PŁAŻYŃSKI KACPER, prawnik, polityk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kacper Płażyński, 2018

KACPER PŁAŻYŃSKI (ur. 10 V 1989 Gdańsk), prawnik, polityk. Syn Macieja Płażyńskiego i Elżbiety. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 74 w Gdańsku-Oliwie, maturę uzyskał w 2008 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. W latach 2008–2013 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (UG); pierwszy rok w trybie zaocznym), magister (na podstawie pracy „Status Kosowa w prawie międzynarodowym”, pisanej w Katedrze Międzynarodowego Prawa Publicznego). W listopadzie 2013 został wpisany przez Okręgową Radę Adwokacką w Gdańsku na listę aplikantów adwokackich. Aplikację ukończył pod kierunkiem mecenasa Tomasza Kopoczyńskiego (między innymi reprezentant rodziny Płażyńskich w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej). Specjalizował się w doradztwie korporacyjnym, nieruchomościach, inwestycjach, postępowaniu administracyjnym i energetyce (paliwa).

W czerwcu 2016 w trakcie aplikacji, podjął pracę w kancelarii A. Jedliński i Wspólnicy (po zmianie nazwy: Jedliński, Bierecki i Wspólnicy). W marcu 2017 zdał egzamin adwokacki, na listę adwokatów (niewykonujących zawód) Pomorska Izba Adwokacka wpisała go w czerwcu 2017. Od 1 VI 2017 pracował (nieetatowo, na zasadzie współpracy) w państwowej spółce Energa na stanowisku kierowniczym w pionie do spraw korporacji.

Od 2015 członek Prawa i Sprawiedliwości (PiS), w 2016 skutecznie przewodził akcji mieszkańców Brzeźna w sprawie likwidacji opłat parkingowych w tej dzielnicy oraz prawidłowego uregulowania spraw dzierżawy parkingu przy plaży w Brzeźnie.

W maju 2018 desygnowany był przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego na kandydata PiS w wyborach na prezydenta Gdańska (wbrew opinii lokalnych władz tej partii), zrezygnował z pracy w Enerdze. 30 VIII 2018 uzyskał poparcie gdańskiego Stowarzyszenia Godność. W I turze wyborów (21 X 2018) otrzymał 62 554 (29,7%) głosów, zajmując drugie miejsce w wyborach na prezydenta Gdańska; został też wybrany do Rady Miasta z okręgu Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, uzyskując 9794 głosy (najlepszy wynik w wyborach na radnego). W II turze wyborów prezydenckich uzyskał 70 432 głosy (35,2%), przegrywając rywalizację z Pawłem Adamowiczem. W Radzie Miasta został przewodniczący klubu radnych PiS i członkiem komisji strategii budżetu oraz zagospodarowania przestrzennego. Z mandatu radnego zrezygnował 15 X 2019, po wyborze na posła na Sejm RP IX kadencji (w wyborach parlamentarnych uzyskał 89 384 głosów, najwięcej spośród kandydatów do Sejmu z Pomorza). W 2022 został przewodniczącym komisji sejmowej do spraw Unii Europejskiej (opiniowanie projektów aktów prawnych UE). Wybrany posłem także w 2023 (uzyskał 100 445 głosów, ponownie najwięcej z kandydatów ubiegających sie o mandat poselski na Pomorzu), członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (przewodniczący) oraz Komisji ds. Unii Europejskiej.

17 V 2019 powołany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności w której zastąpił sekretarza stanu Ministerstwa, Jarosława Sellina. Zrezygnował z zasiadania w Radzie 2 IX 2019 na znak protestu przeciwko wręczeniu Medalu Wdzięczności wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej Fransowi Timmermansowi, któremu zarzucał uprzedzenie i ataki na rządy PiS.

Po gdańskich wyborach prezydenckich zarejestrował się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy i uzyskał środki z jednego z programów Unii Europejskiej na założenie działalności gospodarczej. 8 II 2019 zarejestrował Kancelarię Adwokacką Adwokat Kacper Płażyński przy ul Heweliusza 11, którą zamknął 17 II 2020 (kilka dni po upływie rocznego terminu działalności wymaganego przez UE). W sierpniu 2018 został wyróżniony Złotą Kamerą kanału telewizyjnego wPolsce.pl.

5 V 2018 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zawarł związek małżeński z Natalią Nitek, absolwentką psychologii UG, pracownikiem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Biurze Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi, sopocką działaczką PiS, w 2015 bezskutecznie kandydującą do Sejmu RP (otrzymała 1066 głosów), w 2023 również bezskutecznie ubiegającą się o mandat do Senatu RP, w 2021 założycielką fundacji "Łączy Nas Polska" i matką chrzestną lodołamacza "Narwal". Wybrana radną (jedyną z listy PiS) Sejmiku Województwa Pomorskiego na kadencję 2024–2029 (otrzymała 33 435 głosów).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania