PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK KOLONIA
< Poprzednie | Następne > |
PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK ► KOLONIA, nieczynny, położony na jednotorowej, zeletryfikowanej ► linii kolejowej numer 249 (Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port), na jej 3,7 kilometrze oraz na jednotorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 227 (Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa), na jej 3,8 kilometrze. Znajduje się obok południowej głowicy ► stacji Gdańsk Zaspa Towarowa, przy jej nastawni wykonawczej, oznaczonej symbolem Zp1. Obok niego przebiegają również ► linia kolejowa numer 722 (Gdańsk Zaspa Towarowa – Gdańsk Wiślany) oraz tory boczne prowadzące do stoczni i elektrociepłowni. Leży na granicy dzielnic Gdańska: ► Letnicy i ► Wrzeszcza Dolnego. Swoją nazwą wziął od znajdującego się nieopodal osiedla.
Otwarty 1 X 1890 jako Schellmühl, a od 1914 nosił nazwę Danzig Reichskolonie. Po drugiej wojnie światowej najpierw nazwany Gdańsk Uniemin, a w 1946 przyjął obecną nazwę. Posiada jeden peron dwukrawędziowy, wyposażony między innymi w zadaszenie i ławki. Po jego wschodniej stronie przebiega linia numer 249, a po zachodniej – ► linia numer 227, po której odbywał się i nadal się odbywa ruch pociągów towarowych. Na peronie znajduje się wejście do podziemnego przejścia dla pieszych, łączącego przystanek z ul. Kochanowskiego, ul. Modrzewskiego (położonych po zachodniej stronie) i ul. Narwickiej (położonej po wschodniej stronie).
Na przystanku do września 1993 znajdowała się kasa biletowa. Zatrzymywały się na nim pasażerskie pociągi ► Szybkiej Kolei Miejskiej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port oraz Gdańsk Nowy Port – Gdańsk Główny, a po 15 XII 2002 relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Brzeźno i Gdańsk Brzeźno – Gdańsk Główny, kursujące po linii numer 249. Pasażerski ruch na linii kolejowej numer 249 został całkowicie wstrzymany 25 VI 2005, a tym samym przystanek przestał być obsługiwany. Peron i przejście podziemne nadal istnieją. Od 2012 przejeżdżają obok niego pociągi pasażerskie, które kursują w dni imprez masowych, odbywających się na ► stadionie w Gdańsku-Letnicy i w ► Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo ► Międzynarodowych Targów Gdańskich, ale nie zatrzymują się one na tym przystanku (opcja taka była rozważana), lecz na położonym 0,5 kilometra dalej przystanku ► Gdańsk Stadion Expo. W 2020 odbyła się renowacja przystanku, który przez konserwatora zabytków został uznany za zabytkowy, choć nie planuje się w najbliższym czasie wznowienia na nim rozkładowego ruchu pasażerskiego.