POLSKA AKADEMIA NAUK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Budynek gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk

POLSKA AKADEMIA NAUK (PAN), Oddział w Gdańsku, ul. Jaśkowa Dolina 31. Jeden z 7 oddziałów PAN (obok Katowic, Kraków, Lublina, Łodzi, Poznania i Wrocław), utworzony w 1980. Obejmuje swoim zasięgiem obecne województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, posiada filię w Szczecinie, pod względem obszaru jest największym z oddziałów PAN.

Na jego terenie działają 4 instytuty PAN: Instytut Budownictwa Wodnego w Gdańsku, Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku, Instytut Oceanologii w Sopocie (ul. Powstańców Warszawskich 55), Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności w Olsztynie. Działają ponadto filie innych placówek PAN, w Gdańsku są to: Pracownia Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski Instytutu Historii PAN (al. Zwycięstwa 55), Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Instytut Podstaw Informatyki PAN, filia Gdańsk (Sopot, ul. Abrahama 18), Instytut Matematyczny PAN, filia Gdańsk (Sopot, ul. Abrahama 18). Oddział nadzoruje także pracę Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. W latach 1978–1990 funkcjonowała także filia Instytutu Sztuki PAN.

W skład Oddziału wchodzą członkowie PAN zamieszkali na podległym mu terenie, w 2013 liczył 17 członków korespondentów i 11 członków rzeczywistych (18 z Gdańska, Gdyni i Sopotu, 5 z Olsztyna, 3 z Torunia, po jednej z Koszalina i Szczecina). Celem jest realizacja zadań PAN w określonym terenie, w tym głównie funkcja integracji życia naukowego oraz realizowanie działalności naukowej poprzez komisje naukowe zajmujące się kwestiami istotnymi dla regionu i wspomagające lokalne władze w podejmowaniu decyzji związanych ze sprawami społecznymi, gospodarczymi i organizacyjnymi.

W kadencji 2007–2011 działały komisje: Ekosfery, Gospodarki Wodnej Delty Wisły, Informatyki, Kształtowania Przestrzeni Polski Północnej, Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Nauk Medycznych, Organizacji i Zarządzania, Prawa Morskiego, Socjologii Morskiej. Komisje publikują czasopisma naukowe, między innymi „Prawo Morskie”, „Rocznik Socjologii Morskiej”, „Problemy Kompleksowego Urządzania Obszarów Gmin”, „Organizacja i Zarządzanie w Regionie Nadmorskim”, „Metody Informatyki Stosowanej”. Wraz z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademią Morską w Gdyni i Akademią Morską w Szczecinie, Oddział uczestniczy w wydawaniu „Annual of Navigation”.

Organami Oddziału są: zgromadzenie członków, prezydium i prezes. Urzędujący prezes bierze udział w pracach Rady Rektorów Pomorza, przewodzi kapitule Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza ( nagrody miasta Gdańska). Funkcję prezesa w kadencji 2011–2014 pełnił prof. Jarosław Mikielewicz, wiceprezesami byli prof. Janusz Limon i prof. Stanisław Massel, członkami prezydium: prof. Włodzimierz Bednarski (Olsztyn), prof. Piotr Kowalik i prof. Józef Szudy (Toruń). RED

Przewodniczący i prezesi PAN Oddziału w Gdańsku w latach 1980–2013
1980 – październik 1984 przewodniczący członek korespondent PAN Józef Więckowski
listopad 1984 – luty 1993 przewodniczący członek rzeczywisty PAN Robert Szewalski
marzec 1993 – 1995 przewodniczący członek rzeczywisty PAN Zbigniew Jan Ciesielski
1996 – październik 1997
październik 1997 – 2002
przewodniczący
prezes
członek rzeczywisty PAN Piotr Krzemyśl Wilde
2003–2010 prezes członek rzeczywisty PAN Jacek Marecki
2011– prezes członek korespondent PAN Jarosław Mikielewicz
RED
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania