zaproszono marszałka województwa, który został jednym z patronów i sponsorów nagrody. W 2004 do grona partnerów nagrody dołączył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku. Od 2014 organizacyjnie i finansowo nagrodę wspiera Europejskie Centrum Solidarności (ECS).

Wojewoda, marszałek oraz WFOŚiGW są fundatorami czterech nagród głównych (charakterystyczna pamiątkowa tabliczka z miniaturą miecza ze srebra i bursztynu oraz premia pieniężna). Oprócz tego Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą dwaj przedstawiciele wojewody, dwaj – marszałka, dwaj – organizacji pozarządowych, laureaci nagrody w roku poprzednim, przedstawiciel WFOŚiGW, przedstawiciel ECS oraz przedstawiciel Fundacji RC, przyznaje wiele wyróżnień. Do laureatów trafiają poza tym nagrody specjalne, fundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Senatu RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” i Fundusz Akumulatora Społecznego.

Kapituła, przyznając nagrody i wyróżnienia za działalność w roku minionym, rozpatruje wnioski organizacji działających w obszarach: pomoc społeczna, ochrona środowiska i edukacja ekologiczna, kultura, społeczeństwo obywatelskie, edukacja, współpraca międzynarodowa.

Przyznawana jest również nagroda za Debiut Roku. Do ubiegania się o nią uprawnione są organizacje, które zostały założone maksymalnie 18 miesięcy przed datą ogłoszenia bieżącego konkursu. Dodatkowo Fundacja RC przyznaje nagrodę specjalną Bursztynowej Róży. Jest to jedyne imienne wyróżnienie i choć zostało pomyślane jako nagroda dla liderów organizacji pozarządowych w regionie – niekiedy wyróżnieni nią zostają społecznicy prowadzący działania z drugiej linii. Od 2019 przyznawane jest specjalne finansowe wyróżnienie „Pakiet Szyty na Miarę” Fundacji RC ze środków NIW-CRSO w ramach programu PROO (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich), którego cel wykorzystania ustalany jest z laureatem po konkursie.

Konkurs wieńczony jest uroczystą Galą Rozdania Nagród Bursztynowego Mieczyka z udziałem małżonki patrona Nagrody, Elżbiety Płażyńskiej, wręczającej jedną z nagród. Ceremonii towarzyszą wystawy, wykłady (na przykład Marka Kamińskiego (2017)) czy spotkania z gośćmi specjalnymi (między innymi Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem (2019)), występy Gwiazdy Wieczoru (między innymi Grzegorz Turnau (2011), Hanna Banaszak (2012), Gaba Kulka (2014)). Niekiedy gośćmi honorowymi są osoby związane z przedmiotem działalności laureatów i współfinansujące nagrody dla nich, np. w 2021 konsul honorowy Francji na Pomorzu Alain Mompert. [JANSZ]

Tabela: Laureaci Nagród Głównych Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania