KOWALSKA EWA, blogerka, dziennikarka
< Poprzednie | Następne > |
EWA ZDZISŁAWA KOWALSKA (ur. 10 VII 1956 Gdańsk), blogerka, dziennikarka obywatelska, popularyzatorka wiedzy o Gdańsku, przewodniczka. (pseudonim Sikorzanka). Córka Krystyny i Zdzisława Edmunda Sikorskiego (ur. 1930 Wilno), profesora ► Politechniki Gdańskiej (PG). W latach 1971–1975 uczęszczała do klasy o profilu matematyczno-fizycznym ► IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W 1981 absolwentka Instytutu Hydrotechniki (zob. ► Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG). W latach 1981–1992 pracowała jako inspektor ds. ochrony środowiska w Zakładach Mięsnych (zob. ► rzeźnie) w Gdańsku (większość okresu zatrudnienia spędziła na urlopie wychowawczym). Od 1994 do 2000 była wiceprezeską zarządu firmy poligraficznej „Temat” Sp. z o.o. W latach 2000–2001 wzięła udział w kursie przewodnickim przy Oddziale Gdańskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). W 2004, już jako przewodniczka, rozpoczęła działalność w internecie – stworzyła stronę www.przewodnicygdanscy.naszemiasto.pl, istniejącą do 2012.
Od 2006 dziennikarka obywatelska. Od lipca 2006 pracowała w ogólnopolskim serwisie www.wiadomosci24.pl, gdzie przez półtora roku napisała 97 tekstów o tematyce trójmiejskiej. Od grudnia 2007 zatrudniona w lokalnym serwisie www.mmtrojmiasto.pl. W ciągu dwóch lat opublikowała tam ponad 900 materiałów dotyczących szerokiej tematyki związanej z Gdańskiem, z jego historią, wydarzeniami kulturalnymi, znanymi postaciami, relacjonowała także bieżące życie miasta (np. realizację istotnych inwestycji). Od kwietnia 2008 do lipca 2011 tworzyła cotygodniowy „Pamiętnik Budowy ► Stadionu na Letnicy”. Pokłosiem tego kronikarskiego zapisu była prezentowana w ► Dworze Artusa od maja do lipca 2012 wystawa fotograficzna „Pamiętnik budowy stadionu piłkarskiego w Gdańsku”.
29 XI 2009 założyła działalność gospodarczą i rozpoczęła prowadzenie blogu ► iBedeker przeznaczonego „dla turystów, organizatorów wycieczek, pilotów, przewodników turystycznych i miłośników Gdańska, Gdyni i Sopotu”. Przestawia w nim m.in. opisy miejsc i mniej znanych faktów związanych z Trójmiastem, przekazuje informacje o niszowych wydarzeniach kulturalnych, o promocji spotkań, książek czy wystaw, przedstawia propozycje spacerów po Trójmieście mniej utartymi szlakami.
W lipcu 2011 rozpoczęła cykliczne organizowanie bezpłatnych dla mieszkańców Trójmiasta spacerów z licencjonowanym przewodnikiem. Odbyły się m.in. spacery po Gdyni Orłowie, ul. Starowiejskiej w Gdyni, po Wrzeszczu, Pieckach-Migowie, Dolnym Mieście, starym Chełmie, a także śladami książek czy spacer z „Napoleonem w tle”. Od listopada 2011 do czerwca 2017 we współpracy z ► Instytutem Kultury Miejskiej realizowała projekt edukacyjny dla gdańskich szkół „Gdańskie Miniatury”. Działał on na zasadzie gry terenowej, co pozwalało odkrywać młodym odbiorcom (i dorosłym zainteresowanym historią Gdańska) niezwykłe miejsca i postaci związane z miastem. Zabawa miała różne formy: od gry w poszczególnych dzielnicach przez cykle tematyczne, np. kobiety Pomorza, cykle architektoniczne, legendy miejskie po uczęszczanie trasami proponowanymi przez samych uczniów. Projekt realizowano w cyklu roku szkolnego, najbardziej aktywni uczestnicy otrzymywali w czasie finału bilety wstępu do trójmiejskich instytucji kultury.
Od grudnia 2014 we współpracy z ► Fundacją Wspólnota Gdańska i Miastem Gdańsk oraz grupą gdańskich przewodników i edukatorów realizuje w gdańskich przedszkolach projekt „Młody Przewodnik/Młoda Przewodniczka”, a od października 2022 na zlecenie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje prowadzi dla młodszych klas szkół podstawowych projekt „Tajemnice gdańskich autobusów i tramwajów”. Autorka książki Spacer po Trójmieście (2022), w której zarówno opisała spacery popularnymi trasami, jak i zaproponowała dalsze wycieczki.
W 2009 była laureatką konkursu zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku „Dojrzały Przedsiębiorca” (dla osób 50+), w 2010 finalistką konkursu Blog Roku, organizowanego przez onet.pl. W 2011, w konkursie Blog of Gdańsk zdobyła nagrodę główną Miasta Gdańska i portalu trojmiasto.pl, była także finalistką konkursu Kobieta Biznesu www.bankier.pl. W 2012 nominowana była przez „Gazetę Wyborczą” do tytułu Gdańszczanin Roku. W 2013 zdobyła Bursztynowy Kompas podczas Gdańskich Targów Turystycznych i Nagrodę im. Martina Opitza za Promocję Kultury Gdańska (► nagrody Miasta Gdańska). W 2016 otrzymała Nagrodę Prezesa Honorowego Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w kategorii „Turystyka w mediach”. W 2013 odznaczona została ► Medalem Mściwoja II „za wyróżniające się dziennikarstwo, pobudzające aktywność społeczną, w szczególności za nowatorskie formy propagowania spraw miasta w założonym przez nią iBedekerze”.
Żona Mirosława Kowalskiego, w latach 1998–2000 prezesa spółki Prasa Bałtycka, wydającej ► „Dziennik Bałtycki”, związanego z Polskapresse (1990–2007), szefa Gratka.pl, prezesa oddziału gdańskiego, twórcy serwisu naszemiasto.pl.