WILDE NICOLAUS, burmistrz Starego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

NICOLAUS WILDE (około 1380 – 1433?), burmistrz Starego Miasta Gdańska. Być może syn Jacoba Wildego, zamieszkałego na Głównym Mieście. Zarówno w Głównym, jak i Młodym Mieście w 1. połowie XV wieku wzmiankowanych było kilka osób noszących to nazwisko (przezwisko), brak jednak możliwości ustalenia zachodzących między nimi ewentualnych związków rodzinnych.

W 1417 wzmiankowany był jako ławnik Starego Miasta, nie później niż w 1429 został rajcą. 30 VI 1430, w dokumencie wystawionym przez komtura gdańskiego Waltera von Kirskorfa, został wymieniony jako drugi burmistrz Starego Miasta. Prawdopodobnie urząd burmistrza pełnił aż do śmierci, nie wiadomo, czy dożył najazdu husytów na Gdańsk (1433), przed którym Stare Miasto miały chronić pośpiesznie budowane fortyfikacje.

W 1433 Nicolaus Wilde, być może tożsamy z burmistrzem Starego Miasta lub jego synem, został obywatelem Młodego Miasta. Szukanie związków z jednym z ośrodków portowych w Gdańsku (tj. Głównym lub Młodym Miastem) jest dość częste wśród elit Starego Miasta i wynikało zapewne z chęci zwiększenia możliwości pomnażania dochodów, między innymi z handlu. PS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania