WITKOWSKA REGINA, dziennikarka radiowa

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Regina Witkowska

REGINA WITKOWSKA–WODZIŃSKA (6 VI 1923 Jarluty Wielkie, powiat Ciechanów – 25 XI 2001 Sopot), dziennikarka radiowa, krytyk literacki i teatralny. W 1951 absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1949 do emerytury w grudniu 1981 pracowała w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku ( Radio Gdańsk), będąc kolejno: redaktorem stylistycznym, redaktorem w Redakcji Społeczno-Oświatowej, redaktorem, a następnie kierownikiem Redakcji Ekonomicznej (1953–1956), od 1956 kierownikiem Redakcji Audycji Literackich.

Autorka reportaży i opowieści radiowych, recenzji z przedstawień teatralnych i książek, dyskusji radiowych i felietonów. Na antenę gdańskiego radia wprowadziła „Magazyn Kulturalny Wybrzeża”, nadawaną w latach 1962–1981 cykliczną audycję poświęconą wydarzeniom kulturalnym i artystycznym w regionie. Do współpracy z radiem przyciągnęła szerokie grono pisarzy, poetów, aktorów teatralnych; patronowała wielu debiutom młodych twórców. Drugi nurt jej zainteresowań, zwłaszcza w pierwszym okresie pracy w radiu, to zagadnienia oświaty i wychowania; była autorką cyklicznych audycji pt. „Szkoła, dom, dzieci” i „Rozmowy o wychowaniu”, prowadziła również przed mikrofonem rozmowy o moralności, w cyklu „Ale baba i czterdziestu rozbójników”. Cykliczne audycje jej autorstwa (miedzy innymi folklorystyczna „Śladami Kolberga” czy audycje poświęcone prozie i poezji Wybrzeża) ukazywały się na ogólnopolskiej antenie Polskiego Radia.

W latach 1954–1958 członkini Miejskiej Rady Narodowej ( Rada Miejska). Od 1951 należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zasiadała we władzach Oddziału Morskiego. W 1978 odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 1967 wyróżniona odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, w 1974 odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, w 1975 „Za Zasługi dla Gdyni”, w 1977 „Za Zasługi dla Sopotu”. Od 1968 Zasłużony Działacz Kultury. Pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. JRD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania