FÖRSTER CASPER sen., muzyk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

CASPER FÖRSTER sen. (około 1574 Cychów (Zieckau)?, Łużyce Dolne – pochowany 16 V 1652 w kościele klasztoru cystersów w Oliwie), muzyk, księgarz. W latach 1597–1602 prawdopodobnie kantor kościoła Najświętszej Marii Panny w Koszalinie. Od 1603 nauczyciel łaciny, arytmetyki i muzyki, wychowawca w trzeciej klasie oraz kantor w Gimnazjum Akademickim, a od 1607 także kantor w kościele św. Trójcy. 14 VII 1617 otrzymał zgodę gdańskiej Rady Miejskiej na prowadzenie księgarni, o co wnioskował chcąc poprawić swój stan finansowy. 4 III 1633 otrzymał przywiej królewski na handel książkami także w Polsce.

W latach 1627-1652 był kapelmistrzem w kościele Najświętszej Marii Panny. Objęcie stanowiska kapelmistrza stało się powodem wieloletniego sporu z konkurentem do posady, Paulem Siefertem. Prawdopodobnie tworzył muzykę wykonywaną przez kapelę mariacką; zachowały się jedynie cztery jego bicinia. Luteranin, zapewne przez krotki czas kalwinista, w 1623 przeszedł potajemnie na katolicyzm, jak się przypuszcza pod wpływem wywodzącego się ze Szwecji byłego jezuity Petera Grabena.

Po śmierci w 1613 pierwszej, nieznanej z imienia żony, jeszcze w tym samym roku ożenił się po raz drugi z Marią z domu Hintz. Ojciec muzyka Caspra jr., księgarza Georga, Johanna, Jacoba oraz Christiny i Barbary. DS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania