WITKOWSKA ANNA, graficzka, artystka wizualna

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Anna Witkowska i Adam Witkowski podczas gali Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”, 2015

ANNA WITKOWSKA (ur. 27 V 1978 Bydgoszcz), graficzka, artystka wizualna. W 1998 ukończyła z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1999–2003 studiowała grafikę, broniąc dyplom u Janusza Górskiego oraz aneks z malarstwa w pracowni Włodzimierza Łajminga. Zajmuje się sztuką wizualną, w tym malarstwem, fotografią, sztuką wideo, instalacjami i projektowaniem graficznym. Tworzy indywidualnie lub w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim; jest związana z trójmiejskim środowiskiem twórczym.

Charakterystyczne dla jej sztuki jest łączenie różnych gatunków. Projekty artystyczne cechuje przewrotność i nierzadko syntetyczny, graficzny charakter, odwołania do popkultury, tekstu pisanego, a także najbliższego otoczenia i relacji społecznych. Aluzje do strachu czy śmierci to częsty motyw jej twórczości (instalacja Czarna chmura, 2005–2008; filmy: Treasure, 2008; Taki pejzaż, 2011). Dużą wagę przywiązuje do symboli, zwyczajów, form komunikacji obecnych we współczesnym świecie. W cyklu Piktogramy (2004) używa znanych znaków o charakterze informacyjnym i ostrzegawczym, a także bierze na warsztat znane logotypy i hasła reklamowe, by zaproponować widzowi swoistą grę zniekształcającą rzeczywistość, ale i pobudzającą do myślenia. Inne projekty nawiązujące do reklamowej poetyki to Murale (2002–2005) i Lightboxy (2004–2005). Prace wideo, zwłaszcza tryptyk Przeszłość, Remote viewer, Pierwszy, jedyny, najlepszy (2006), realizowany z Adamem Witkowskim, opowiadają o miejscach zapomnianych i zaniedbanych, ironicznie traktując ich historię i pamięć o nich.

Na dorobek artystyczny Witkowskiej składa się wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz pokazy i projekty interdyscyplinarne. W 2005 wraz z Adamem Witkowskim prezentowali wspólną wystawę w słupskiej Baszcie Czarownic To wszystko mi się wydaje, opowiadającą o ich życiu domowym. W tym samym roku gościła na Rauma Biennale Balticum w Finlandii. W 2007 prezentowała swoje projekty na wystawie Decoding Poland w Hoorn i Haarlemie w Holandii. Wystawiała również między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2010), Gdańskiej Galerii Miejskiej (2010), Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie (2011), Lukas Feichtner Galerie w Wiedniu (2011), Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku (2012), Platán Galéria w Budapeszcie (2013), Muzeum Współczesnym Wrocław (2014) czy Instytucie Polskim w Berlinie (2014).

Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001, 2002), otrzymała Bremer Kunst Stypendium (2005), była rezydentką Trading Places Programme w Hoorn w Holandii (2007), w 2013 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2011 wraz z Adamem Witkowskim została nominowana do nagrody Spojrzenia warszawskiej Zachęty i Deutsche Banku dla najbardziej interesującego młodego twórcy, w 2015 laureatka (z Adamem Witkowskim) Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu Narracje. KP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania