KLUB SENIORA NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KLUB SENIORA POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ (PG), z siedzibą w Gmachu Głównym PG, utworzony z inicjatywy rektora uczelni prof. Edmunda Wittbrodta w listopadzie 1990 w celu udzielania różnorodnej pomocy byłym pracownikom tej uczelni oraz ich integracji. Powstał na bazie działającej od października 1989 Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, od 1990 samodzielny klub. Członkami założycielami byli: Gizella Bober, Lubomira Jankowska, Jadwiga Lipińska (członek redakcji „Pisma PG” w latach 1993–2005), Janina Grześkowiak, Ryszard Skarżyński. Od chwili powołania do 2016 przewodniczącą Klubu Seniora była Gizella Bober, moderatorka i pomysłodawczyni wielu jego inicjatyw; ponadto funkcjonuje Zarząd Klubu i Rada Seniorów (której przewodniczyli m.in. Jerzy Doerffer, Aleksander Kołodziejczyk). Zarząd Klubu uchwalił ramowy regulamin pracy i powołał sekcje: socjalną, administracyjną, finansową i kulturalno-turystyczną. Osobom szczególnie zasłużonym przyznawane są honorowe legitymacje członkowskie. Od 1991 prowadzona jest kronika.

W ramach swej działalności Klub Seniora PG organizuje m.in.: integracyjne spotkania byłych pracowników uczelni, obchody rocznic jej utworzenia, uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, spotkania w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy, imprezy noworoczne, wigilie dla samotnych (Wigilia Samotnych Serc), odwiedziny z okazji urodzin, świąt, odwiedziny niepełnosprawnych oraz najstarszych członków klubu; wycieczki krajoznawczo-turystyczne, odczyty, wystawy jubileusze, kursy komputerowe i inne; przyznaje pomoc socjalną (różnorodne zapomogi dla najbiedniejszych), nagrodę pieniężną Pełne Urodziny (po ukończeniu 80. roku życia), dofinansowanie do wczasów pod gruszą; ułatwia dostęp do usług medycznych i poradni geriatrycznych. W dniach 29-30 VI 1998 zorganizowano na PG ogólnokrajowy zjazd delegatów z klubów seniorów przy uczelniach technicznych – przyjechali przedstawiciele dziesięciu organizacji.

W pierwszych latach działalności w celu pozyskania środków finansowych organizowano loterie fantowe, zabawy dla dzieci z okazji świąt i Dnia Dziecka, od ponad 20 lat Klub Seniora korzysta z dofinansowania socjalnego PG. W 2014 do klubu należało ponad 1800 emerytów i rencistów PG. 14 XI 2015 odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia Klubu Seniora PG; uroczystości towarzyszyło otwarcie okolicznościowej wystawy. Klub Seniora PG był wzorem dla powstania podobnych organizacji na Uniwersytecie Gdańskim i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. WP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania