CHLEBNICKA, ulica

Z Encyklopedia Gdańska
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Blazejsliwinski przeniósł stronę CHLEBNICKA na CHLEBNICKA, ulica)

Wersja z 15:22, 15 wrz 2022

Ulica Chlebnicka, około 1890
Ulica Chlebnicka, koniec XIX wieku
Ulica Chlebnicka około 1910
Ulica Chlebnicka, lata 30.
XX wieku
Fasada tzw. domu Schlieffów (Chlebnicka 14), przeniesiona na Wyspę Pawią w Berlinie
Brama Chlebnicka i ul. Chlebnicka (widoczny biały szczyt Domu Angielskiego), lata 80. XX wieku
Kamienice przy ul. Chlebnickiej: siedziba Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych
i Dom Studenta, druga od prawej odtworzona fasada tzw. dom Schlieffów

CHLEBNICKA, ulica Głównego Miasta, od strony Motławy zamknięta Bramą Chlebnicką. W roku 1337 nazywana platea pistorum, czyli Piekarzy (Piekarska), w 1382 platea panum, czyli Chlebowa, do roku 1945 Brotbänkengasse, czyli Ław Chlebowych. Do połowy XV wieku nazwą obejmowano nie tylko obecną ul. Chlebnicką, ale i ul. Piwną (obecnie granicę stanowi skrzyżowanie z ul. Kramarską). W okolicy obecnej ul. Kleszej (na zapleczu Dworu Artusa) funkcjonował tzw. Mittelmarkt (Targ Środkowy), w XIV–XVI wieku miejsce sprzedaży pieczywa i wyrobów cukierniczych ( ławy chlebowe), od roku 1574 zwany Schnüffelmarkt ( Targ Wąchany).

Początkowo pierzeję południową tworzyły zabudowania oficyn przechodnich parceli Długiego Targu, stopniowo zabudowywane kamieniczkami. W XVI–XVIII wieku piwnice kamieniczek położonych bliżej Bramy Chlebnickiej pełniły także funkcję magazynów dla towarów wyładowywanych na brzegu Motławy. Kamienica pod nr. 1 od 1453 roku była własnością miasta i domem ławników. Z kamienic wyróżniał się tzw. Dom Angielski (nr 16) i zwłaszcza pod nr. 14 tzw. dom Schlieffów (od wywodzącej się z Kołobrzegu rodziny właścicieli z lat 1616–1752), ze wzniesioną około roku 1520 późnogotycką fasadą, jedyny znany z terenu Gdańska przykład domu gotyckiego o kamiennej dekoracji fasady. Ze względu na zły stan techniczny i odrzucenie w 1822 roku przez władze miasta Gdańska propozycji sfinansowania remontu kamienicy z chwilą przystąpienia do rozbiórki nadprezydent prowincji Heinrich von Schön zaproponował nabycie jej fasady królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi III. Fasadę (287 elementów kamieniarki, 3700 kg) rozebrano i drogą wodną przetransportowano do rezydencji królów pruskich w Poczdamie. Tam w roku 1825 zestawiona została w zespole pałacu na Wyspie Pawiej (Schloß Pfaueninsel) na Haweli w Berlinie i jako tzw. Dom Gdański stanowi do dziś jedno ze skrzydeł tzw. Domu Rycerskiego (Kavalierhaus). Dawna (pod nr. 2) szkoła powszechna dla dziewcząt 1 IV 1879 stała się siedzibą państwową Urzędu Stanu Cywilnego (Standesamt) dla miasta Gdańska, po powstaniu jego filii dzielnicowych w latach 1911–1945 przeznaczonego dla mieszkańców centrum miasta.

Podczas odbudowy w latach 70. XX wieku zespołu domów (nr. 13 –16), z przeznaczeniem na dom studencki Akademii Sztuk Pięknych, stworzono kopię pierwotnej fasady tzw. dom Schlieffów. 18 XII 1979 otwarto pod nr 9/10 bar bistro „U Szkota”, (barek, salka na piętrze) na 31 miejsc, prowadzony przez WSS „Społem”. Jako jedna z niewielu ulic zachowała przedproża (za wylotem ul. Kuśnierskiej). Zachowały się też autentyczne fasady kamienic nr 1 (z 1572, ostatni dom wyremontowany w Głównym Mieście w 1941, przed zniszczeniami II wojny światowej), nr 15 (z 1644), nr 24 (około 1570). RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania