ZŁOTKOWSKI ZDZISŁAW, działacz opozycji demokratycznej
< Poprzednie | Następne > |
ZDZISŁAW ZŁOTKOWSKI (ur. 16 IX 1940 Biała Podlaska), działacz opozycji demokratycznej. Syn Stanisława, zamordowanego w obozie w Mauthausen, i Heleny. W Gdańsku z rodziną od 1946, mieszkał początkowo przy ul. Chłodnej (na ► Dolnym Mieście), następnie w Gdańsku-►Wisłoujściu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 19 w Gdańsku-►Nowym Porcie i w 1957 zawodową szkołę mechaniczną przy ul. Sobieskiego. Po ukończeniu edukacji pracował w ► Gdańskiej Stoczni Remontowej (GSR), początkowo w rurowni, po półtora roku na Wydziale Mechanicznym M–3. Od 1960 do 1962 odbył zasadnicza służbę wojskową w jednostce mechaników samochodowych w Grudziądzu, ukończył szkołę podoficerską. Po wyjściu do cywila wrócił do pracy w GSR.
Podczas wydarzeń ► Grudnia ’70 brał udział w protestach na ulicach Gdańska. W ► Czerwcu ’76 był uczestnikiem strajku popierającego protesty w Radomiu i Ursusie. Przyjaźnił się z ► Leonem Stobieckim, który wprowadził go w 1978 w działalność ► Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, m.in. kolportował pismo ► „Robotnik Wybrzeża” i inne opozycyjne wydawnictwa. Podczas wydarzeń ► Sierpnia ’80 był współorganizatorem strajku w GSR; wszedł do dwudziesto-, a po poszerzeniu – do osiemdziesięcioosobowego komitetu strajkowego. Został łącznikiem ze ► Stocznią Gdańską. 16 sierpnia był przed Salą BHP w czasie, kiedy strajkujący finalizowali porozumienie z dyrektorem ► Klemensem Gniechem. Wdał się o to w sprzeczkę z ► Lechem Wałęsą, następnie wrócił GSR i przy pomocy Andrzeja Machalińskiego, zatrzymując uzgodnione już porozumienie dyrekcji ze stoczniowcami, doprowadził do kontynuacji strajku.
Od września 1980 organizował w GSR struktury NSZZ „Solidarność”, w październiku zastąpił ► Jerzego Sikorskiego w Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego (MKZ) w Gdańsku, był odpowiedzialny za drukarnie i kolportaż. W lipcu 1981 był delegatem na I Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Gdańskiego „Solidarność”, bez sukcesu kandydował na stanowisko przewodniczącego, 20 tego miesiąca wybrany został do Prezydium Zarządu Regionu. We wrześniu 1981 był delegatem na ► Pierwszy Krajowy Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w gdańskiej hali „Olivia”. Jako osoba odpowiedzialna za sprawy drukarni związkowej brał udział w spacyfikowaniu akcji protestacyjnej pracujących tam drukarzy – głównie byłych działaczy WZZ Wybrzeża. Był członkiem delegacji NSZZ „Solidarność” zaproszonej do Francji przez tamtejszą konfederację związkową. Po wprowadzeniu ► stanu wojennego 13 XII 1981 zatrzymany w Pruszczu Gdańskim i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, na wolności od 30 IV 1982.
W marcu 1982 zwolniony został z pracy w GSR, do 1989 pozostawał bez stałego zatrudnienia. Zaangażował się w działania o charakterze konspiracyjnym, do 1989 działał w Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarność”, m.in. wydawał jej pismo „Informator”. Brał udział w akcjach Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego na terenie Gdańska, pomagał przy emisjach podziemnego ► Radia „Solidarność” w Gdańsku, działał w komisji charytatywnej przy ► kościele św. Brygidy. Podczas wizyty ► papieża Jana Pawła II w Gdańsku prewencyjnie zatrzymany w areszcie od 10 do 12 VI 1987. W czasie ► strajków w Stoczni Gdańskiej w maju i sierpniu 1988 był koordynatorem pomocy żywnościowej dla strajkujących.
Od 1989 był kierownikiem administracyjnym Zarządu Regionu i Komisji Krajowej „Solidarność” w Gdańsku. Od 2005 na emeryturze. W tym też roku (2005) z Władysławem Dobrowolskim opublikował monografię „Solidarność” Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
Bibliografia:
Archiwum Gdańskiej Stoczni Remontowej, akta osobowe.
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, relacja złożona Zenonowi Kwoce w 2008; akta paszportowe, akta SO „Klan”.
Dobrowolski Władysław, Złotkowski Zdzisław, Solidarność Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego, Gdańsk 2005.
Kazański Arkadiusz, Województwo gdańskie, w: „Trzynastego grudnia roku pamiętnego…”. Internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego, red. Igor Hałagida, Bydgoszcz–Gdańsk 2011.
Kazański Arkadiusz, Złotkowski Zdzisław, ►https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/19737,Zlotkowski-Zdzislaw.html?search=96001.