KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA (Przymorze)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Józefa na Przymorzu, 2011

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA, Przymorze, ul. Jagiellońska 9. Parafia utworzona w 1990 z części północno-zachodniej rozległej parafii przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego (kwartał między ul. Jagiellońską, Chłopską, Piastowską i Dąbrowszczaków). W 1990 postawiono tymczasową kaplicę (barak, rozebrany w 2002).

Świątynię oraz plebanię wraz z ośrodkiem katechetycznym zaprojektował zespół pod kierunkiem inż. arch. Antoniego Taraszkiewicza. W pierwszej kolejności, w latach 1993–1995 wzniesiono plebanię wraz z zapleczem duszpasterskim (w części północnego kompleksu), jednocześnie przystępując do budowy docelowej świątyni. Pierwszą mszę odprawiono w 1998. W 2000 gotowa była wieża dzwonnicy w części chórowej z trzema dzwonami, poświęconymi rok wcześniej przez papieża Jana Pawła II na sopockim hipodromie. W 2002 jeszcze nieukończony kościół poświęcony został przez abp. Tadeusza Gocłowskiego. Po poświęceniu organów i montażu zewnętrznych drzwi kościoła (2003), ułożeniu dachówki na dachu (2004) i granitowej posadzki w kościele, zbudowaniu ołtarza i ambony (2008), wykonaniu sedilii, umieszczeniu jej wraz z figurą św. Józefa w prezbiterium i jej poświęceniu (2009), umieszczeniu i poświęceniu krzyża w prezbiterium, chrzcielnicy oraz wyposażaniu kościoła w nowe ławki (od 2010), 7 VIII 2018 kościół został konsekrowany przez abp Sławoja Leszka Głódzia.

Kościół trzynawowy, z prezbiterium od strony północno-zachodniej, przykryty dwuspadowym dachem wspartym na stalowej konstrukcji, rozwieszonej pod sklepieniem oraz na czterech ogromnych kolumnach. W prezbiterium między innymi figura św. Józefa. W nawie bocznej południowo-zachodniej obraz Jezusa Miłosiernego, w nawie północno-wschodniej kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.

Przy parafii od 1990 działają (osobny dom zakonny z kaplicą pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. od 1995) serafitki, funkcjonuje wiele organizacji katolickich, między innymi Franciszkański Ruch Apostolski, Żywy Różaniec, Centrum Ochotników Cierpienia. SK

Proboszczowie kościoła św. Józefa, Przymorze
5 VIII 1990 – 12 III 2021 ks. Krzysztof Glaza
19 III 2021 – ks. Ireneusz Stożyński, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Gdańskiej
JANSZ
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania