GEDANISTYKA NA WYDZIALE HISTORYCZNYM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gedanistyka

GEDANISTYKA, studia podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Utworzone na wniosek Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego z 13 III 2008 uchwałą Senatu UG z 15 IV 2008. Zainaugurowały działalność 4 X 2008 roku. Organizatorem i kierownikiem studiów jest prof. Sławomir Kościelak. Studia są dwusemestralne. Program studiów obejmuje dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po współczesność. Składa się z trzech bloków tematycznych: blok chronologiczny (historia Gdańska w poszczególnych epokach historycznych), blok problemowy (obejmujący dziedzictwo materialne i duchowe Gdańska) oraz blok regionalny (dzieje gdańskich dzielnic oraz Gdyni i Sopotu). Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny – audytoryjny, jak i praktyczny – w terenie.

Kadrę wykładowczą studiów tworzą pracownicy naukowi uczelni wyższych Trójmiasta (przede wszystkim UG, ponadto między innymi Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz badacze związani z trójmiejskimi instytucjami kultury (między innymi z Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowym, Muzeum Gdyni, Muzeum Sopotu, Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum Archeologicznym, Nadbałtyckim Centrum Kultury).

Od października 2017 z inicjatywy Fundacji Gdańskiej, za aprobatą władz miasta, funkcjonuje wspierający studia specjalny fundusz stypendialny. Do 2019 odbyło się łącznie sześć edycji studiów, które ukończyło 124 absolwentów. SR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania