PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK LIPCE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok na perony przystanku kolejowego Gdańsk Lipce, położonego na linii kolejowej numer 9, w kierunku stacji Gdańsk Południowy, widoczny przejazd kolejowy w ciągu ul. Niegowskiej, 2022
Widok na perony przystanku kolejowego Gdańsk Lipce w kierunku stacji Pruszcz Gdański, 2022

PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK LIPCE, przystanek osobowy na obecnej dwutorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 9 (Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny), na jej 322,1 kilometrze. Znajduje się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański a Gdańsk Południowy. Swoją nazwą nawiązuje do dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce, na której terenie jest położony. Otwarty w 1878 jako stacja kolejowa Gute Herberge, od 1921 nazywany Guteherberge. W 1945 początkowo otrzymał nazwę Gdańsk Gospoda, od 14 VII 1946 odnotowywany jako Lipicz, od 2 V 1947 – jako Lipce, od 23 V 1954 – pod obecną nazwą. Stację zamieniono w 1985 w przystanek osobowy w związku z rozpoczęciem funkcjonowania samoczynnej blokady liniowej.

Pod koniec XX wieku na przystanku znajdowały się m.in. wiaty, budka dróżnika przejazdowego oraz dawny budynek dworca zaadaptowany do celów mieszkalnych. Przystanek został przebudowany w latach 2006–2014 w ramach modernizacji linii kolejowej numer 9. Otrzymał dwa perony położone naprzeciwko siebie, z punktowymi zadaszeniami. Po stronie północnej peronów na linii kolejowej znajduje się przejazd kolejowy w ciągu ul. Niegowskiej, obsługiwany ze znajdującej się obok budki dróżnika przejazdowego. Po stronie południowej przebiega wiadukt z drogą S7 ( Obwodnice. Południowa Obwodnica Gdańska). Równolegle do peronów, po stronie wschodniej, przebiega ul. Zawiejska. Mały ruch pasażerski na przystanku obsługiwany jest przez wybrane pociągi osobowe.

Z racji modernizacji linii kolejowej numer 9 w latach 2011–2012 funkcjonował tam tymczasowy posterunek odgałęźny. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania