SKWER HEWELIUSZA

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 18:48, 25 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zabudowa obecnego Skweru Heweliusza w końcu XIX wieku
Zabudowa obecnego skweru Heweliusza, widok od strony południowo-zachodniej, z Mostu Chlebowego, 1904
Ruiny zabudowy na obecnym Skwerze Heweliusza po 1945 roku, widok od wschodu, z wieży kościoła św. Katarzyny; na pierwszym planie ruiny Wielkiego Młyna, w głębi Ratusz Starego Miasta i kościół św. Józefa
Przyszły skwer Heweliusza, 1965, widok od strony zachodniej, po prawej Wielki Młyn i wieża kościoła św. Katarzyny
Fontanna z rzeźbą Alfonsa Łosowskiego „Korweta”, 1997
Skwer Heweliusza z pomnikiem patrona, 2018, widok od zachodu
Fragment mapy nieba na budynku przy ul. Bednarskiej 2
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

SKWER (PLAC) HEWELIUSZA (nazwa nieoficjalna), między ulicami Korzenną, Bednarską i Rajską oraz Kanałem Raduni. Powstał w wyniku zniszczenia w 1945 istniejącej tu zabudowy, zlokalizowanej od południowo-wschodniego narożnika ul. Korzennej i nieistniejącej obecnie ulicy An der Großen Mühle, która biegła wzdłuż Kanału Raduni po północnej stronie Wielkiego Młyna, od Mostu Chlebowego do dzisiejszej ul. Wielkie Młyny.

Długo zaniedbany. W 1966 wokół rzeźby Alfonsa Łosowskiego Korweta (zwana też Fregatą) zbudowano fontannę, usytuowaną w miejscu zniszczonej w 1945 Państwowej Rzemieślniczej Szkoły Dokształcającej przy An der Großen Mühle 11/13 ( szkolnictwo). Wiosną 1967 plac otrzymał nawierzchnię chodnikową i zieleńce. Nie miał oświetlenia. 18 II 1973 odsłonięto na nim pomnik Jana Heweliusza, autorstwa Jacka Gąsienicy-Szostaka.

W październiku 2002 rozpoczęto modernizację skweru, obejmującą także kanalizacją deszczową. Wówczas została usunięta fontanna, rzeźbę Fregata przeniesiono nad Potok Oliwski (nad staw na wysokości ul. Subisława), zdemontowano pomnik Jana Heweliusza, ustawiony następnie na ul. Wodopój. Ulice Rajską i Korzenną połączono aleją, która utworzyła – patrząc od strony ul. Rajskiej – oś widokową na Ratusz Staromiejski. Wykonano nowe klinkierowane trasy spacerowe (o powierzchni 1400 m²). Całość uzupełniono zamontowanym na 19 słupach oświetleniem, stylowymi ławkami i trawnikiem o powierzchni 3500 m².

Po remoncie skwer oddano do użytku 12 VI 2003. Punktem kulminacyjnym uroczystości otwarcia było odsłonięcie przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zegara słonecznego, umieszczonego w centralnej części skweru, na wysokości Wielkiego Młyna. 28 I 2006 na skwerze odsłonięto pomnik Jana Heweliusza, autorstwa Jana Szczypki. W październiku 2008 na budynku w pobliżu pomnika, przy ul. Bednarskiej 2, Andrzej Dyakowski i studenci Akademii Sztuk Pięknych wykonali techniką sgraffito „Mapę Nieba Północnego”, fragment mapy nieba (złote konstelacje gwiezdne na burgundowym tle) na podstawie dzieła Machina Coelestis Jana Heweliusza. W 2014 na skwerze, w miejscu dotychczasowej fontanny z rzeźbą Alfonsa Łosowskiego, uruchomiono fontannę Heweliusza.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania