GEDANOPEDIA

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 18:36, 3 wrz 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zaproszenie na inaugurację „Encyklopedii Gdańsk”, 2012
Logotyp Gedanopedii

GEDANOPEDIA to internetowa encyklopedia Gdańska. Projekt ten jest kontynuacją i rozwinięciem Encyklopedii Gdańska, wydanej przez Fundację Gdańską w 2012 roku. Prace nad nim rozpoczęły się bezpośrednio po premierze wersji drukowanej (24 XI 2012). Z końcem grudnia 2012 roku Gedanopedia zaczęła funkcjonować w Internecie w wersji beta. 26 lipca 2014 roku, w czasie IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, odbyła się uroczysta, oficjalna inauguracja działalności Gedanopedii.

Głównym celem Gedanopedii jest stworzenie wszechstronnego źródła informacji o Gdańsku, kanonu związanej z nim wiedzy i budowanie trwałego kapitału kulturowego miasta. Gedanopedia ma ambicję połączenia wzorców zaczerpniętych z tradycyjnych dzieł encyklopedycznych z udogodnieniami narzędzi cyfrowych i nieograniczonym dostępem do prezentowanych treści, jak też z ogólnodostępną możliwością ich tworzenia i kształtowania. Jednym z podstawowych założeń projektu jest to, że każdy może uczestniczyć w doskonaleniu i uzupełnianiu istniejących haseł, każdy może zgłosić temat hasła, każdy też może zostać autorem hasła, które – po wstępnym zaakceptowaniu oraz po przejściu przewidzianych procedurą etapów redakcji naukowej i językowej – zostanie w Gedanopedii opublikowane.

Przy wszystkich cechach typowych dla serwisów internetowych w formie Wiki, które zbliżają Gedanopedię na przykład do Wikipedii, projekt ten cechuje wiele różnic i elementów unikatowych. Gedanopedia nie jest encyklopedią ogólną (powszechną), ale specjalną (tematyczną), skupiającą się na możliwie wszechstronnym ukazaniu jednego miejsca – Gdańska. Gedanopedię od Wikipedii odróżnia także to, że jej autorzy są znani z imienia i nazwiska – dzięki temu w większym stopniu ponoszą odpowiedzialność za tworzone przez siebie hasła, które dodatkowo podlegają weryfikacji i opracowaniu przez profesjonalną redakcję naukową, merytoryczno-językową oraz Komitet Wiedzy Gedanopedii. Wikipedia udostępnia swoje zasoby na otwartej licencji (Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach (CC BY-SA)). Właścicielem praw do treści Gedanopedii jest zaś Fundacja Gdańska. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania