KRÓLEWSKIE SEMINARIUM NAUCZYCIELSKIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Królewskie Seminarium Nauczycielskie, 1909
Królewskie Seminarium Nauczycielskie
Willa nauczycielska przy Królewskim Seminarium Nauczycielskim, 1909


KRÓLEWSKIE SEMINARIUM NAUCZYCIELSKIE (Königliches Lehrerseminar), przy Królewskiej Dolinie, przy Königstaler Weg 18/19 (ul. Sobieskiego). Gmach zbudowano w latach 1905–1908 dla Katolickiego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego. Projekt szczegółowy opracował tajny radca budowlany Ministerstwa Robót Publicznych w Berlinie architekt Rudolf Uber, na podstawie wstępnej koncepcji tajnego radcy budowlanego w Gdańsku, architekta Alfreda Muttraya. W czasie realizacji projekt (zwłaszcza elewacji) kilkukrotnie przekształcano. Pracami kierowali architekci Albrecht Ehrhardt i Alfred Muttray, bezpośrednio budowę nadzorował architekt Raasch z administracji budowlanej prowincji Prusy Zachodnie.

Założenie, z budynkiem głównym seminarium, budynkiem z mieszkaniami dla nauczycieli i obiektami gospodarczymi, powstało na rozległej działce, której znaczna część przeznaczona została na park i ogrody użytkowe. Budynek główny zbudowany na wydłużonym planie, z dwoma skrzydłami od strony ulicy, połączono go łącznikiem z budynkiem mieszkalnym. Na parterze znalazły się pomieszczenia lekcyjne, biblioteka, sala gimnastyczna i konferencyjna, pomieszczenia biurowe i zaplecze gospodarcze. W budynku głównym zlokalizowano także internat. Tynkowane elewacje dekorowane są kamiennym (piaskowiec) detalem architektonicznym. Bryła budynku, o znacznej długości, ożywiona została wieżą zegarową. Budynek wzniesiony został w formach renesansowych.

W okresie II Wolnego Miasta Gdańska mieściła się tu Szkoła Rzemiosł i Gospodarstwa Domowego, średnia szkoła dla dziewcząt i stowarzyszenie sportowe. W roku 1945, nieznacznie uszkodzony (trzy wyrwy w dachu, oszklenie), budynek był krótkotrwałą siedzibą wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wojskowego, następnie przekazany Kuratorium w części zajęty został przez Liceum Spółdzielcze, pozostałą część początkowo przyznano Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP). Decyzję w 1947 odwołano po staraniach o przejęcie całości przez Politechnikę Gdańską (PG), jednak jeszcze w tym roku budynek został przyznany Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej. Od 1948 ostatecznie siedziba WSP, później Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, w 2021 nabyty przez PG. WS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania