PARK HANDLOWY MATARNIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Park Handlowy Matarnia, 2021
Park Handlowy Matarnia, 2021
Park Handlowy Matarnia, 2021
Park Handlowy Matarnia, 2021

PARK HANDLOWY MATARNIA, ul. Złota Karczma 26 ( Złota Karczma, Matarnia).

23 X 1968 roku przy zbiegu ul. Kołobrzeskiej i al. Grunwaldzkiej oddano do użytku pawilon administracyjny i magazyny Zakładu Handlowego Centrali Spółdzielni Ogrodniczych. Budynek administracyjny, zlokalizowany od strony ul. Kołobrzeskiej, mieścił na parterze kwiaciarnię i sklep warzywniczy, w głębi posesji znajdowała się hala magazynowa owoców i warzyw, która w chwili oddania była drugim pod względem powierzchni obiektem tego typu w Polsce.

W latach 80. XX wieku Rejonowa Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska Wybrzeże w okresach przedświątecznych organizowała tam kiermasze owoców i warzyw. Na początku 1991 roku magazyny wyremontowano, od marca w części pomieszczeń działała stała placówka handlu detalicznego, gdzie owoce i warzywa sprzedawano po cenach półhurtowych. 7 IV 1993 otwarto tam sklep szwedzkiej sieci handlowej IKEA o powierzchni 3500 m². Wobec stale rosnącego zainteresowania klientów zdecydowano o przeniesieniu sklepu do nowej, większej siedziby w Matarni.

Placówkę otwarto 22 IV 1998 roku, a jej powierzchnia wynosiła 12 000 m². Do 2000 roku w sąsiedztwie wybudowano budynki dla sklepów EURO-AGD i OBI (powierzchnia zabudowy wzrosła do 26 797 m²). 23 XI 2005 roku zakończono trzeci etap zabudowy dla około sześćdziesięciu sklepów (o łącznej powierzchni 35 198 m²), tworząc otwarty, jednokondygnacyjny układ z oddzielnymi wejściami do każdego sklepu z traktu głównego oraz otwartym, centralnie położonym parkingiem na siedemset samochodów. Trzeci etap obejmował rozbudowę i przebudowę sklepu IKEA, zintegrowanie go z większością sklepów poprzez budowę pasażu, przypominającego miejskie uliczki i pokrytego szklanym dachem, oraz budowę parkingu podziemnego na 1300 samochodów. W efekcie powstał największy park handlowy w Trójmieście, o powierzchni handlowo-usługowej 69 000 m².

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania