KOLONIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KOLONIA (Reichskolonie), też: Nowe Młyniska (Neu Schellmühl), Kolonia Nowe Szkoty (Kolonie Neuschottland), osiedle w dzielnicy Wrzeszcz (Dolny Wrzeszcz). Powstałe w 1907 na zakupionym 19 XI 1906 przez Reichsmarineamt (Urząd Morski Rzeszy) od dóbr Młyniska obszarze 15 parcel o powierzchni 64,53 ha (z 88 mieszkańcami) na zachód od linii kolejowej Gdańsk–Nowy Port (rejon obecnej ul. Kochanowskiego, Mickiewicza, Sochaczewskiej i Klonowicza, Żywieckiej i Modrzewskiego).

Budynki mieszkalne, wzniesione według projektów architektów z Technische Hochschule Danzig, przeznaczone były początkowo dla 1200 pracowników Stoczni Cesarskiej ( Stocznia Królewska). Charakterystyczna była niska i zwarta zabudowa. Szczególnie rozbudowana do 1915, do obecnej ul. Modrzewskiego włącznie; powstał wówczas budynek i peron przystanku kolejowego Gdańsk-Kolonia (Danzig Reichskolonie). W 1916 w pobliżu obecnej ul. Kochanowskiego powstało boisko sportowe. Zarządzane przez specjalnie w tym celu powołane Wohnungsgenossenschaft Neuschottland (Towarzystwo Mieszkaniowe Nowe Szkoty). Założycielem i pierwszym zarządcą był Maximilian Block (1853–1931), którego imieniem (Maximilian-Block-Weg) po jego śmierci nazwano dotychczasową Neptunweg, obecnie ul. Sochaczewską.

W latach 1937–1938 na Skagerrakplatz ( pl. Biskupa Edwarda O’Rourke) wzniesiono budynek oddziału terenowego NSDAP oraz innych organizacji nazistowskich oraz Pomnik Gdańskich Marynarzy Poległych i Zaginionych Na Morach i Oceanach Podczas I Wojny Światowej. W 1945 roku bez większych zniszczeń. W 1951–1954 otoczone od północy i zachodu nowym osiedlem Roosevelta (ulice: Hallera, Ostroroga, Manifestu Połanieckiego, Racławicka, Klonowicza).

Nazwa przetrwała w nazwie obecnie nieczynnego przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej. JWas JDan

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania