BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bałtycki Festiwal Nauki, logo
Bałtycki Festiwal Nauki, plakat edycji z 2011

BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI (BFN), impreza popularnonaukowa, odbywająca się od 2003, zawsze w drugiej połowie maja. BFN był wzorowany na podobnych imprezach w innych ośrodkach akademickich, zwłaszcza na pierwszym w Polsce Festiwalu Nauki w Warszawie. We wrześniu 2002 rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa i Politechniki Gdańskiej prof. Janusz Rachoń zawarli porozumienie o organizacji festiwalu w Gdańsku. W końcu 2002 powstała grupa inicjatywna. Na posiedzeniu Rady Rektorów Województwa Pomorskiego podjęto decyzję o organizacji pierwszego BFN w maju 2003. Głównym koordynatorem festiwalu w latach 2003–2015 był dr Tadeusz Zaleski, pomysłodawca imprezy i pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. BFN.

Celem festiwalu jest prezentacja badań prowadzonych w laboratoriach i instytucjach naukowych Trójmiasta oraz popularyzacja wiedzy. Imprezy festiwalowe organizują uczelnie wyższe, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz związane z nauką środowiska pozauczelniane (biblioteki, muzea) z Trójmiasta, Słupska, Pelplina, Helu i innych miast województwa pomorskiego. W ramach BFN odbywają się bezpłatne wykłady, warsztaty oraz dyskusje panelowe. Uczestnicy, bez względu na wiek i wykształcenie, biorą aktywny udział w doświadczeniach i eksperymentach, naukowych wycieczkach plenerowych, spektaklach i prelekcjach. W weekend kończący festiwal odbywa się piknik naukowy na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz – od 2008 – Sopocki Dzień Nauki. Rozwój festiwalu był dynamiczny: w I edycji (w 2003), trwającej trzy dni, wzięły udział 22 instytucje, które zaoferowały zainteresowanym 418 różnych imprez, XIII festiwal (w 2015) trwał już sześć dni i zorganizowały go 43 instytucje, które przygotowały łącznie 910 imprez. W 2016 nastąpiły zmiany organizacyjne, w wyniku których XIV edycja BFN odbyła się po rocznej przerwie (w 2017) i w zmienionej formule.

Z BFN związana była całoroczna Kawiarnia Naukowa – cykl wykładów popularnonaukowych odbywających się raz w miesiącu (od 2004 w hotelu Rezydent w Sopocie). W lipcu i sierpniu w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN nad jeziorem Wdzydze organizowane są Letnie Spotkania z Nauką, a od 2017 towarzyszy im Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych. Imprezy te stanowią letnie przedłużenie BFN na terenie Kaszub i skierowane są do mieszkańców, wczasowiczów i turystów.

Logo Bałtyckiego Festiwalu Nauki powstało w wyniku konkursu ogłoszonego wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – wygrał go Rafał Szczawiński. Plakaty kolejnych edycji przygotowała Malwina Gruszecka, a sygnał muzyczny, wykorzystywany podczas radiowych informacji o BFN, skomponował Piotr Głuch. MSM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania