AKADEMICKA TELEWIZJA POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

AKADEMICKA TELEWIZJA POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ (ATV PG). W 2003 roku pracownicy Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego we współpracy ze studentami tego wydziału wykonali projekt ATV PG, czyli oprogramowanie do emisji, portal internetowy, system baz danych do przechowywania i wyszukiwania audycji, narzędzia emisyjne i oprogramowanie do analizy oglądalności.

Telewizja miała na celu upowszechnienie wyników badań naukowych, ułatwienie dostępu do zarejestrowanych wykładów i laboratoriów (kształcenie na odległość), prowadzenie badań eksperymentalnych w dziedzinie szerokopasmowych interaktywnych usług multimedialnych. Program był emitowany w określone dni tygodnia. Pierwszą transmisją było otwarcie 22 I 2004 roku ATV PG z udziałem między innymi rektora PG prof. Janusza Rachonia, prof. Edmunda Wittbrodta i dziekana Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki prof. Henryka Krawczyka. Pierwsze prezentacje 6 X 2004 roku były związane z inauguracją roku akademickiego 2003/2004, a pierwszym wyemitowanym filmem była Fizyka – kurs przygotowawczy. Staraniem prof. Andrzeja Czyżewskiego otrzymano sprzęt do interaktywnych wykładów przez internet. Pierwsze pokazy 3 VI 2005 roku dotyczyły obchodów 60-lecia PG i wykładów z fizyki oraz informatyki dla kandydatów na studia. W przygotowaniu miejsca nagraniowo-emisyjnego wykorzystano studio nagrań Katedry Systemów Multimedialnych i zaplecze Audytorium Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Do lutego 2004 roku udostępniono 60 filmów, głównymi stałymi abonentami byli studenci.

Siedziba ATV PG mieści się na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, znajdują się w niej studio lektorskie, rejestracja wideo, serwer, stanowisko montażowe, pięć kamer (połączone z siecią www). Od 1 I 2005 roku ATV PG funkcjonuje w ramach Zespołu Technik Multimedialnych (Sekcji Multimedialnej).

W ramówce programowej ATV PG znajdują się uroczyste posiedzenia Senatu, inauguracje roku akademickiego, wykłady popularno-naukowe, jubileusze PG (65-lecia, 100-lecia, 110-lecia), nagrania w ramach Politechniki Otwartej: wykłady (między innymi o renowacji Gmachu Chemii, odbudowie wieży zegarowej na Gmachu Głównym), promocje książek pracowników PG (między innymi Jerzego Doerffera, Andrzeja Januszajtisa, Aleksandra Kołodziejczyka, Bolesława Mazurkiewicza, Edmunda Wittbrodta) oraz profesorów innych uczelni (między innymi Raimo Pullata z Estonii), zapisy ceremonii wręczenia nagród naukowych im. prof. Jerzego Kołodziejskiego, koncerty muzyczne Akademickiego Chóru PG (noworoczne, karnawałowe, wielkopostne, wielkanocne), jubileusze (między innymi urodziny Zofii Adel, 30-lecie NSZZ „Solidarność” na PG, 25-lecie Klubu Seniora, jubileusz Stowarzyszenia Absolwentów PG), informacje o wydziałach i katedrach, Bibliotece Głównej, nowych inwestycjach (Centrum Nanotechnologii, Auditorium Novum na Wydziale Mechanicznym PG), wystawach nagrodzonych prac dyplomowych studentów Wydziału Architektury.

W 2004 roku zaprezentowano 14 filmów o PG w języku angielskim. Inne programy dotyczyły Nagród Naukowych im. Jana Heweliusza, wykładów w I Akademickim LO im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, Inżynierskich Targów Pracy, 50-lecia Studenckiej Agencji Radiowej (2007). Ponadto prezentowane są odnowione cyfrowo filmy o PG, na przykład film z inauguracji roku akademickiego 1969/1970, realizowany przez Zakład Nowych Technik Nauczania.

Niektóre pomieszczenia PG zostały wyposażone w stacjonarny sprzęt multimedialny: Audytorium Novum (od 2006 roku; reżyseria dźwięku, światła, obrazu, amplifikatornia), w Gmachu Głównym: aula z reżysernią i amplifikatornią, Sala 300, sala posiedzeń Senatu, sala kolegialna, hol przed aulą i Biblioteką Główną. W 2009 roku nawiązano współpracę z serwisem internetowym YouTube, prezentując w wersji polskiej filmy z wydarzeń na PG, między innymi z inauguracji roku akademickiego, konferencji, jubileuszy osób i organizacji, odśpiewania nowego hymnu, filmy o przeszłości i teraźniejszości PG, wykłady profesorów PG i innych uczelni, wykłady w ramach Politechniki Otwartej, prezentacje w formule e-nauczanie, materiały z życia studenckiego. Do 2017 roku przygotowano prawie 200 filmów. [WP]

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania