INSTYTUT MASZYN PRZEPŁYWOWYCH PAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Dekoracja autorstwa Kazimierza Ostrowskiego na budynku Instytutu Maszyn Przepływowych PAN

INSTYTUT MASZYN PRZEPŁYWOWYCH POLSKIEJ AKADEMII NAUK (IMP PAN), ul. Fiszera 14. Powstał w wyniku starań prof. Roberta Szewalskiego, od 1945 kierownika Katedry Turbin Parowych i Spalinowych i Sprężarek Wirnikowych Politechniki Gdańskiej (PG), od 1953 kierownika 25-osobowego, nowo powołanego Zakładu Maszyn Wirnikowych PAN (z siedzibą w baraku należącym do PG). W lipcu 1956 uchwałą Prezydium Rządu Zakład przemianowano na Instytut Maszyn Przepływowych, samodzielną placówkę naukową PAN.

Instytut prowadził badania nad problemami przepływowych maszyn i urządzeń energetycznych (turbiny parowe, gazowe i wodne, sprężarki, wentylatory, pompy wirnikowe, sprzęgła hydrokinetyczne, pędniki okrętowe, urządzenia strumieniowe, generatory i silniki plazmowe). Od 1959 zaczął wydawać pismo „Prace Instytutu Maszyn Przepływowych”.

W 1971 uzyskał siedzibę w nowo wybudowanym gmachu przy ul. Fiszera (na działce udostępnionej przez PG), zaprojektowaną przez Bogdana Wciorkę. W 1974 oddano do użytku laboratorium: parową stację doświadczalną (do badań zjawisk przepływowo-cieplnych w parze mokrej) i stanowisko do badań kawitacyjnych. W 1978 zatrudniał 276 pracowników, w tym 19 profesorów i docentów, wydawał serię „Maszyny przepływowe”. Po 1981, w wyniku restrukturyzacji, kadra IMP zmalała do około 160 pracowników. Obecnie prowadzi badania w dziedzinach: mechanika płynów, przepływy wielofazowe, termodynamika i wymiana ciepła, fizyka plazmy, technika laserowa, mechanika maszyn, tribologia, diagnostyka maszyn energetycznych. Od 2003 nosi imię Roberta Szewalskiego. Dysponuje Domem Naukowca w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 47/48. RED

Dyrektorzy Instytutu Maszyn Przepływowych PAN
1956–1970 prof. Robert Szewalski
1970–1977 prof. Tadeusz Gerlach
1977–1998 prof. Jerzy Krzyżanowski
1998– prof. Jarosław Mikielewicz
prof. Jan Kiciński
dr hab. Marcin Lackowski
RED
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania