KRÓLEWSKIE WZGÓRZE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Królewskie Wzgórze na współczesnej mapie Gdańska
Królewskie Wzgórze
w Parku Jaśkowej Doliny
we Wrzeszczu, 1842
Dojście na szczyt Królewskiego Wzgórza
Współczesny widok z Królewskiego Wzgórza, 2018

KRÓLEWSKIE WZGÓRZE (Königshöhe, 98 m. n.p.m.), obecnie Ślimak lub Sobótka, w dawnym Parku Jaśkowej Doliny (przy Świętej Studzience), nazwa ku czci króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III (1770–1840). Przed powstaniem parku na północnym stoku funkcjonował od XVIII wieku cmentarz żydowski ( cmentarze we Wrzeszczu. Przy ul. Traugutta). Ze wzgórza roztaczał się najpiękniejszy i najrozleglejszy panoramiczny widok na Gdańsk.

Ze względu na trudną dostępność, wejście na szczyt w połowie XIX wieku urządzono w formie umocnionej kamiennymi murkami ślimacznicy. Na zboczach zasadzono czerwonolistne buki, odcinające się od otoczenia układały się w napis DANZIG (po roku 1945 część drzew wycięto, zamazując napis). W 1930 ustawiono tu poziomą, mosiężną tarczę z oznaczeniem kątowym dokładnych kierunków i odległości widocznych stamtąd budowli gdańskich oraz dalej położonych miejscowości. Na zachodnich stokach wzgórza wybudowano tor saneczkowy, czynny do lat 70. XX wieku. Zniszczone w 1945.

W 1925 roku na stoku, przy nowo wytyczonej An der Königshöhe (ul. Na Wzgórzu), gdańska spółdzielnia mieszkaniowa (Gemeinnützige Danziger Heimstätten-Baugenossenschaft Daheim) rozpoczęła na 40 działkach budowę osiedla domów jednorodzinnych i 4 wielorodzinnych według projektu architekta Ottona Schrödera (wykonawstwo firmy Pattet i Hoffman junior), przeznaczone dla inteligencji, głównie nauczycieli.

Od 2006 nazwę Królewskie Wzgórze nosi osiedle przy ul. Myśliwskiej w Migowie. KR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania