SKWER GYDDANYZC

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Skwer Gyddanyzc, 2021
Skwer Gyddanyzc

SKWER GYDDANYZC, między ulicami Brygidki, Katarzynki, Stolarską i Mniszki na Starym Mieście. Nazwa skweru nawiązuje do pierwszej zapisanej nazwy Gdańska w I Żywocie św. Wojciecha autorstwa najpewniej Jana Kanapariusza. Obszar zabudowy zniszczonej w 1945 i nieodbudowanej. 11 VII 2003 w południowej części, od strony ul. Katarzynki, odsłonięto Pomnik Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej Na Wołyniu.

W 2011 Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność zwrócił się z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o zmianę nazwy ul. Profesorskiej (położonej między kościołami św. Katarzyny i św. Brygidy) na ul. ks. Henryka Jankowskiego. Komisja Rady Miasta do spraw Ochrony Historycznych Nazw Gdańskich Ulic odrzuciła wniosek, proponując nadanie imienia księdza położonemu niedaleko niezabudowanemu obszarowi. 17 II 2011 nazwa „Skwer im. księdza Henryka Jankowskiego” została przyjęta na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska (31 głosów za, trzy wstrzymujące). Staraniem władz Gdańska skwer został uporządkowany.

24 XI 2011 Rada Miasta Gdańska wydała zgodę na wzniesienie na skwerze pomnika księdza Henryka Jankowskiego. Na skutek wysuwanych pod adresem patrona oskarżeń o pedofilię i gwałty, 7 III 2019 Rada Miasta Gdańska uchyliła uchwałę w sprawie nadania jego imienia skwerowi (20 głosów za, jeden przeciw, jeden wstrzymujący) i podjęła decyzję o rozbiórce pomnika. Na pozostawionej podstawie pomnika umieszczono kompozycję ze skrzyń z kwiatami i innymi roślinami. Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza, popartej opinią znawcy i propagatora historii Gdańska Andrzeja Januszajtisa, nazwę zmieniono na „Skwer Gyddanyzc”. Decyzję zaakceptowała 25 IV 2019 Rada Miasta Gdańska (19 głosów za, pięć przeciw, siedem wstrzymujących). 10 VII 2019 zamontowano tablicę z nazwą skweru, z krótką informacją wyjaśniająca nazwę. SR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania