FÖRSTER CASPER jr, muzyk, śpiewak

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

CASPER FÖRSTER jr (chrzest 22 II 1616 Gdańsk – pochowany 1 III 1673 Oliwa), muzyk, śpiewak (znany z niezwykle rozległej skali głosu – od basu do sopranu). Syn Caspra Förstera, brat księgarza Georga.

Jako chłopiec śpiewał w kapeli kościoła Najświętszej Marii Panny (NMP). W latach 1633–1636 uczył się w rzymskim Collegium Germanicum, aktywny na dworze Medyceuszów we Florencji. W okresie 1637–1651 dyrygent chóru i śpiewak (bas) w kapeli królewskiej w Warszawie (czerpiąc nauki z obcowania z działającym na dworze włoskim kompozytorem Marco Scacchim), w 1652–1655 i 1661–1667 kapelmistrz na dworze Fryderyka III w Kopenhadze. W latach 1655–1657 kapelmistrz w kościele NMP. W 1657 wyjechał do Włoch, w Wenecji studiował u Giacomo Carissimiego. Brał udział w wojnie Wenecji z Turcją; odznaczony za waleczność Orderem św. Marka. Następnie działał jeszcze w Hamburgu i Dreźnie (Dresden).

Ostatnie pięć lat życia spędził w Oliwie. Zachowało się ponad 40 jego rękopiśmiennych kompozycji wokalno-instrumentalnych (często zawierających bardzo niską i trudną partię basową) i siedem sonat instrumentalnych, przechowywanych w bibliotece uniwersytetu w Uppsali, a pojedyncze kopie w bibliotece Berlina i Drezna. Jego twórczość świadczy o adaptowaniu nowych ówcześnie wzorów włoskich, stanowiąc wkład w ich propagowanie. DS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania