AKADEMICKA TELEWIZJA POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
< Poprzednie | Następne > |
AKADEMICKA TELEWIZJA ► POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ (ATV PG). W 2003 roku pracownicy Katedry Systemów Multimedialnych na ► Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG pod kierownictwem ► prof. Andrzeja Czyżewskiego we współpracy ze studentami tego wydziału wykonali projekt ATV PG, czyli oprogramowanie do emisji, portal internetowy, system baz danych do przechowywania i wyszukiwania audycji, narzędzia emisyjne i oprogramowanie do analizy oglądalności.
Telewizja miała na celu upowszechnienie wyników badań naukowych, ułatwienie dostępu do zarejestrowanych wykładów i laboratoriów (kształcenie na odległość), prowadzenie badań eksperymentalnych w dziedzinie szerokopasmowych interaktywnych usług multimedialnych. Program był emitowany w określone dni tygodnia. Pierwszą transmisją było otwarcie 22 I 2004 roku ATV PG z udziałem między innymi rektora PG ► prof. Janusza Rachonia, ► prof. Edmunda Wittbrodta i dziekana Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki ► prof. Henryka Krawczyka. Pierwsze prezentacje 6 X 2004 roku były związane z inauguracją roku akademickiego 2003/2004, a pierwszym wyemitowanym filmem była Fizyka – kurs przygotowawczy. Staraniem prof. Andrzeja Czyżewskiego otrzymano sprzęt do interaktywnych wykładów przez internet. Pierwsze pokazy 3 VI 2005 roku dotyczyły obchodów 60-lecia PG i wykładów z fizyki oraz informatyki dla kandydatów na studia. W przygotowaniu miejsca nagraniowo-emisyjnego wykorzystano studio nagrań Katedry Systemów Multimedialnych i zaplecze Audytorium Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Do lutego 2004 roku udostępniono 60 filmów, głównymi stałymi abonentami byli studenci.
Siedziba ATV PG mieści się na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, znajdują się w niej studio lektorskie, rejestracja wideo, serwer, stanowisko montażowe, pięć kamer (połączone z siecią www). Od 1 I 2005 roku ATV PG funkcjonuje w ramach Zespołu Technik Multimedialnych (Sekcji Multimedialnej).
W ramówce programowej ATV PG znajdują się uroczyste posiedzenia Senatu, inauguracje roku akademickiego, wykłady popularno-naukowe, jubileusze PG (65-lecia, 100-lecia, 110-lecia), nagrania w ramach Politechniki Otwartej: wykłady (między innymi o renowacji Gmachu Chemii, odbudowie wieży zegarowej na Gmachu Głównym), promocje książek pracowników PG (między innymi ► Jerzego Doerffera, ► Andrzeja Januszajtisa, ► Aleksandra Kołodziejczyka, ► Bolesława Mazurkiewicza, ► Edmunda Wittbrodta) oraz profesorów innych uczelni (między innymi Raimo Pullata z Estonii), zapisy ceremonii wręczenia nagród naukowych im. ► prof. Jerzego Kołodziejskiego, koncerty muzyczne ► Akademickiego Chóru PG (noworoczne, karnawałowe, wielkopostne, wielkanocne), jubileusze (między innymi urodziny Zofii Adel, 30-lecie NSZZ „Solidarność” na PG, 25-lecie ► Klubu Seniora, jubileusz Stowarzyszenia Absolwentów PG), informacje o wydziałach i katedrach, ► Bibliotece Głównej, nowych inwestycjach (Centrum Nanotechnologii, Auditorium Novum na Wydziale Mechanicznym PG), wystawach nagrodzonych prac dyplomowych studentów Wydziału Architektury.
W 2004 roku zaprezentowano 14 filmów o PG w języku angielskim. Inne programy dotyczyły ► Nagród Naukowych im. Jana Heweliusza, wykładów w I Akademickim LO im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, Inżynierskich Targów Pracy, 50-lecia Studenckiej Agencji Radiowej (2007). Ponadto prezentowane są odnowione cyfrowo filmy o PG, na przykład film z inauguracji roku akademickiego 1969/1970, realizowany przez Zakład Nowych Technik Nauczania.
Niektóre pomieszczenia PG zostały wyposażone w stacjonarny sprzęt multimedialny: Audytorium Novum (od 2006 roku; reżyseria dźwięku, światła, obrazu, amplifikatornia), w Gmachu Głównym: aula z reżysernią i amplifikatornią, Sala 300, sala posiedzeń Senatu, sala kolegialna, hol przed aulą i Biblioteką Główną. W 2009 roku nawiązano współpracę z serwisem internetowym YouTube, prezentując w wersji polskiej filmy z wydarzeń na PG, między innymi z inauguracji roku akademickiego, konferencji, jubileuszy osób i organizacji, odśpiewania nowego hymnu, filmy o przeszłości i teraźniejszości PG, wykłady profesorów PG i innych uczelni, wykłady w ramach Politechniki Otwartej, prezentacje w formule e-nauczanie, materiały z życia studenckiego. Do 2017 roku przygotowano prawie 200 filmów.