GNIECH KLEMENS, dyrektor Stoczni Gdańskiej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

KLEMENS GNIECH (14 XII 1933 Wejherowo – 27 IV 2007 Monachium), stoczniowiec, dyrektor Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Ukończył ( Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku, następnie w latach 1952–1958 studiował na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej (PG), jego absolwentem został 31 XII 1958.

Od 1953 był członkiem prezydium Zarządu Uczelnianego Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) na PG, w styczniu 1955 jako delegat uczestniczył w II Zjeździe ZMP w Warszawie. Następnie został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). 18 IV 1958 rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina na stanowisku mistrza. W kolejnych latach awansował na: kierownika oddziału blachowni wydziału obróbki kadłubów, zastępcę kierownika do spraw postępu technicznego, kierownika wydziału montażu kadłubów. Podczas wydarzeń grudnia 1970 był jednym z działaczy komitetu strajkowego stoczni. 1 XI 1971 został szefem produkcji kadłubów stoczni. W 1973 otrzymał świadectwo autorskie wynalazku pod nazwą „płoza wypornościowa do wzdłużnego wodowania statków”. W tym samym roku został powołany na głównego inżyniera i zastępcę dyrektora stoczni do spraw technicznych. 20 IV 1976 został dyrektorem Stoczni Gdańskiej. Podczas strajków w sierpniu 1980 udostępniał protestującym stoczniowcom m.in. zakładowe drukarnie i radiowęzeł. Został odwołany ze stanowiska dyrektora dziesięć dni po wprowadzeniu stanu wojennego. Od 24 XII 1981 zatrudniony na stanowisku głównego budowniczego stoczni. Zwolniony 31 XII 1984.

W 1985 osiadł na stałe w Republice Federalnej Niemiec, gdzie pracował jako ekspert stoczniowy. W 2005, podczas procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie w sprawie masakry robotników w grudniu 1970, zeznał, iż był świadkiem rozmowy, podczas której Stanisław Kociołek wyraził zgodę na użycie broni.

Odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony Stoczniowiec PRL” (1979). Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Podczas ceremonii żałobnej żegnali go stoczniowcy i działacze Solidarności. W mszy w katedrze oliwskiej uczestniczyli m.in. Lech Wałęsa, przywódca sierpniowego strajku, i Tadeusz Fiszbach, ówczesny I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania