OGÓRKOWSKI JULIUSZ ROMAN, pedagog, radny

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:27, 25 sie 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Juliusz Ogórkowski

JULIUSZ ROMAN OGÓRKOWSKI (ur. 26 III 1948 Inowrocław), radny Gdańska. Syn Romana Augustyna, nauczyciela matematyki i fizyki, w czasie II wojny światowej więźnia obozów koncentracyjnych w Gusen, Mauthausen i Dachau, oraz Benigny Marii z domu Domerackiej, ekonomistki, księgowej. Brat Jacka, inżyniera i prywatnego przedsiębiorcy, oraz Agnieszki, artystki, nauczycielki. W 1966 ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu, w 1972 studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. W okresie studiów był współzałożycielem Studenckiego Klubu Żeglarskiego. Na Uniwersytecie Gdańskim (UG) odbył podyplomowe studia informatyczne.

W Gdańsku od 1972. Pracował między innymi jako programista w Zakładach Informatyki Przemysłu Okrętowego i analityk w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Fosfory”, a także w Ośrodku Informatyki Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej na stanowisku projektanta IT oraz w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta do spraw informatyzacji/komputeryzacji Urzędu Miejskiego.

W latach 1972–1974 był członkiem Branżowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Okrętowego, od 1980 należał do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarność” w Ośrodku Informatyki Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdańsku, a także przedstawicielem Komisji Zakładowej w gdańskiej Międzyzakładowej Komisji Związkowej „Solidarność”. Uczestnik strajków w sierpniu 1980. Należał też do Solidarności w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Fosfory” i w Gdańskich Zakładach Elektronicznych „Unimor”, w których do 1991 był członkiem Zakładowej Komisji Rewizyjnej związku.

W 1989 pełnił funkcję przewodniczącego dzielnicowego oddziału Komitetu Obywatelskiego Gdańsk-Chełm, z którego ramienia został radnym Gdańska w kadencji 1990–1994. Pracował w zespole do spraw demonopolizacji działalności gospodarczej, był członkiem powołanej 7 VI 1990 doraźnej komisji do spraw opracowania statutu Gdańska, Komisji Rozwoju, Komisji Gospodarczej, Komisji Kultury oraz Komisji Samorządowej. W ramach tej ostatniej zajmował się między innymi stworzeniem nowej organizacji dzielnic Gdańska (zob. administracyjny podział I terytorialny rozwój Gdańska) oraz przygotowaniem wyborów do ich rad.

Po 1995 pracował jako nauczyciel matematyki i informatyki w szkołach średnich oraz w gimnazjach na terenie Gdańska, a jako kapitan jachtowy prowadził działalnością w dziedzinie żeglarstwa morskiego. W latach 1998–2009, będąc nauczycielem, współtworzył i realizował Gdański Program Morskiej Edukacji Młodzieży oraz był członkiem założycielem Fundacji „Szkwał – Morze dla Młodzieży” i Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, których celami są między innymi krzewienie pasji żeglarskiej i postaw obywatelskich wśród młodych ludzi zagrożonych uzależnieniami, ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Był też instruktorem żeglarstwa i sportu motorowodnego w Jachtklubie Stoczni Gdańskiej i Polskim Klubie Morskim. W 2012 dowodził jachtem „Joseph Conrad” w rejsach do Petersburga, organizowanych w okresie tak zwanych białych nocy. Od 2009 na emeryturze.

2 IX 1972 ożenił się z Barbarą z domu Nawrot (ur. 1947 Krzyż Wielkopolski), matematykiem i informatykiem po studiach na UAM w Poznaniu; ojciec Małgorzaty Agnieszki (ur. 1974 Gdańsk), absolwentki prawa na UG. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania