SERAFITKI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SERAFITKI, inaczej Córki Matki Bożej Bolesnej, zgromadzenie, początkowo tzw. bezhabitowe, założone w 1881 w zaborze rosyjskim przez bł. Honorata Koźmińskiego oraz matkę Małgorzatę Szewczyk. Od 1891 – habitowe (w Galicji), zatwierdzone ostatecznie w 1953. Powołane z zadaniem odrodzenia religijnego i moralnego narodu, zajmowały się głównie opieką nad ludźmi niesamodzielnymi, chorymi, bezdomnymi, niepełnosprawnymi, jak również pracowały jako katechetki, kancelistki, zakrystianki i organistki w parafiach.

W Gdańsku od 1947, w miejsce boromeuszek, w parafii przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Łąkowej. Prowadziły tu przedszkole Caritasu (ul. Łąkowa 4) do czasu przejęcia przez państwo (budynek zlikwidowano podczas przebudowy ulicy). Do 1967 pozostawały na Dolnym Mieście, katechizując i wspomagając pracę kancelarii parafialnej.

W 1967 przeniosły się na Żabiankę i zamieszkały w bloku przy ul. Wejhera, podejmując pracę na rzecz parafii przy kościele św. Antoniego w Brzeźnie oraz kościele św. Jakuba w Oliwie, ponadto wspomagając pracę tamtejszej kurii biskupiej. W 1971 roku przydzielono je do pracy w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu, gdzie zamieszkały w 1980, początkowo w części plebanii przy ul. Zwycięzców 19 (obecny pl. Najświętszej Maryi Panny 1), od 1997 w Domu Parafialnym im. św. Franciszka przy pl. Najświętszej Maryi Panny 2, gdzie stworzyły ośmioosobową wspólnotę skupioną głównie na pracy kancelaryjnej i katechetycznej.

W latach 1985–1994 część sióstr zamieszkała przy ul. Kołobrzeskiej 54a, wspomagając parafię przy kościele św. Brata Alberta przy ul. Olsztyńskiej 2; wspólnota ta uległa likwidacji. Od 1990 prowadzą kancelarię w parafii przy kościele św. Józefa na Przymorzu (dom zakonny z trzyosobową wspólnotą początkowo w mieszkaniu przy ul. Chłopskiej, od 1995 w kompleksie parafialnym przy ul. Jagiellońskiej 9). Od 1992 czteroosobowa wspólnota pracuje ponadto w parafii przy kościele św. Jadwigi Królowej na Oruni Górnej (dom zakonny znajdował się początkowo przy ul. Uranowej 12, od 2006 przy ul. Krzemowej 3). Poza pracą kancelaryjną i w zakrystii, zajmują się także katechizacją. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania