BOROMEUSZKI
< Poprzednie | Następne > |
BOROMEUSZKI, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, zakonne, o tzw. ślubach prostych, założone w Lotaryngii (Francja) w 1652, zatwierdzone przez lokalnego biskupa w 1663, oparte na regule św. Augustyna. Głównym zajęciem jest opieka nad ubogimi chorymi.
W XIX wieku utworzyły autonomiczną kongregację niemiecką. 13 XI 1852 trzy siostry: Alexis Wilhelma z Trewiru (Trier), Raphaela Noel z Paderborn i wybrana na gdańską przełożoną Xaveria Höfer (29 XI 1824 Koblencja – 26 IV 1857 Gdańsk, pochowana w ► kościele św. Mikołaja), w towarzystwie przełożonej prowincjonalnej z Trewiru, Xaverii Rudler i jej asystentki Angeliki Eschweiler z Berlina, przybyły z Trewiru do Gdańska, gdzie
powitane przez księżnę ► Marię Hohenzollern-Hechingen, z inicjatywy działającego od 1848 gdańskiego oddziału ogólnoniemieckiego katolickiego Towarzystwa św. Piusa (► Stanisław Kostka Rosołkiewicz, ► Leo Redner) otrzymały nabyty przez gdańskiego kupca Johanna Gottfrieda Kuhna (ojca ► Rudolfa Theodora Roberta Kuhna) ► dwór Uphagenów przy Schleusengasse 9/10 (ul. Śluza, obecnie odcinek tej ulicy nosi nazwę ul. Kieturakisa), róg Weidengasse (ul. Łąkowa), adaptując ją na otwarty w 1853 ► szpital Najświętszej Marii Panny, z kaplicą na parterze.
Po rozbudowie szpitala, w latach 1857–1860 wybudowano (przy obecnej ul. Łąkowej 34) małą kaplicę Niepokalanego Serca Marii (8 × 18 m, dla 50 osób), z ołtarzem i organami, poświęconą 4 II 1862. W 1894 rozbudowana przez firmę Johanna Emila Herzoga (1848–1923) dla 500 osób, obok sióstr i pacjentów także mieszkańców ► Dolnego Miasta. Konsekrowana 20 XII 1894 przez biskupa chełmińskiego Leo Rednera.
Obecnie pełni funkcję parafialnego ► kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Kapelanami domu zakonnego, szpitala oraz kaplicy byli gdańscy kapłani, przeważnie wikariusze jednego z miejscowych kościołów. Przy szpitalu umieszczono sierociniec dla dziewcząt (► dom dziecka / katolicki sierociniec dla dziewcząt), szkołę pielęgniarską, w 1905 powstała w ogrodzie grota z figurą Matki Boskiej, wzorowana na grocie z Lourdes. Klasztor mieścił się na piętrze łącznika pomiędzy dawnym dworem Uphagenów a kaplicą. Podczas rozbudowy szpitala w 1911 powstał zastrzeżony dla zakonnej klauzury dziedziniec wewnętrzny. Szpital stanowił również bazę dla miejscowego Caritasu. W szpitalu, sierocińcu i szkole pracowało 10, 12, później nawet 38 sióstr zakonnych. W latach 90. XIX wieku objęły opieką sierociniec dla chłopców na ► Starych Szkotach (► dom dziecka / katolicki sierociniec dla chłopców). Po odebraniu im w 1945 szpitali i sierocińców boromeuszki powróciły do Niemiec.