WITKOWSKI ADAM, artysta wizualny

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 16:59, 12 paź 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Anna Witkowska i Adam Witkowski podczas gali Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”, 2015

ADAM WITKOWSKI (ur. 4 IV 1978 Bydgoszcz), artysta wizualny. W 1998 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1998–2004 studiował malarstwo w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w pracowni intermedialnej Wojciecha Zamiary. Od 2007 wykłada na rodzimej uczelni w Pracowni Grafiki Multimedialnej oraz Pracowni Podstaw Audio. Od 2011 doktor w dziedzinie sztuk pięknych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, instalacją i sztuką wideo, a także muzyką, często łącząc te gatunki; tworzy indywidualnie lub w duecie artystycznym z Anną Witkowską.

Realizuje między innymi instalacje świetlne, wizualne i dźwiękowe, w tym projekty radiowe, nagrania w terenie i muzykę teatralną. W jego pracach obecne są odwołania do kultury rocka, czasów dzieciństwa czy problemów współczesnego świata, które przedstawia w sposób ironiczny. W Fajkach polskich (2005) dokumentuje znalezione na blokowiskach prowizoryczne przyrządy do palenia marihuany. W cyklu Smoła na płótnie (2007–2008) z dystansem odwołuje się do brzydoty i estetyki muzyki metalowej i punkrockowej.

Na jego dorobek artystyczny składają się dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także pokazy i projekty interdyscyplinarne. Wystawiał między innymi w klubie Mózg w Bydgoszczy (1999), Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze (2003; z Anną Witkowską, 2009), Galerii AT w Poznaniu (2004), Städtische Galerie w Bremie (2004), Baszcie Czarownic w Słupsku (z Anną Witkowską, 2005), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (z Anną Witkowską, 2006), klubie Sfinks w Sopocie (2008), Gdańskiej Galerii Miejskiej (z Anną Witkowską, 2010), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (z Anną Witkowską, 2014). Laureat między innymi III nagrody VI Art Festivalu w Takasaki w Japonii (2000). W 2011 wraz z Anną Witkowską otrzymał nominację do nagrody Spojrzenia warszawskiej Zachęty i Deutsche Banku dla najbardziej interesującego młodego twórcy. W tym samym roku nominowany w konkursie Projekt Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. W 2015 laureat (z Anną Witkowską) Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu Narracje. KP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania