LICZMAŃSKA-MAŁEK REGINA, nauczycielka, wizytatorka, bibliotekarka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Reanata Liczmańska-Małek, lata 60. XX wieku
Renata Liczmańska-Małek, w okresie pracy w PAN Bibliotece Gdańskiej

REGINA MARIA LICZMAŃSKA-MAŁEK (26 XII 1934 Gdańsk – 4 I 2024 Gdańsk), córka działacza gdańskiej Polonii Alfonsa Liczmańskiego i Janiny z domu Nełkowskiej. Po opuszczeniu Gdańska w sierpniu 1939 wraz z matką oraz dziadkami Liczmańskimi i Nełkowskimi przebywała w Koronowie nad Brdą, skąd 7 V 1945 powróciła do Gdańska-Oliwy. Ukończyła tam Szkołę Podstawową nr 23 oraz w 1953 V Liceum Ogólnokształcące. Podjęła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła je w 1961 na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku obroną pracy magisterskiej Mickiewicz w kręgu Schillera napisanej pod kierunkiem doc. dr Marii Janion. W roku akademickim 1982/83 odbyła studia podyplomowe w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego (UG).

Od listopada 1960 do 1966 zatrudniona była w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku jako starszy referent w Kuratorium Oświaty i Wychowania. W latach 1966–1977 pracowała w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku jako kierowniczka zajęć pozalekcyjnych i nauczycielka języka polskiego. Prowadziła jednocześnie szkolny zespół teatralny, z którym uczestniczyła w ogólnopolskich konkursach chórów szkolnych, była także jurorką w ogólnopolskich szkolnych konkursach wiedzy o teatrze i filmie. Od 1977 do przejścia na emeryturę w 1993 pracowała w nadzorze pedagogicznym jako wizytator metodyk, starszy wizytator i wicekurator w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku, początkowo łączyła tę pracę z zajęciami dydaktycznymi w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku.

Współpracowała jako tłumaczka języka niemieckiego z wydawnictwami „Muza” i „Kronika”, była też redaktorką w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Jako „Strażniczka Pamięci o Alfie Liczmańskim” współdziałała z Komendą Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku, Hufcem ZHP Gdańsk Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego, Szkołami Ekonomiczno-Handlowymi w Gdańsku (kontynuacja Polskich Szkół Handlowych w II WMG), Urzędem Gminy i Szkołą Podstawową w Granicznej Wsi. Autorka publikacji Harcerski krzyż. Opowieść o moim Ojcu (wyd. Chorągiew Gdańska ZHP, 2015). 20 V 1965 z matką Janiną Liczmańską i synem Maciejem Małkiem uczestniczyła w nadaniu imienia Alfa Liczmańskiego Szkole Podstawowej nr 65 w Gdańsku przy ul. Śluza 6 i odsłonięciu jego pomnika/popiersia. 7 VI 2004, wspólnie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem odsłoniła Pomnik Harcerzy na skwerze Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, a 10 X 2004 pamiątkową tablicę na budynku, w którym mieszkał Alf Liczmański z rodziną do 1 IX 1939 (Oliwa, Jahnstrasse 7 / ul. Alfa Liczmańskiego 7).

W latach 2000–2011 redagowała „Kalendarz Liturgiczny” wydawany przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Od 2005 do końca życia pracowała w Bibliotece Gdańskiej PAN jako bibliotekarz, starszy bibliotekarz, kustosz i archiwista w stopniu starszego kustosza. Uhonorowana m.in. Nagrodami Ministra Oświaty i Wychowania (II stopnia, 1972; I stopnia, 1979), a także wyróżnieniami i nagrodami Kuratora Okręgu Szkolnego w Gdańsku. W 2021 laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za stworzenie wzorcowego Archiwum Zakładowego PAN Biblioteki Gdańskiej z okazji 425 rocznicy powstania Biblioteki Gdańskiej.

Ze związku małżeńskiego (1956–1961) z Andrzejem Małkiem (15 XI 1934 Damasławek, pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie – 30 IV 2006 Sopot) matka Macieja Małka (ur. 14 VII 1957 Gdańsk), prawnika, absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UG, m.in. przewodniczącego Rady Programowej i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Eurogospodarka”, zamieszkałego w Węgrowie (woj. Mazowieckie). Pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Oliwie. DPS.











Bibliografia:
Archiwum rodzinne Macieja Małka.
Kuligowski Zenon, Radys Bogdan, Harcerstwo Gdańskie 1945–1973, wyd. Harcerski Krąg Seniorów Chorągwi Gdańskiej ZHP, 2015.
Kuligowski Zenon, Parys-Siodelska Danuta, Harcerstwo Gdańskie 1973–2020, wyd. Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej, 2022.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania