ZŁOTA KARCZMA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Złota Karczma, pocztówka, około 1915

ZŁOTA KARCZMA (Goldkrug), osiedle mieszkaniowe we wschodniej części dzielnicy Gdańska, Matarni ( administracyjny podział), przy zachodnim obrzeżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Od północy graniczy z osiedlem Klukowo, od zachodu z Matarnią, od południa z Kokoszkami, od wschodu z Niedźwiednikiem. Na południowo-wschodnim krańcu osiedla znajduje się wzniesienie Góra Matemblewska (160 m n.p.m.), przy krańcu zachodnim – węzeł drogowy Matarnia w ciągu Obwodnicy Zachodniej Trójmiasta.

W 1707 opat cystersów z Oliwy zezwolił na kolonizację klasztornych gruntów przy Matarni Johannowi Lerchenfeldowi, dzierżawcy Brętowa i Nowca, w tym na wzniesienie karczmy (przy obecnym skrzyżowaniu ul. Złota Karczma i Słowackiego, między kościołem a domem handlowym OBI). Funkcjonował tu folwark, rozparcelowany po I wojnie światowej. W 1819 było tu dziewiętnaście gospodarstw, w 1869 w szesnastu domach mieszkało 181 osób, w 1886 już 216 osób. W okresie II Wolnego Miasta Gdańska leżała na jego obszarze wieś graniczna, przy obecnej ul. Słowackiego zachował się budynek odpraw celnych. W 1945 miejsce walk radziecko-niemieckich (zniszczono kilkanaście radzieckich T-34 na polach w okolicy obecnego podejścia do lotniska w Rębiechowie), wies zajęta została przez Armię Czerwoną 24 III 1945 .

W granice administracyjne Gdańska została włączona 5 X 1954. W latach 70. XX wieku powstały bloki mieszkalne dla uczniów Ochotniczych Hufców Pracy, następnie koszary Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej – ZOMO (później Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. mjr. Słabego). W początku lat 90. XX wieku po północnej stronie ul. Słowackiego (nr 161) powstały koszary policyjne (następnie Wydział Postępowań Administracyjnych, Oddział Prewencji, Wydział Konwojowy i Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji). Pod koniec lat 90. XX wieku w sąsiedztwie byłych koszar – w kierunku wschodnim – wyrosła szeregowa zabudowa jednorodzinna Osiedla Muzycznego (ul. Wiolinowa, Lutniowa, Lirowa, Cytrowa, Harfowa). W latach 1995–1999 wybudowano kościół św. Rafała Kalinowskiego (ul. Złota Karczma 24), w 1998–2005 powstał Park Handlowy Matarnia (ul. Złota Karczma 26), w 2005–2008 przy ul. Słabego wybudowano trzy nowe wielorodzinne domy. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania