VIDEO FILM „PERFECT”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jan Butowski podczas odbierania Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicharza, 25 IV 2019

VIDEO FILM „PERFECT”, pracownia montażu filmów dokumentalno-historycznych. Założona w 2004 przez Jana Butowskiego, członka Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, będącego również głównym producentem i montażystą filmów. Od 19 IX 2006 do V 2021 działała w Gdańsku- Brzeźnie przy ulicy Emilii Plater 8B. Ideą przewodnią działalności pracowni było pokazywanie zmian zachodzących na przestrzeni lat na terenie Trójmiasta i okolic. Do konsultantów wytwórni należeli: Andrzej Januszajtis, Marek Sperski, Ryszard Szwoch, Małgorzata Sokołowska. Narrację, także w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim, prowadzili Tadeusz Mielczarek i Andrzej Mielczarek.

Z Gdańskiem związane były filmy: Westerplatte (2004), Oliwa dawniej i dziś (2005), Gdańsk dawniej i dziś (2007), Pamięci Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (2009), Wrzeszcz dawniej i dziś (2010), Kąpieliska i przystanie Wybrzeża Gdańskiego (2012), Błękitny Generał – film o generale Józefie Hallerze i jego pobycie między innymi w Gdańsku- Wrzeszczu (2015), Muzea, uczelnie i placówki artystyczne Wybrzeża Gdańskiego (2019).

Jana Butowski od 2004 prezentował swoje filmy między innymi w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury, a od 2010 oficjalnie jako pracownia Video Film „Perfect” na Politechnice Gdańskiej. W 2019 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” . KAFBibliografia:
Heidrich I., Ciekawy człowiek na sopockim molu. Historia z lunetami w tle, https://gdansk.naszemiasto.pl/ciekawy-czlowiek-na-sopockim-molu-historia-z-lunetami-w-tle/ar/c13-6666093.
Politechnika Gdańska, Pomorskie drogi ku Niepodległej – premiera filmu dokumentalnego, https://pg.edu.pl/aktualnosci-kultura/-/asset_publisher/YXEx3EsuIqa8/content/pomorskie-drogi-ku-niepodleglej-%E2%80%93-premiera-filmu-dokumentalnego.
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, https://www.gdansk.uw.gov.pl/3607-gloria-artis-dla-jana-butowskiego.
Uczennice Technikum nr I w Starogardzie Gdańskim, Projekcja filmu, http://technikum.zse.com.pl/show/id/1177.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania